Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Jak je to s paracetamolem

Jak je to s paracetamolem
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Existuje v různých lékových formách a saháme pro něj, když potřebujeme ulevit od bolesti nebo horečky. Seznamte se s účinnou látkou paracetamol.

Proti bolesti ano, proti zánětu ne

Paracetamol je tradiční lék používaný již od roku 1953 a především v Severní Americe se můžete setkat také s názvem "acetaminofen". Paracetamol působí proti bolesti (má analgetický účinek) a snižuje tělesnou teplotu (antipyretický účinek), avšak nepůsobí protizánětlivě.

Bez receptu? Někdy ano, někdy ne

V lékárně je běžně dostupný i bez lékařského předpisu, ale najdeme ho i v lécích, které mohou být vydávány pouze na základě receptu (např. v kombinaci s účinnými látkami tramadol, kodein).

Paracetamol není pro každého

Existují onemocnění či rizikové situace, kdy nelze užívání paracetamolu doporučit, nebo alespoň ne v takové dávce, jako je tomu u jinak zdravých pacientů užívajících paracetamol na tišení bolesti či snížení zvýšené tělesné teploty.

Pokud vynecháme vzácnou alergii na paracetamol, potom mezi riziková onemocnění řadíme zcela jistě závažné onemocnění jater (akutní zánět jater, virové hepatitidy, závažná jaterní nedostatečnost), kdy je riziko významného poškození jater, tedy tzv. hepatotoxicity, až 3,5 krát vyšší než u člověka se zdravými játry. V případě dlouhodobého stabilizovaného nezávazného onemocnění jater lze sice paracetamol užívat, ne však v plné denní dávce a délku léčby je dobré omezit na maximálně 10 dní. Rovněž je nutné nezkracovat interval mezi jednotlivými dávkami pod 6 hodin.

Podobně je doporučeno prodloužit interval mezi užitím jednotlivých dávek paracetamolu při nedostatečné funkci ledvin.

Užívání paracetamolu - rizikové skupiny

Mezi rizikové skupiny pacientů rovněž řadíme alkoholiky, u kterých je riziko poškození jater v důsledku současného užívání alkoholu a paracetamolu násobně vyšší než u abstinentů. Užívání paracetamolu by se proto měli vyhnout i lidé, kteří v nedávné době konzumovali, nebo se chystají popíjet alkoholické nápoje. Takže přípravky obsahující paracetamolu nejsou vhodné jako lék na bolest hlavy "z kocoviny". Ovšem tam je problém i s jinými léčivy.

Problém může nastat také se současným užíváním léků s obsahem jiných účinných látek, které následně negativně ovlivňují odbourávání paracetamolu v těle. Zde vznikají takzvané kontraindikace, které může následně vyústit až do poškození jater či ledvin. Mezi taková léčiva patří např., fenobarbital a primidon (oba určené hlavně k prevenci záchvatů epilepsie), či rifampicin (určený hlavně k léčbě tuberkulózy). Tento seznam však ještě není konečný.

Při užívání léků na ředění krve (např. účinná látka warfarin) může být zvýšeno riziko krvácení. Pokud užíváte warfarin, neměla by být vaše dávka paracetamolu vyšší než 2 g denně (tj. max. 4 tablety po 500 mg paracetamolu) a doba léčby by neměla být delší než tři dny. O dlouhodobějším užívání této dávky by měl vědět ošetřující lékař, a měl by zvážit případnou změnu dávkování warfarinu.

Podobně může být problém současné užívání dalšího léku na bolest s obsahem nimesulidu, který je stejně zatěžující pro játra.

Paracetamol není vhodný pro domácí mazlíčky

Pro kočky je dokonce smrtelně toxický! Pokud by se měl paracetamol podávat psům, pak výlučně na přímé doporučení veterináře, obvykle v jednotlivé dávce ne vyšší než 10 mg na kilogram hmotnosti psa.

Různé formy paracetamolu

S jakým typem užití paracetamolu se můžete potkat:

  • tablety, šumivé tablety, kapsle
  • čípky (jsou vhodné při potížích s polykáním, při zvracení nebo u dětí od 7 kg)
  • perorální suspenze (je vhodná pro dětské pacienty, výhodou je, že lze nadávkovat přesně podle váhy)
  • sáčky na přípravu horkého nápoje a sirupu (v kombinaci s dalšími léky v přípravcích určených proti nachlazení).

Obsah paracetamolu v jednotlivých lécích je různý, a proto je důležité držet se striktně doporučeného dávkování podle pokynů lékárníka nebo doporučení uvedeného v příbalové informaci o přípravku.

Dávkování paracetamolu

Pokud není při užívání paracetamolu překročena jeho maximální jednotlivá či denní dávka, nebo nejsou podceněny rizikové faktory, patří tento lék mezi velmi bezpečná léčiva. Jeho dávkování je individuálně a je odvozeno nejen na hmotnosti pacienta, ale důležitý je i samotný zdravotní stav pacienta.

Při krátkodobém užívání (do 10 dní) je doporučené dávkování pro dospělého pacienta (za dospělého považujeme v tomto případě pacienta staršího 15 let a od 50 kg) 500 - 1000 mg v intervalu 4 - 6 hodin, denní dávka max. 4 g. V případě nutnosti dlouhodobého podávání (více než 10 dní) se doporučuje snížit celkovou denní dávku na 2,5 g.

Paracetamol a těhotenství

Paracetamol při doporučeném dávkování, a po konzultaci  s lékařem anebo s lékárníkem je možné krátkodobě podávat na zmírnění bolesti, případně teploty i těhotným ženám (a to v průběhu celého těhotenství). U konkréního přípravku VŽDY pečlivě čtěte příbalovou informaci a v případě pochybností se poraďte s lékárníkem či lékařem!

Paracetamolové čípky - kdo by si měl dát pozor

Aplikace čípku s obsahem paracetamolu může být riziková pro pacienty s krvácením z konečníku či v případě zánětu v této oblasti, např. pro pacienty s ulcerózní kolitidou. V takových situacích se čípky obsahující paracetamol nemají aplikovat.

Předávkování paracetamolem

Předávkovat se paracetamolem nemusí být zas tak složité, jak se na první pohled zdá. V lékárnách a dnes i mimo ně, je možné koupit hned několik produktů s různým obsahem paracetamolu. A pokud k tomu přidáme možnost užít ještě léky s paracetamolem, které jsou na předpis, tak riziko může být ještě větší. Je důležité vždy sledovat jaké léky užíváme. 

Co dělat v případě předávkování 

V první řadě, vyhledejte lékaře!  V praxi se používá "protijed" a to včasným podáním látky N – acetylcysteinu, který odstranění toxické metabolitu paracetamolu z organismu. Terapie musí být zahájena lékařem nejpozději do 24 hod od předávkování paracetamolem (maximální účinek se dosáhne v případě, že doba z prodlení není delší než 8 hod).

N-acetylcystein je v tomto případě podávaný v dávkách, které jsou řádově vyšší, než je v běžně používaných lécích na podporu odkašlávání, a navíc se podává ve formě infuze do žíly. Proto při jakémkoliv podezření kontaktujte lékaře nebo pohotovost.

Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti o volbě léku, dávkování či vhodnosti způsobu jeho podávání, neváhejte se obrátit na svého lékárníka nebo lékaře. Získáte tak cenné rady pro bezpečnou a účinnou léčbu svých obtíží.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

PharmDr. Ivan Procházka

PharmDr. Ivan Procházka

13. září 2019
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.