Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Lidské tělo se dokáže s lecčíms vyrovnat. Dokáže bojovat s nemocemi a samo se regeneruje z velké únavy i zranění. Jenže s časem přichází stárnutí a celý proces obnovování buněk se zpomaluje. Obzvlášť, když jsme obklopeni stresovými faktory, nepříznivým životním prostředím a žijeme nezdravě. Při správné životosprávě a s těmi správnými pomocníky se však té stovky můžete dožít i vy.
Jaké je tedy tajemství dlouhověkosti?
Čínští mistři praví, že v těle nepropukne žádná nemoc jedině tehdy, zůstane-li lidské tělo i mysl v rovnováze. Je proto třeba vyvážit působení negativních vlivů. Sami rozhodujeme o tom, zda budeme v psychické i fyzické pohodě a zda se budeme stresovat maličkostmi.
Berte vše s úsměvem
Lidé s pozitivním postojem k životu prý trpí méně chronickými chorobami a jejich kvalita života je značně vyšší. Nezapomeňte si proto v množství práce najít čas na rodinu, přátele a své koníčky. Zkuste si také nedělat hlavu s maličkostmi a brát život s nadhledem. Když se nadměrně stresujeme, vyplavuje se nám do těla cholesterol. Jde o obranu těla, které je připravené na krátkodobý vysoký výkon. Když se to však děje často, ničí stres naše zdraví.
Protahujte tělo i mysl
Je známé, že v zaměstnání sedáváme daleko víc než naši předkové. Je to logické, neboť se mění charakter naší práce. Je ale důležité si uvědomit, jak sedavá práce našemu tělu škodí. Kromě nedostatku pohybu a následné nadváhy nám sezení může zadělat na nepříjemné potíže se zády. A kdo ví, jak se to na nás projeví za 30 let?
Pokud se chcete i ve stovce cítit fit, myslete na své fyzické i psychické zdraví. Pro tělo pravidelně sportujte, pro mysl luštěte hlavolamy, křížovky a čtěte knihy. Nejen, že budete s takovým programem po práci šťastnější, ale poděkuje vám i vaše mysl.
Přemýšlejte o tom, co jíte
Češi mají někdy tak trochu sklony odbývat se v jídle a také na něm šetřit. Zároveň se často přejídají nezdravými a těžkými jídly. Ne náhodou si mezi ostatními zeměmi Evropy držíme smutné prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Složení potravy je přitom velmi významným rizikovým faktorem. Jídelníček by měl být pestrý a vyvážený, aby byl cholesterol a hladina cukru v krvi v přiměřené míře. Jezte dostatek ovoce a zeleniny a vyhýbejte se uzeninám a tučnému jídlu.
Bylinky – elixíry mládí a dlouhověkosti
Do jisté míry spočívá tajemství dlouhověkosti v genech. I když ale nemáte genetické dispozice k tomu, dočkat se vysokého věku, můžete se obrátit na přírodu. Bylinné produkty, antioxidační přípravky jako zelené čaje nebo jiné superpotraviny dokážou naše tělo zbavit škodlivých látek a dodat mu energii.
Dary z přírody
Za mocné léky a dary z přírody jsou považovány také plody divoké přírody jako například lesní borůvky, ostružiny, maliny, brusinky nebo kustovnice (goji). Ukrývají v sobě vysoký obsah antioxidantů, vitamínů a minerálů. Obsahují nejen vysoké množství vitaminu C, ale i dalších fytonutrientů, vitamínů a minerálů.
Čechům se průměrná doba života prodlužuje!
A jak jsme na tom se statistikami? V Česku jsou ženy stále průměrně starší než muži. Průměrný věk žen byl na konci loňského roku 82 let, zatímco muži jsou v průměru staří 76 let. Někteří experti dokonce hovoří o tom, že se prodlužuje náš střední věk a odsunuje se nám stáří do vyšších let. Způsobuje to změna životního stylu k lepšímu, rozvoj moderní medicíny a péče o zdraví. Zkusme této pozitivní zprávě jít naproti a zdravý životní styl ještě podpořit!
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.