Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Omega-3 nenasycené mastné kyseliny pro ženy

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny pro ženy

Imunita Superpotraviny Tuky

EPA a DHA mají zásadní vliv nejen na zdraví našeho srdce, ale pomáhají i fungování mozku, chrání před vznikem zánětů, které mohou následně poškozovat například i klouby. Tuky z mořských ryb snižují celoživotně riziko vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, které při nadměrné koncentraci způsobují mozkovou mrtvici a další onemocnění srdce a cév.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny pro ženy

Moře a ryby

Mořské ryby patří k nejzdravějším pokrmům vůbec. Jsou zdrojem nejen velmi kvalitních bílkovin, jódu, ale i tuků velmi prospěšných zdraví. Tuky mořských ryb obsahují specifické mastné kyseliny označované jako omega-3 dlouhořetězcové mastné kyseliny, kyselinu eikosapentaenovou zkracovanou jako EPA a dokosehexaenovou, zkracovanou jako DHA. Tyto dvě velmi známé mastné kyseliny mají pro lidské zdraví obrovský význam.

EPA a DHA mají zásadní vliv nejen na zdraví našeho srdce, ale pomáhají i fungování mozku, chrání před vznikem zánětů, které mohou následně poškozovat například i klouby. Tuky z mořských ryb snižují celoživotně riziko vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, které při nadměrné koncentraci způsobují mozkovou mrtvici a další onemocnění srdce a cév. Tuky z mořských ryb snižují také krevní tlak, a to nejen ve starším věku, ale i v období těhotenství (preklampsie). Tuky z mořských ryb ovlivňují zdraví žen již od dívčího věku, protože dostatečné množství EPA a DHA snižuje možnost vzniku krvácení mimo dané období v menstruačním cyklu nebo omezuje nadměrné krvácení při samotné menstruaci (menorhea). Tuky z mořských ryb redukují i výskyt premenstruačního syndromu, kdy EPA a DHA normalizují hormonální hladiny a tlumí jejich výkyvy již v mladém věku. Stejný efekt se využívá i v období nástupu menopauzy.

Tuky z mořských ryb v období těhotenství a kojení

Bylo prokázáno, že tuky z mořských ryb jsou velmi důležité až nezbytné nejen v období těhotenství, zejména v posledním trimestru, ale pak i v období kojení. EPA a DHA z mořských ryb snižují riziko nízké porodní hmotnosti dětí, jsou také nezbytné pro správný vývoj mozku, očí případně spermií u plodu. EPA a DHA prochází nejen přes placentu do rostoucího plodu, ale po narození se dostávají do těla novorozence spolu s mateřským mlékem. Proto nejen ženy a dívky, ale i těhotné a kojící matky by měly v dostatečném množství konzumovat tuky z mořských ryb. I pro další vývoj novorozence jsou tuky z mořských ryb významné, protože snižují riziko vzniku velkého množství onemocnění srdce, ale i atopického ekzému, astmatu, psychiatrických a autoimunitních onemocnění. EPA a DHA ovlivňují i psychiku, kdy za velmi závažnou poruchu psychiky je považována laktační psychóza, tedy stav spojený s těhotenstvím a projevující se nepříznivými psychickými projevy, které mohou v mnoha případech skončit i pokusem o zabití novorozence. Bylo také prokázáno, že ženy s prokazatelně vyšší koncentrací DHA v mléce, stejně jako s vyšší spotřebou mořských produktů jsou mnohem méně ohroženy vznikem poporodní deprese.

Tuky z mořských ryb pro posílení imunity

EPA A DHA působí preventivně, protože také posilují imunitní systém a zvyšují tak celkovou obranyschopnost organismu. Používají se i při oslabené imunitě a častých chorobách z nachlazení, jako prevence vzniku infarktu myokardu, ke snížení radiačních účinků (vhodné pro pracující s počítači), doplněk léčby popálenin kůže nebo jiných špatně se hojících kožních lézí (poškození), ke zlepšení projevů lupénky, při alergiích – zvláště po bodnutí hmyzem, jako doplňková léčba při astmatu, při nechutenství u dětí, při šlachových a svalových bolestech, k celkovému povzbuzení tělesného i duševního zdraví.

Tuky z mořských ryb v období menopauzy

Velmi důležité jsou tuky z mořských ryb i pro starší ženy v období nástupu menopauzy a po ní, kdy dochází v důsledku hormonálních změn k vzestupu hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi a několikanásobně se tak zvýší i riziko vzniku mozkové mrtvice. Tuky z mořských ryb snižují i výskyt dalších závažných onemocnění, která jsou častější v tomto věku, jako je osteoporóza nebo rakovina prsu. Jasně se ukazuje, že tuky z mořských ryb pozitivně ovlivňují zdraví žen ve všech obdobích života a tak by měly jejich konzumaci věnovat velkou pozornost.

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám