Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Domácí test na borélie: S klíštětem do zkumavky

Domácí test na borélie: S klíštětem do zkumavky

Péče o tělo Kůže

Klíšťová sezóna je už dávno v plném proudu. Krom klíšťové encefalitidy, na kterou se můžeme v rámci prevence nechat očkovat, přenáší klíště obecné ještě jinou nepříjemnou a záludnou chorobu – lymskou boreliózu. Věděli jste, že existuje způsob, jakým můžete odhalit riziko nákazy dříve, než nemoc stihne propuknout?

Domácí test na borélie: S klíštětem do zkumavky

Počet lidí nakažených boreliózou oproti minulému roku, kdy lékaři zaznamenali 355 případů nákazy, stoupl o celých 10 procent. Každoročně se touto zákeřnou nemocí v Evropě nakazí až 10 tisíc lidí. 

Lymská borelióza - jak ji poznat?

Záludnost lymské boreliózy tkví především v tom, že její průvodní příznaky lze jednoduše zaměnit za jiná, ne tak závažná onemocnění. Zvláště u dětí, které jen těžko dokáží přesně popsat, co je trápí, je obtížné nemoc podchytit včas. První příznaky jsou navíc pozorovatelné nejdříve třetí den, kdy se na místě přisátí klíštětem objeví červená skvrna s bílým středem. Tento příznak se však nemusí projevit vždy. Statistiky uvádějí, že je to jen do 40 procent případů

Dříve, když jsme na sobě nebo na své ratolesti objevili přisáté klíště, zbývalo nám jen doufat, že nebylo infikované. Teď už je ale naštěstí všechno jinak. Na trhu se objevila diagnostická metoda, díky níž si můžete ihned po vyndání klíštěte sami ověřit přítomnost patogenů lymské boreliózy. Jedná se o domácí test Veroval - Borelie z klíštěte, který by především během jarní, letní a podzimní sezóny neměl chybět v žádné domácí lékárničce.

Spolehlivost testu až 95 %

Klíšťová borelióza se přenáší klíšťaty rodu Ixodes ricinus. Samotná nákaza boreliózou u lidí může být diagnostikována pouze lékařem. Ve chvíli, kdy klíště nasaje krev, nelze vyloučit, že není potenciálním šiřitelem nákazy a mělo by být otestováno na přítomnost bakterií boreliózy. Právě k tomu test Veroval slouží. Provedení testu trvá pouhých 10 minut a jeho spolehlivost je až 95%. Zvláště během prázdnin, kdy máte se svými potomky na programu spoustu aktivit, ale zároveň nechcete nic podcenit, je domácí test Veroval velkou pomocí.

Klíště? Rozdrtit!

Balení testu krom podrobného návodu obsahuje vše potřebné od zkumavky až po testovací kazetu. Samotné provedení testu je jednoduché. Potom co klíště opatrně vytáhnete a zkontrolujete, že se vám podařilo odstranit jej celé i s hlavičkou, vložíte ho do připravené zkumavky. Druhým krokem je rozdrcení klíštěte ve zkumavce se speciálním roztokem. Bakterie boreliózy, jejichž přítomnost test ověřuje, se totiž nacházejí ve střevě klíštěte. Optimální výsledek testu tedy může být dosažen jen tehdy, pokud dojde k řádnému rozdrcení střeva roztoče. Poté už jen pipetou nasajete tekutinu z klíštěte, nakapete roztok do vzorkovacího políčka a do 10 minut máte výsledek. Nejlepších výsledků je možné dosáhnout, když test provedete co nejdříve po vytažení klíštěte.

Je-li výsledek testu negativní, můžete si oddechnout, že nemusíte trávit další dva týdny v nejistotě pozorováním možných příznaků. Potvrdí-li se přítomnost patogenů lymské boreliózy, můžete si oddechnout také. Naštěstí jste nenechali nic náhodě a k lékaři se vypravíte včas. Nakažené klíště ještě není zárukou, že borelióza opravdu propukne. Rozhoduje doba přisátí – platí, že čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je pravděpodobnost přenosu boreliózy na člověka.

Video návod k testu Veroval na borélie z klíštěte

5 dobrých důvodů pro domácí test borélie z klíštěte

  • Během 10 minut zjistíte, zda je přisáté klíště infikováno boréliemi
  • Test se provádí na samotném klíštěti, nikoli ze vzorku krve člověka
  • Diagnostická metoda vhodná pro děti i dospělé
  • Statistiky uvádějí, že 13 % klíšťat v ČR je infikováno boréliemi
  • Neexistuje očkování proti lymské borelióze

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám