Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Plánované těhotenství: jak moc můžeme ovlivnit zdraví našeho miminka

Plánované těhotenství: jak moc můžeme ovlivnit zdraví našeho miminka

Děti

Na zdraví nenarozeného potomka zdaleka nemají vliv pouze geny. Z větší části ho totiž ovlivňujeme my sami – svým životním stylem. A to dokonce už před samotným početím. Ujistěte se, že svému děťátku dáte to nejlepší.

Plánované těhotenství: jak moc můžeme ovlivnit zdraví našeho miminka

Vědecké studie dokazují, že zdraví našich dětí je geneticky podmíněno pouze z 25 %. Až 75 % může ovlivnit matka svým životním stylem, především tím, zda ještě nenarozenému miminku dodá všechno, co je potřeba pro jeho správný růst a vývoj.

Epigenetické mechanismy

Miminko dostává svou genetickou výbavu v momentě početí. Ta je neměnná a nijak ji neovlivníme. V momentě početí vzniká jedna buňka, která se následně dělí na miliony dalších se stejnou DNA. Genetický kód podléhá ze 75 % vlivům prostředí. Tyto vlivy nazýváme epigenetické mechanismy. Zdraví dítěte je v průběhu života ze tří čtvrtin ovlivňováno geny ve spolupráci s životním stylem jeho matky již v prenatálním období - důležitou roli hraje především výživa, která mu je poskytována.

Důležitá kyselina listová

Co je důležité pro bezproblémový vývoj nenarozeného děťátka a co pro něj může udělat nastávající maminka? Například by měla zajistit zvýšený přísun kyseliny listové. Kyselina listová patří mezi vitamíny B a v těhotenství je v podstatě nenahraditelná. V těle se mění na biologicky aktivní foláty, které se zapojují do dělení buněk, tvorby zárodečných tkání a červených krvinek (zajišťují výživu tkání a ovlivňují řadu procesů). Foláty v těle matky výrazně snižují riziko spontánních potratů, rozštěpů páteře či vrozených srdečných vad miminka.

Přeměna kyseliny listové na foláty probíhá pomocí MTHFR enzymu. Téměř polovina žen však trpí nedostatkem tohoto enzymu, a tak nedokáže přeměnit takové množství kyseliny listové, které by v těhotenství potřebovala (až 3× více folátů než obvykle). Existuje ale možnost, jak do těla dostat již aktivní foláty.

Vybudujte si zásobu folátů

Jak zdravá bude vaše rodina? Nespoléhejte jen na genetikuPokud těhotenství plánujete, určitě si už teď hlídáte svůj jídelníček, aby byl pestrý a vyvážený. Přesto je ale nutné mít zvýšený přísun folátů, a to už před početím. V prvních dnech od početí většinou ani netušíte, že jste těhotná, proto je dobré být připravená. Důležité fáze vývoje plodu totiž probíhají už mezi 22. a 28. dnem těhotenství.

V tomto období se uzavírá neurální trubice, což je u embrya předchůdce mozku a míchy. Budete-li doplňovat minimálně měsíc před početím 400 μg folátu denně, snížíte riziko vrozených vad neurální trubice. Tuto dávku, a někdy i více, najdete téměř ve všech doplňcích stravy pro plánované těhotenství.

Lékárna.cz doporučuje:

Aktivní foláty dnes nastávající maminka může doplňovat velmi jednoduše - byl vyvinut Metafolin®, který je součástí doplňku stravy Femibion. Tento folát není nutné v těle nadále metabolizovat, a tak ho využíváte rovnou pro dělení buněk. Femibion obsahuje také prospěšný vitamín D3.

 

Proč v těhotenství potřebujete vitamín D3 a jak ho získáte

O tom, že nastávající maminky potřebují vyšší množství folátů, se ví už dlouho. V současnosti se ale stále častěji mluví také o důležitosti vitamínu D3. U miminka se podílí na správném dělení buněk, nastavení vrozené imunity a ovlivňuje také fungování dalších orgánů. Maminkám zase chrání kosti a zuby.

Nenarozené miminko získává vitamín D3 od maminky, jiný zdroj nemá. Bohužel až 80 % žen trpí nedostatkem tohoto vitamínu. To se může neblaze odrazit na zdraví miminka - hrozí například vznik civilizačních onemocnění. Ačkoliv za normální situace získáváme vitamín D3 ze sluníčka, v těhotenství není slunění zrovna moc vhodné. Dobrým způsobem, jak D3 doplnit, je právě prostřednictvím doplňků stravy.

Těšíte se na svoje miminko? Připravte mu ty nejlepší podmínky pro jeho vývoj a správný růst. Zodpovědným životním stylem, pestrým jídelníčkem a přísunem dostatečného množství podstatných enzymů a vitamínů.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám