Lékárna.cz
Hledat

Jak zatočit s klíšťaty

Co je klíště, jak vytáhnout klíště a co raději nedělat, jaké repelenty používat nebo co to je DEET poradíme v našem článku. Vyzkoušejte i náš tip na domácí repelent!

Jak zatočit s klíšťaty
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je to klíště

 • je to roztoč, který se živí krví své oběti,
 • přenáší hned několik vážných infekčních chorob

Jak se klíště chová

 • má speciální chitinový štít, díky kterému je těžké ho rozmačkat,
 • na hlavě má speciální tykadla a ta mu pomáhají najít to nejlepší místo na těle hostitele (v záhybech kůže, v podpaždí atd).,
 • dokáže trpělivě čekat hodiny na vrcholku trávy a vyhlížet potenciálního hostitele,
 • na těle má speciální orgán, který zachytává všechny vjemy a vyhodnocuje všechny pachy a otřesy kolem. Jakmile zavětří příležitost, snaží se pomocí trávy dostat se na tělo hostitele a přisát se.
 • dokáže čekat a hladovět i celý rok, což je zhruba čtvrtina jeho života. Na těle hostitele pak zůstává zhruba dva týdny.

Co to je DEET?

DEET = diethyltoluamid je považován za nejúčinnější látku proti krev sajícímu hmyzu - komárům, ovádům a klíšťatům. Pro jeho účinek je potřebná minimální koncentrace od 20% v přípravku. DEET je však pesticid, tj. látka, která je nebezpečná pro ryby a další drobné živočichy. Bylo zjištěno, že účinkuje jako neurotoxin, proto není vhodné tyto repelenty aplikovat na holou kůži. Také u malých dětí tuto látku v ochraně před hmyzem raději nepoužívejte.

Jak vytáhnout klíště

Nejlepší způsob vytažení přisátého klíštěte je tento:

 1. Snažte se klíště z kůže odstranit co nejdříve po objevení (berte si s sebou ven na výlety pinzetu nebo kleště na odstranění klíštěte a dezinfekci) 
 2. Nejdříve vydezinfikujte ranku předtím než začnete s klíštětem manipulovat
 3. Uchopte klíště pinzetou co nejblíže kůži a jemně viklejte ze strany na stranu. Neměli byste odtrhnout hlavičku - na to si dejte pozor.
 4. Jakmile klíště vytáhnete, opět vydezinfikujte místo na kůži, kde bylo klíště přisáté.
 5. Nikdy klíště nerozmačkávejte s prstech, obsah může být infekční 

Jakmile je klíště venku, můžete ho vyhodit nebo ho zaslat do laboratoře, kde zjistí, jestli přenášelo lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. To, že bylo přenašečem, ale nutně nemusí znamenat, že vás nakazilo

Po odstranění klíštěte je dobré se několik týdnů pečlivě sledovat.

Časové rozmezí mezi odstraněním klíštěte a prvním příznakem může být i několik týdnů.

Co NEdělat s klíštětem

 • rozhodně klíště nepotírejte olejem nebo jiným tukem. Stane se to, že se pravděpodobně začne dusit a během toho vyzvrací obsah svého těla do rány, kde je přisáté. To samé platí pro rozmačkání klíštěte.
 • nesnažte se klíště odstranit pomocí pinzety anebo taháním, s největší pravděpodobností klíště přetrhnete. Pokud vám v kůži zůstanou jen kusadla, tělo se s nimi vypořádá stejně, jako s třískou.

Co způsobuje klíště a nemoci s ním spojené

 • Klíšťová encefalitida se projeví příznaky podobnými chřipce nebo viróze, bolestmi hlavy, kloubů a únavou.  Pokud první fáze nemoci proběhne bez zahájení léčby, dojde k vysokým horečkám a hrozí poruchy nervového systému.
 • Lymská borelióza se projevuje bledá skvrna s červeným kruhovým zarudnutím v místě přisátí, která se postupně zvětšuje.

Obě nemoci jsou vážné a je potřeba je okamžitě léčit.

Citronelový olej jako pomoc proti klíšťatům

Velice účinnou přírodní látkou s repelentním účinkem je citronelový olej, který je součástí řady již hotových repelentů. Často se také kombinuje citronelaeukalyptus, tymián nebo levandule

Klíště v těhotenství:

Pro nastávající matky je klíště nebezpečné i přesto, že zatím nebyl prokázaný přenos nemoci z matky na plod. Přisátím může způsobit různé infekce a žena v těhotenství má velmi omezené možnosti léčby. Jsou zdokumentované případy, kdy došlo při lymské borelióze k trvalému poškození nebo až ke smrti plodu. Těhotné ženy sice mohou užívat některá antibiotika, možnosti jsou ale velmi omezené.

Prevence především

Nejdůležitějším krokem, nejen pro nastávající matky, zůstává prevence. Do přírody vždy s repelentem, nejlépe po očkování na klíšťovou encefalitidu a s dlouhými kalhotami.  Po každé návštěvě přírody se  nezapomeňte, hlavně na jaře a v létě, pořádně prohlédnout.

Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům

Postačí nám k tomu 100 g sušeného nebo čerstvého tymiánu, který povaříme ve 300 ml vody. Necháme louhovat 2 hodiny. Poté slijeme a přilijeme 100 ml vinného octa. Takto připravený repelent nalijeme do lahvičky s rozprašovačem. Repelent uchovávejte v chladničce. Před vycházkou do přírody je třeba tento repelent aplikovat důkladně na oděv celého těla a po několika hodinách se opakovaně přestříkat

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Mandle jsou komplexním zdrojem živin - jsou proto oblíbené nejen příznivci mnoha různých stravovacích směrů (vegetariáni, low carb, keto či paleo diet), ale také lidmi s potravinovými alergiemi -…

více

Histaminová intolerance s sebou přináší nejrůznější omezení a doporučení. Prozradíme vám, jak se v nich zorientovat a jak její příznaky zmírnit.

více

Na vznik aftů může mít vliv stres, nedostatek některých vitamínů, ale také mechanické poškození v ústech. Naši lékárníci vám poradí, co na ně platí a jak se jich zbavit. Kromě standardních prostředků…

více

Opruzeniny se mohou objevit kdykoli a kdekoli na pokožce - nejen u obézních osob či těch, kteří jsou dlouhodobě upoutaní na lůžko, ale i u aktivních sportovců, řidičů z povolání, motorkářů, cyklistů…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.