Lékárna.cz
Hledat

Znáte tajemství dlouhověkosti? My ano!

Znáte tajemství dlouhověkosti? My ano!
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Zdraví je to nejcennější, co máme, a tak bychom měli myslet na to, jak jej chránit. Přitom chce každý vědět, jak se dožít vysokého věku. Zkusíme vám poradit, jak se dočkat dlouhověkosti.

Lidské tělo se dokáže s lecčíms vyrovnat. Dokáže bojovat s nemocemi a samo se regeneruje z velké únavy i zranění. Jenže s časem přichází stárnutí a celý proces obnovování buněk se zpomaluje. Obzvlášť, když jsme obklopeni stresovými faktory, nepříznivým životním prostředím a žijeme nezdravě. Při správné životosprávě a s těmi správnými pomocníky se však té stovky můžete dožít i vy.

Jaké je tedy tajemství dlouhověkosti?

Čínští mistři praví, že v těle nepropukne žádná nemoc jedině tehdy, zůstane-li lidské tělo i mysl v rovnováze. Je proto třeba vyvážit působení negativních vlivů. Sami rozhodujeme o tom, zda budeme v psychické i fyzické pohodě a zda se budeme stresovat maličkostmi.

Berte vše s úsměvem

Lidé s pozitivním postojem k životu prý trpí méně chronickými chorobami a jejich kvalita života je značně vyšší. Nezapomeňte si proto v množství práce najít čas na rodinu, přátele a své koníčky. Zkuste si také nedělat hlavu s maličkostmi a brát život s nadhledem. Když se nadměrně stresujeme, vyplavuje se nám do těla cholesterol. Jde o obranu těla, které je připravené na krátkodobý vysoký výkon. Když se to však děje často, ničí stres naše zdraví.

Protahujte tělo i mysl

Je známé, že v zaměstnání sedáváme daleko víc než naši předkové. Je to logické, neboť se mění charakter naší práce. Je ale důležité si uvědomit, jak sedavá práce našemu tělu škodí. Kromě nedostatku pohybu a následné nadváhy nám sezení může zadělat na nepříjemné potíže se zády. A kdo ví, jak se to na nás projeví za 30 let?

Pokud se chcete i ve stovce cítit fit, myslete na své fyzické i psychické zdraví. Pro tělo pravidelně sportujte, pro mysl luštěte hlavolamy, křížovky a čtěte knihy. Nejen, že budete s takovým programem po práci šťastnější, ale poděkuje vám i vaše mysl.

Přemýšlejte o tom, co jíte

Češi mají někdy tak trochu sklony odbývat se v jídle a také na něm šetřit. Zároveň se často přejídají nezdravými a těžkými jídly. Ne náhodou si mezi ostatními zeměmi Evropy držíme smutné prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Složení potravy je přitom velmi významným rizikovým faktorem. Jídelníček by měl být pestrý a vyvážený, aby byl cholesterol a hladina cukru v krvi v přiměřené míře. Jezte dostatek ovoce a zeleniny a vyhýbejte se uzeninám a tučnému jídlu.

Bylinky – elixíry mládí a dlouhověkosti

Do jisté míry spočívá tajemství dlouhověkosti v genech. I když ale nemáte genetické dispozice k tomu, dočkat se vysokého věku, můžete se obrátit na přírodu. Bylinné produkty, antioxidační přípravky jako zelené čaje nebo jiné superpotraviny dokážou naše tělo zbavit škodlivých látek a dodat mu energii.

Dary z přírody

Za mocné léky a dary z přírody jsou považovány také plody divoké přírody jako například lesní borůvky, ostružiny, maliny, brusinky nebo kustovnice (goji). Ukrývají v sobě vysoký obsah antioxidantů, vitamínů a minerálů. Obsahují nejen vysoké množství vitaminu C, ale i dalších fytonutrientů, vitamínů a minerálů.

Čechům se průměrná doba života prodlužuje!

A jak jsme na tom se statistikami? V Česku jsou ženy stále průměrně starší než muži. Průměrný věk žen byl na konci loňského roku 82 let, zatímco muži jsou v průměru staří 76 let. Někteří experti dokonce hovoří o tom, že se prodlužuje náš střední věk a odsunuje se nám stáří do vyšších let. Způsobuje to změna životního stylu k lepšímu, rozvoj moderní medicíny a péče o zdraví. Zkusme této pozitivní zprávě jít naproti a zdravý životní styl ještě podpořit!

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

více

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.