Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Kde infikovaná klíšťata potkáme
Klíšťata jsou aktivní již od jara, kdy teplota stoupá nad 5° C. Plná aktivita klíšťat propuká cca 1-2 týdny po posledních mrazech a nejaktivnější bývají od dubna do října. Ani v případě teplé zimy, však není vyjímkou najít klíště. Klíšťata se drží v trávě nebo na keřích ve výšce do 1,5 m.
Příznaky klíšťové encefalitidy
K přenosu klíšťové encefalitidy dochází již po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte.
Inkubační doba klíšťové encefalitidy je většinou 7-14 dní (někdy až 4 týdny). Většinou mívá onemocnění 2 fáze. Někdy může proběhnout jen jedna fáze nebo může probíhat bez příznaků.
- fáze - „chřipková“ fáze trvá obvykle 3-5 dní. Projevuje se podobně jako chřipka – bolestí kloubů, hlavy, svalů, zvýšenou teplotou, nechutenstvím,nevolností, únavou. U některých pacientů proběhne pouze tato první fáze. Poté nastupuje „období klidu před bouří“ , které trvá 1-20 dní.
- fáze - většinou se objeví vysoká horečka, zvracení, světloplachost, velké bolesti hlavy, ztuhlost šíje. Může docházet i k postižení centrální nervové soustavy – třes, závratě, poruchy hybnosti svalů, nervová obrna, dezorientace, poruchy spánku a paměti. Tato akutní fáze trvá 2-3 týdny. 2. fáze onemocnění může mít i trvalé následky. Objevit se mohou chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, soustředění či rovnováhy, deprese, třes, obrny svalů. Fatálně může skončit až 1% onemocnění. Klíšťová encefalitida u dětí do 7 let mívá většinou lehčí průběh.
Encefalitida - léčba
Diagnostika klíšťové encefalitidy se provádí z krve průkazem protilátek. Cílená léčba bohužel neexistuje. Léčí se pouze jednotlivé symptomy (bolest, teplota, doplnění vitamínů..). Důležitý je i klid na lůžku, vyvarovat se stresu a ostrého denního světla. V opačném případě může docházet ke zhoršení symptomů a prodloužení rekonvalescence. Nekomplikované onemocnění rozvinuté do 2. fáze vyžaduje cca 2 týdny hospitalizace a další 2-4 týdny rekonvalescence.
Prevence a očkování proti klíšťové encefalitidě
Nejúčinnější prevencí se jeví očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkovat se je možné začít kdykoliv v průběhu celého roku. Základní očkování se skládá ze 3 dávek. Druhá dávka se aplikuje 1-3 měsíce po první dávce. 3. dávka je aplikována 5-12 měsíců po 2.dávce. První přeočkování se doporučuje po 3 letech. Další přeočkování stačí každých 5 let.
Prodělané onemocnění zaručuje dlouhodobou imunitu, většinou v řádu 20 až 30 let.
Najděte klíště snadno
Pokud se vydáte do přírody je vhodné nosit světlé oblečení (na něm jsou klíšťata a jiný hmyz lépe vidět), dlouhé nohavice a rukávy, pevnou obuv a ponožky, do kterých jsou staženy nohavice. Pokud víte, že budete v přírodě sedět či ležet, doporučujeme přibalit si nějakou podložku. Opět světlejší barvy, aby na ní případné klíště bylo dobře viditelné.
Repelenty - klasické i přírodní
Na procházky přírodou se vybavte i repelentem. Nabídka repelentů je opravdu široká. Vybrat můžete repelentní spreje, gely, roll-ony, náramky, gumičky, náplasti či ultrazvukové přívěšky. Repelenty jsou především na bázi DEET, IR3535. Existují i repelenty na bázi přírodních silic. Pokud kombinujete opalovací přípravek a repelent, vždy naneste na kůži nejprve opalovací přípravek.
Jak správně odstranit klíště
Klíště je potřeba odstranit co nejdříve po odhalení, čímž se snižuje riziko nákazy. Při vyndávání nepoužíváme krémy ani oleje. Klíště zakápneme desinfekcí, nejlépe s alkoholem a jodem. Chvilku (cca 5 minut) necháme působit - tím se zničí bakterie a viry v těle klíštěte. Pokud se klíště nepustí samo, použijte k vytažení speciální kleštičky, pinzety, karty nebo háčky. Klíště zachyťte co nejblíže kůži a jemným kývavým pohybem směrem nahoru ho vytáhněte. Ranku po odstranění klíštěte znovu zakapeme desinfekcí. K odstranění klíštěte lze použít i speciální prostředky k tomu určené (Ixoderm, Atix,…), které nám vytažení klíštěte usnadní. Po odstranění klíštěte věnujte několik týdnů svému zdravotnímu stavu a pokud se u vás objeví příznaky některé z přenášených nemocí, vyhledejte lékaře.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.