Lékárna.cz

Lék na lásku jménem lékořice

Lék na lásku jménem lékořice
Sdílet

„Rozhodl jsem se léčit lásku, lééééékořicííííí....," zpívá v jedné slavné české písni Václav Neckář. Určitě nepřeháněl, protože kořeny této příjemné byliny patří k důležitým přírodním látkám užívaným hojně nejen v našem lidovém léčitelství, ale také ve východní medicíně.

Historie lékořice v léčitelství

Lékořice je s oblibou využívána již od dob egyptských faraónů. Mattioliho herbář zmiňuje zevrubný postup při pěstování, sklizni i přípravě léčivých prostředků z lékořice. Ani středověku se tedy podmanivá vůně a lehce štiplavá chuť lékořice nevyhnula. V Českých zemích bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice k tlumení dráždivého kašle.

Jak vypadá lékořice

Většina z nás zná lékořici asi jen jako asfaltově černou hmotu z dětských cukrovinek. Jak vlastně lékořice jako rostlina vypadá? Lékořice je poměrně vysoká s rovným silným stonkem a dlouhými kořeny. Dorůstá do výšky jednoho metru. Květ se objevuje v létě uspořádaný do bledě fialových rovných hroznů.

Účinky lékořice

Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv, působí tak příznivě na zdraví zažívacího systému. Reflexně pak vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. Používá se tak v doplncích stravy či čajových směsích na podporu správné funkce dýchacích cest. Celkově také prospívá zdraví močové a pohlavní soustavy mužů i žen. Z dalších prospěšných účinků lékořice navozuje duševní klid, rovnováhu a zdravou imunitu.

Obecně lze říci, že lékořice podporuje:

  • normální stav kloubů a pokožky
  • energii a metabolismus těla
  • správnou funkci zažívacího, močového a pohlavního systému
  • dýchací systém a zdravou imunitu
  • duševní rovnováhu

Kde roste a jak se sbírá lékořice

V České republice můžete lékořici najít například na jižní Moravě – oblast kolem Mikulova, Bzence a Hustopeče. Původně pochází lékořice ze Středomoří. V našich zemích se začala pěstovat až v 16. století. Kořeny lékořice lysé se sbírají na podzim. Sušení probíhá při teplotě kolem 30 °C.

Příprava extraktu z kořene lékořice je poměrně jednoduchá. Kořen se naseká na malé kousky a rozemele. Vzniklá hmota se dále vaří dokud nezíská černou barvu a potřebnou hustotu. Extrakt má potom podobu dobře známého pendreku.

Na co si dát pozor při užívání lékořice

Nadměrné dlouhodobé užívání extraktu z lékořice se může projevit zvýšením krevního tlaku a potlačením tvorby moči. Při dlouhodobé konzumaci působí látky z lékořice podobně jako kortikosteroidy (tj. hormony produkované kůrou nadledvin), proto se dlouhodobé užívání nedoporučuje. Pokud se výtažky z lékořice užívají krátkodobě v přiměřených dávkách, nemusíme se toxických účinků obávat. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Lékořice a léky

Lékořice by se neměla konzumovat kvůli riziku interakcí v případě, že užíváte následující léky: 

  • léky na vysoký krevní tlak
  • diuretika
  • lék na srdce digoxin
  • kortikosteroidy

Dlouhodobě by se lékořice neměla užívat u žen užívajících hormonální antikoncepci, nebo lidí, častěji užívajících laxativa.

Užívání lékořice

Tradičně je lékořice součástí řady bylinných směsí či doplňků stravy na usnadnění vykašlávání (například čaj Pulmoran) a dalších receptur. Najdeme ji hojně také v řadě indických či čínských směsí.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

22. listopad 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.