
Bylinkoví pomocníci
Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek. Stejně vhodné jsou přípravky na bázi čajovníkových silic, které mají široké antibakteriální, antivirotické a protizánětlivé účinky.
Jak na bolest dásně
V akutní fázi vyhledejte stomatologa nebo dentálního hygienistu, který vás dostane z nejhoršího. Odstraní zubní kámen a plak a poradí vám s technikou čištění, která je, stejně jako výběr vhodných prostředků, velmi důležitá!

Náš tip
Zánět dásní může být způsoben nedostatečnou zubní hygienou, případně špatnou technikou čištění zubů či nevhodnými pomůckami, zejména příliš tvrdými zubními kartáčky nebo nevhodnými ústními vodami. Změňte své návyky a vaše dásně vám poděkují!
Co můžete udělat sami
Pokud vás trápí krvácení a otok dásně, případně pociťujete bolest při kousání, doporučujeme vám začít používat tyto prostředky:
- Měkký zubní kartáček - zvolit můžete např. ultra měkké kartáčky, jež mají velmi jemné štětiny a ošetří vaše dásně s maximální péčí.
- Zklidňující zubní pasta - volte ty, které jsou přímo určeny pro citlivé dásně, jež jsou citlivé a trpí na záněty.
- Mezizubní kartáčky a dentální nitě - naučte se pečovat i o svůj mezizubní prostor! Štětinami kartáčku se do něj totiž nedostanete. Se správnou velikostí vám poradí váš zubař nebo zubní hygienistka. Případně můžete začít s těmi nejtenčími s průměrem 0,4 mm a časem velikost přizpůsobte velikosti mezer mezi svými zuby.
- Ústní voda na citlivé a zánětlivé dásně - je vhodným doplňkem pro péči o zuby a dásně. Snižuje množení bakterií a také vznik zubního plaku.