Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Kudzu není jen plevel

Kudzu není jen plevel

Zdraví z přírody Detoxikace

Zatímco východní medicína ho využívá k léčení různých zdravotních problémů, na západě ho považují za plevel. Jisté je, že namletý kořen rostliny kudzu si zaslouží vaši pozornost.

Kudzu není jen plevel

Puerarie, u nás známa zejména jako kudzu se v některých oblastech tropů a subtropů chovají jako invazivní rostliny. Je známo několik druhů těchto rostlin. Puerarie laločnatá je dokonce uvedena na seznamu 100 nejinvazivnějších rostlin na světě. Její neblahý vliv se na východě USA projevuje např. snížením produktivity lesních plantáží, dušením a likvidací přirozené vegetace a znesnadňováním přístupu do oblastí kde roste.

Puerarie jsou popínavé byliny nebo keře, často s hlízovitými kořeny. Listy jsou trojčetné, s velkými celistvými nebo laločnatými lístky. Květy jsou krásně modré nebo purpurové.

Některé druhy puerarie mají využití v lokální, zejména v asijské medicíně. Například kořeny P. montana var. thomsonii byly ve vietnamské medicíně užívány pro své antipyretické účinky, tedy používali se při horečkách, chřipce, anebo bolestech hlavy. Podobné využití má i P. thunbergiana na Filipínách. V indické medicíně je Pueraria phaseoloides používána zevně při ošetřování vředů a opařenin. V tradiční čínské medicíně je kudzu využívána opět při horečkách.

V kořenech Puerarie laločnaté (Pueraria montana var. lobata) byl zjištěné obsahové látky  se silnou antioxidačni aktivitou. Z květů byly izolovány isoflavonoidy – rostlinné estrogeny. Kořeny a listy jsou bohaté na aminokyseliny.

Před tím než na trh přišel velký výběr z doplňků stravy, se dlouho rostlina kudzu užívala několika různými způsoby. Kromě již zmíněných obkladů, nejčastěji jako ochucení do nápoje.

Stačí 2–4 polévkové lžíce denně rozmíchat ve sklenici vody, případně využít jako přídavek do polévek a omáček. Při vaření kudzu stačí 1/4 malé čajové lžičky. 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám