Lékárna.cz

Mazlíčci, páníčci a ... paraziti!

S jarem se neprobouzí nejen příroda, ale i nevítaní hosté – parazité. Poradíme vám jak parazitům v těle mazlíčků předcházet a jaká používat antiparazitika.

Mazlíčci, páníčci a ... paraziti!
Sdílet
Navštivte související produktovou kategorii

Domácí mazlíčci nám zlepšují náladu, ale život s nimi má i své stinné stránky, které není radno podceňovat. Mohou nás infikovat bakteriemi, přenést na nás parazity.  Jsou to členové rodiny a tak bychom k nim měli i přistupovat. Nesmíme zapomínat na péči o jejich zdraví a zevnějšek, konkrétně ochranu před parazity, se kterými přichází do kontaktu dennodenně.

Chová se váš mazlíček jinak? Zbystřete

Příčin může být hned několik od alergie, bakteriální infekce, hormonálních změn, ale mnohem častěji jsou na vině parazité nebo roztoči.

 • řídnutí či částečné vypadávání srsti
 • odlupování kůže, zarudlé skvrny nebo vřídky
 • časté drbání, okusování a olizování srsti
 • nechutenství
 • plynatost
 • spavost

Ektoparaziti a jak na ně

Ektoparaziti jsou parazité, kteří jsou „vidět okem“. Způsobují těžko léčitelné zdravotní potíže jak u zvířat, tak u lidí. Nejde jen o klíšťata a blechy, dalšími nevítanými návštěvníky mohou být všenky, vlasovci, vši, svilušky, zákožka svrabová, dravčíci nebo trudníci.

Blechy

Mezi nejběžnější „vnější“ parazity patří blechy, s těmi se setkává váš mazel každý den. Jedná se o drobné černé rychle se pohybující tečky. Obvykle si jich všimnete při hlazení nebo mazlení. Zvířeti způsobují nejen podráždění kůže, ale často bývají i přenašečem tasemnice.

Klíšťata

Dalším právem obávaní cizopasníci, kteří se pevně zakousnou do kůže vašeho domácího mazlíčka, jsou klíšťata. Kromě toho, že z něj okamžitě začnou sát krev, mohou jej také nakazit řadou nebezpečných nemocí. Následky jsou fatální, podobně jako u lidí.

Neviditelný a nevítaný host - endoparazit

Endoparazity nevidíme pouhým okem - žijí v těle zvířat. Způsobují vážné zdravotní problémy – střevní onemocnění nebo narušení zdravého vývoje a poškození důležitých orgánů. Dlouhodobá přítomnost parazitů může být pro zvíře fatální.

Využijte antiparazitika

Zvířata se mohou nakazit opakovaně a z různých zdrojů. Doporučujeme podávat pravidelně antiparazitika, i bez toho, že by zvíře projevovalo příznaky přítomnosti parazitů.

Škrkavky

Patří mezi nejrozšířenější parazity u zvířat. Obzvlášť nebezpečné jsou u mláďat. Pravděpodobnost nákazy u nich navíc překračuje 90 %. Doporučujeme podávat antiparazitiky pro štěňata či koťata již v druhém týdnu po narození.

Způsobují:

 • způsobují zpomalený růst
 • ztrátu hmotnosti
 • zažívací potíže
 • matnou srst
 • a zvětšené břicho

Pozor na nákazu škrkavkami

Nepříjemným faktem je, že pozřením vajíček škrkavky se snadno nakazí i člověk. Vylíhlé larvy dokáží v těle přežít i několik let. Pronikají do jater, plic, svalů, kloubů, mozku a způsobují vážná a trvalá poškození.

Tasemnice

Zvířata se mohou jednoduše nakazit i tasemnicí. Stačí jim pozřít blechu, která je nositelem larvy nebo infikovanou myš. Tasemnice je plochý červ, který přežívá a roste v tenkém střevě. Články tasemnice obsahují vajíčko, to odchází z těla se stolicí a ulpívá v oblasti konečníků. Potom už nic nebrání lehkému přenosu i na člověka.

Přítomnost tasemnice v organismu zřídka doprovází zažívací potíže. Ale tento parazit se může zabydlet v důležitých orgánech – játra, plíce, mozek a vytvářet cysty s fatálními následky.

Nakazit se můžete i vy

 • dodržujte hygienu při kontaktu se zvířetem a jeho exkrementy – myjte si po každém kontaktu ruce
 • zdrojem nákazy může být i půda, trávník, chodník nebo pískoviště
 • než cokoli sníte – ovoce, zeleninu, syrové maso – důkladně omyjte
 • dodržujte pravidelné odčervování domácích mazlíčků a péči o jejich srst a pelíšky
 • při podezření se obraťte na lékaře

Odčervování a prevence

Jako preventivní opatření proti blechám a dalším parazitům doporučujeme koupit zvířatům obojek nebo spot-on. Nezapomínejte na pravidelnou péči o srst – česání a mytí šampónem či sprejem. Blechy „napadají“ i pelíšky, deky, kotce a dokonce i hračky. Proto věnujte při „deratizaci“ péči i jim.

Náš tip

Mláďata doporučujeme během prvních třech měsíců odčervovat každé dva týdny, do půl roku pak jednou za měsíc. Antiparazitika dospělým kočkám a psům podávejte jednou za tři měsíce.

 • Organismus zvířat a parazité si mohou zvyknout na odčervovací tablety, proto čas od času prostřídejte účinné látky, abyste předešli rezistenci (přizpůsobení parazitů na látky).
 • Vhodným antiparazitikem pro mláďata jsou odčervovací pasty, které jsou účinné hlavně na škrkavky.
 • Některé spot-on pipety účinkují jak proti vnějším, tak proti vnitřním parazitům.

Prevence proti parazitům

Nečekejte, až se u vašeho mazlíčka objeví první projev cizopasníka a myslete na prevenci.Vždy je jednodušší parazitům předcházet, než s nimi následně bojovat.

Témata článku
Zvířata
Navštivte související produktovou kategorii
Potřeby pro zvířata

Přečtěte si také

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina s lodyhou porostlou jemnými chloupky a s vejčitými listy s jasně bílými flíčky - odtud vznikl dle této podobnosti i její název - plicník.…

více

Glutathion (GSH) je jeden z nejsilnějších a nejúčinnějších antioxidantů, který na sebe váže volné radikály a tím chrání organismus před oxidativním stresem. Nachází se v každé buňce našeho těla. Tělo…

více

Pes musí být podle dopravní vyhlášky při cestování v autě zajištěný tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Není…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.