Lékárna.cz

Znáte tajemství dlouhověkosti? My ano!

Zdraví je to nejcennější, co máme, a tak bychom měli myslet na to, jak jej chránit. Přitom chce každý vědět, jak se dožít vysokého věku. Zkusíme vám poradit, jak se dočkat dlouhověkosti.

Znáte tajemství dlouhověkosti? My ano!
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Lidské tělo se dokáže s lecčíms vyrovnat. Dokáže bojovat s nemocemi a samo se regeneruje z velké únavy i zranění. Jenže s časem přichází stárnutí a celý proces obnovování buněk se zpomaluje. Obzvlášť, když jsme obklopeni stresovými faktory, nepříznivým životním prostředím a žijeme nezdravě. Při správné životosprávě a s těmi správnými pomocníky se však té stovky můžete dožít i vy.

Jaké je tedy tajemství dlouhověkosti?

Čínští mistři praví, že v těle nepropukne žádná nemoc jedině tehdy, zůstane-li lidské tělo i mysl v rovnováze. Je proto třeba vyvážit působení negativních vlivů. Sami rozhodujeme o tom, zda budeme v psychické i fyzické pohodě a zda se budeme stresovat maličkostmi.

Berte vše s úsměvem

Lidé s pozitivním postojem k životu prý trpí méně chronickými chorobami a jejich kvalita života je značně vyšší. Nezapomeňte si proto v množství práce najít čas na rodinu, přátele a své koníčky. Zkuste si také nedělat hlavu s maličkostmi a brát život s nadhledem. Když se nadměrně stresujeme, vyplavuje se nám do těla cholesterol. Jde o obranu těla, které je připravené na krátkodobý vysoký výkon. Když se to však děje často, ničí stres naše zdraví.

Protahujte tělo i mysl

Je známé, že v zaměstnání sedáváme daleko víc než naši předkové. Je to logické, neboť se mění charakter naší práce. Je ale důležité si uvědomit, jak sedavá práce našemu tělu škodí. Kromě nedostatku pohybu a následné nadváhy nám sezení může zadělat na nepříjemné potíže se zády. A kdo ví, jak se to na nás projeví za 30 let?

Pokud se chcete i ve stovce cítit fit, myslete na své fyzické i psychické zdraví. Pro tělo pravidelně sportujte, pro mysl luštěte hlavolamy, křížovky a čtěte knihy. Nejen, že budete s takovým programem po práci šťastnější, ale poděkuje vám i vaše mysl.

Přemýšlejte o tom, co jíte

Češi mají někdy tak trochu sklony odbývat se v jídle a také na něm šetřit. Zároveň se často přejídají nezdravými a těžkými jídly. Ne náhodou si mezi ostatními zeměmi Evropy držíme smutné prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Složení potravy je přitom velmi významným rizikovým faktorem. Jídelníček by měl být pestrý a vyvážený, aby byl cholesterol a hladina cukru v krvi v přiměřené míře. Jezte dostatek ovoce a zeleniny a vyhýbejte se uzeninám a tučnému jídlu.

Bylinky – elixíry mládí a dlouhověkosti

Do jisté míry spočívá tajemství dlouhověkosti v genech. I když ale nemáte genetické dispozice k tomu, dočkat se vysokého věku, můžete se obrátit na přírodu. Bylinné produkty, antioxidační přípravky jako zelené čaje nebo jiné superpotraviny dokážou naše tělo zbavit škodlivých látek a dodat mu energii.

Dary z přírody

Za mocné léky a dary z přírody jsou považovány také plody divoké přírody jako například lesní borůvky, ostružiny, maliny, brusinky nebo kustovnice (goji). Ukrývají v sobě vysoký obsah antioxidantů, vitamínů a minerálů. Obsahují nejen vysoké množství vitaminu C, ale i dalších fytonutrientů, vitamínů a minerálů.

Čechům se průměrná doba života prodlužuje!

A jak jsme na tom se statistikami? V Česku jsou ženy stále průměrně starší než muži. Průměrný věk žen byl na konci loňského roku 82 let, zatímco muži jsou v průměru staří 76 let. Někteří experti dokonce hovoří o tom, že se prodlužuje náš střední věk a odsunuje se nám stáří do vyšších let. Způsobuje to změna životního stylu k lepšímu, rozvoj moderní medicíny a péče o zdraví. Zkusme této pozitivní zprávě jít naproti a zdravý životní styl ještě podpořit!

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.