Lékárna.cz

Kolagen

Kolagen
Sdílet

Prozradíme, co to je kolagen, jak se získává a proč má blahodárný vliv na pleť, klouby, vlasy a zuby.

Co je to kolagen?

Kolagen je zásadní stavební jednotka každého živočicha, v rostlinách ho nenajdeme. Jde o nerozpustnou bílkovinu, která se vyskytuje převážně ve vazivech, chrupavkách a kloubech. Až do dvaceti let ho máme v těle tak akorát, proto máme vypnutou kůži na tvářích, neštěpí se nám vlasy, nelámou nehty a nebolí nás klouby. Postupně ale přirozená výroba kolagenu v lidském těle klesá a je potřeba se po něm poohlížet jinde. Tělo ho může získat stravou nebo doplňky stravy. Pleti ho můžeme dodat v podobě různých kosmetických přípravků.

Typy kolagenu

Existuje celá řada typů kolagenu, nejdůležitější je kolagen typu I, II, III, IV, a V. Nejrozšířenější je typ I, představuje 90 % kolagenu v organismech, je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Typ II se vyskytuje v chrupavkách a typ V tvoří cévní stěny.

Kolagen v těle vzniká přirozeně z aminokyselin za účasti vitamínu C (kyseliny askorbové). Proto je vhodné v případě, že užíváme doplňky stravy na bázi kolagenu nebo želatiny, zvýšit příjem i vitamínu C.

Rozdíl mezi kolagenem a želatinou

Želatina je bílkovina živočišného původu, která se vyrábí z hovězích, vepřových, kuřecích nebo rybích kůží a kostí. Pro své vlastnosti se používá v různých odvětvích včetně potravinářského, kosmetického a farmaceutického průmyslu. Želatina je zdrojem kolagenu, který tvoří základ našich chrupavek, šlach, cév a je součástí i zubů a kostí.

Kolagen jako součást stravy

Tímto odstavcem asi nepotěšíme vegetariány ani vegany. Jak už bylo zmíněno, kolagen nejde do těla vpravit rostlinou stravou. Potraviny rostlinného původu jen pomáhají produkovat více kolagenu v těle, takže ve chvíli, kdy ho tělo nevytváří dostatek, příliš nepomohou. Mezi potraviny stimulující produkci kolagenu patří sója, červené ovoce, olivy, různá semínka, fazole, zelí, nebo avokádo.

Protože se kolagen přirozeně nachází nejvíce v kostech, nejlepší možností jsou např. masové vývary od kosti v podobě polévek. Druhou možností, která naopak potěší všechny milovníky gumových medvídků, je želatina, která se získává vařením hovězích a vepřových šlach a kostí a právě medvídci ji obsahují.

Další zdroje kolagenu

"Doporučuji zařadit do svého jídelníčku potraviny, které pomáhají našemu tělu ve vlastní tvorbě kolagenu. Jde především o masokostní vývary, kuřecí maso, ryby a mořské plody, vaječné bílky jako zdroje potřebných aminokyselin. Citrusy a bobulovité ovoce jako zdroj vitamínu C. Fazole jako zdroj bílkovin a ořechy a semínka jako zdroje zinku, potřebného k syntéze kolagenu." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Kolagen v kosmetickém a wellness průmyslu

Kolagen se stal velmi populární přísadou, která prodává. Najdeme ho tak v mnoha kosmetických přípravcích, od šampónu počínaje, krémem na vrásky konče. V posledních letech po kolagenu sahají i výrobci doplňků stravy a nejčastěji jde o gelové kapsle na podporu zdravé pokožky. Koupit si ho můžete i ve formě prášku, který si můžete zamíchat do jídla či do ranního smoothie nápoje.  

Nejčastěji se zde využívá kolagen z vepřového a hovězího masa. Tento typ kolagenu ale postupně ustupuje do pozadí, protože vědci objevili nový, takzvaný mořský kolagen.

Mořský kolagen

Populární novinkou na trhu je takzvaný mořský kolagen, který produkují ryby a lidské tělo ho vstřebává zhruba 1,5 krát efektivněji než vepřový nebo hovězí. Navíc je údajně bezpečnější, protože neobsahuje žádné alergeny a není toxický. Nejčastěji se využívá v kosmetice v podobě krémů, ale pomáhá také k udržení zdravých kloubů..

Veganský kolagen

Kosmetický průmysl nabízí i nezvířecí alternativu, ale zatím pouze ve formě produktů, které se nanáší na pleť. Lékaři ho proto doporučují kombinovat s doplňkem stravy v podobě rostlinného kolagenu.

Kolagenové injekce

Možná vás teď jako první napadne, že injekce kolagenu budou dominovat estetické medicíně, ale to byste se spletli.  Injekce pomáhají především lidem s nemocemi kloubů a kostí. Injekční podání zaručuje, že kolagen doputuje přesně tam kam má, a navíc ještě pomáhá se stimulací jeho přirozené výroby v těle. Podle lékařů jde o léčbu bolesti bez rizika lékových interakcí a bez zásadních nežádoucích účinků. O možnostech léčby kolagenovými injekcemi se poraďte se svým lékařem.

Věděli jste, že ...

...přemíra sacharidů a předně rafinovaných cukrů vede k tvorbě zánětu a může ničit náš vlastní kolagen?

...aminokyselina kolagenu profyl-hydroxyprolin, jemné vlákno struktury kolagenu, napomáhá k vlastní syntéze kyseliny hyaluronové? Ta chrání  před předčasným stárnutím nejen pleť, ale i kůže, vazů, kloubů a cév. 

11. květen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.