Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Mazlíčci, páníčci a ... paraziti!

Mazlíčci, páníčci a ... paraziti!

Zvířata

Přicházejí v mnoha různých velikostech a tvarech, jedno ale mají společné - dokáží pořádně zkomplikovat život nejen vašemu čtyřnohému příteli, ale i vám! Řeč je o parazitech, respektive o tom, co mohou v tělech zvířat i lidí způsobit, jak jim předcházet a jaká používat antiparazitika.

Mazlíčci, páníčci a ... paraziti!

Psi a kočky nejsou jen domácí mazlíčci, jsou to opravdoví členové našich rodin, a tak bychom k nim měli i přistupovat. Na mysli teď máme především péči o jejich zdraví, konkrétně ochranu před parazity. Je totiž zcela běžné, že s nimi dennodenně přicházejí do styku. Ať už jde o interní nebo ty, kteří jsou vidět zvenčí - oba typy parazitů mohou našim psům a kočkám způsobit značně nekomfortní situace, v těch horších případech navíc vedou až k závažným onemocněním a vůbec není výjimkou, že se přenesou na lidi.

Ektoparaziti - ti, co jsou vidět zvenčí

Řídká nebo dokonce částečně vypadaná srst, odlupování kůže, zarudlé skvrny na ní nebo dokonce vředy, příliš časté drbání, okusování a olizování srsti - to všechno jsou varovné signály, které nám hlásí, že s naším čtyřnohým přítelem je něco v nepořádku. Příčin může být hned několik - alergie, bakteriální infekce, hormonální změny, mnohem častěji je to ale napadení parazity či roztoči!

Cizopasníci jsou všude kolem nás a domácí mazlíček se s nimi potkává klidně i několikrát za den. Mezi ty nejběžnější patří blechy. Drobné černé rychle se pohybující tečky, kterých si obvykle všimnete, když hladíte srst vašeho čtyřnohého člena domácnosti, mohou zvířeti způsobit nejen nepříjemné podráždění kůže, ale často bývají i přenašečem tasemnice.

Při napadením blechami se doporučuje ošetřít zvíře (dlouhodobě účinným obojkem nebo spot-onen, šamponem či sprejem) a hlavně důkladné vyčistit pelíšky, deky, kotce i hračky.

Další právem obávaní cizopasníci, kteří se pevně zakousnou do kůže vašeho domácího mazlíčka, jsou klíšťata. Krom toho, že z něj okamžitě začnou sát krev, mohou jej také nakazit řadou nebezpečných nemocí, jež mohou mít fatální následky - podobně jako u lidí. Nejde ale jen o klíšťata a blechy, na psech a kočkách mohou parazitovat také všenky, vlasovci, vši, svilušky, zákožka svrabová, dravčíci nebo trudníci, kteří mnohdy způsobují jen těžko léčitelné zdravotní potíže, a to nejen u zvířat samotných, ale také u lidí.

Jaká antiparazitika vybrat?

  • Antiparazitní obojky - jejich výhodou je pozvolné uvolňování účinných látek a tudíž i poměrně dlouhá doba účinnosti. Některé obojky jsou voděodolné a jsou určeny k trvalému nošení, vaše zvíře tudíž chrání nepřetržitě.
  • Spot-on pipety neboli kapky se aplikují za krk zvířete. Neúčinkují tak dlouho jako obojek, na druhou stranu ale svého nositele netíží na krku.
  • Šampony a spreje se hodí zejména pro zvířata, která již bojují s parazity na svém těle, často ale mají i kratší preventivní účinky.

Endoparaziti - ti, co žijí vevnitř

Vnitřní paraziti v těle zvířat mohou způsobit vážné zdravotní problémy:

  • Mnoho střevních parazitů, kteří sídlí v tělech zvířat, je přenosných na člověka
  • Paraziti u psů a koček narušují jejich zdravý vývoj a poškozují důležité orgány
  • Následky dlouhodobé přítomnosti cizopasníků mohou být pro zvíře fatální
  • Přítomnost parazitů často není navenek vidět, zvířata se navíc mohou nakazit opakovaně a z různých zdrojů. Antiparazitika pro psy a kočky je proto nutné podávat pravidelně i bez toho, že by zvíře prokazovalo vnější příznaky parazitů.

Zpomalený růst, ztráta hmotnosti, zažívací potíže, matná srst, zvětšené břicho - to všechno jsou příznaky napadení zvířecího organismu škrkavkami, nejrozšířenějším vnitřním parazitem u zvířat. Obzvlášť nebezpeční jsou tito cizopasníci u mláďat. Pravděpodobnost nákazy u nich navíc překračuje 90 %. Je tedy nanejvýš vhodné podávat antiparazitika pro štěňata či koťata již v druhém týdnu po narození. Nepříjemným faktem je, že pozřením vajíček škrkavky se snadno nakazí i člověk. Vylíhlé larvy, jež dokáží v lidském těle přežít i několik let, pak mohou krví proniknout do jater, plic, svalů, kloubů nebo i mozku, kde mohou způsobit vážná poškození.

Pozřením blechy, která je nositelem larvy nebo třeba infikované myši se mohou psi a kočky nakazit tasemnicí. Tento plochý červ pak přežívá, roste a tzv. zraje v jejich tenkém střevě. Právě zralé články tasemnice obsahující vajíčko jsou pak vylučovány se stolicí a ulpívají v oblasti konečníku, odkud se mohou jednoduše přenést dál, třeba i na člověka. Ačkoli přítomnost tasemnice doprovázejí jen velmi zřídka zažívací obtíže, tento parazit se může u lidí i u zvířat usídlit v důležitých orgánech, jako jsou játra, plíce nebo i mozek, kde vytváří cysty.

Jak odčervovat psy a kočky?

Mláďata by měla být během prvních třech měsíců odčervována každé dva týdny, do půl roku pak jednou za měsíc. Anitparazitika pro kočky a psy v dospělosti by měla být podávána jednou za tři měsíce.

  • Pro odčervovací tablety platí, že je dobré čas od času prostřídat účinné látky. Při dlouhodobém používání stejných účinných látek může vzniknout rezistence. 
  • Odčervovací pasty jsou vhodná antiparazitika hlavně pro koťata a štěňata, většina z nich je totiž účinná pouze proti škrkavkám, což je u mláďat dostačující.
  • Některé spot-on pipety účinkují jak proti vnějším, tak i proti vnitřním parazitům.

Nečekejte až se u vašeho zvířete objeví první cizopasník a raději myslete na prevenci. S počínajícím jarem to platí dvojnásob. Pamatujte na to, že je mnohem jednodušší parazitům předcházet, než se jich následně zbavovat.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám