Lékárna.cz

Hemeroidy (Hemoroidy) - co je příčinou a jak se jich zbavit

Hemeroidy nebo hemoroidy? Setkáváme se s oběma označeními tohoto onemocnění, správně však je hemoroidy. Přečtěte si, co to jsou hemeroidy, jaké jsou příčiny vzniku, jaké jsou další příznaky kromě svědění konečníku a co na ně pomáhá.

Hemeroidy (Hemoroidy) - co je příčinou a jak se jich zbavit
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Hemoroid – co to vlastně je?

Statistiky udávají, že  hemoroidy mohou postihnout každého druhého člověka, přičemž výskyt u mužů je daleko častější než u žen. Ne každý tuto nemoc zaregistruje včas. Pokud už dochází ke krvácení z konečníku a pociťujete bolest, je už na prevenci pozdě. Přitom právě díky ní se dá riziko vzniku hemeroidů podstatně snížit.

Hemoroidy jsou přirozenou součástí lidského těla a jsou to žilní pleteně ve spodní oblasti konečníku a okolí řitního otvoru. Pokud je vše v pořádku, nedochází k žádným projevům a  člověk o nich ani neví.

Tyto žilní pleteně jsou citlivé a namáhané. Práci jim ztěžuje i to, že oproti ostatním žilám nemají uvnitř chlopně zabraňující zpětnému toku krve. V důsledku nesprávné životosprávy a životního stylu zde může docházet k městnání krve a tvorbě žilních uzlíků. Tyto se projevují svěděním, pálením, bolestí, zánětem otokem nebo krvácením. V tomto případě už hovoříme o hemeroidálním onemocnění.

Hemoroidy jsou dvojího typu – vnitřní a vnější. Vnitřní se tvoří uvnitř konečníku a nemusí se nutně projevovat. Zbystřit bychom však měli, pokud se objeví krev na toaletním papíru nebo ve stolici.  Vnější se vyskytují v okolí konečníku a mohou se projevovat pálením, bolestí nebo svěděním konečníku a zpravidla nekrvácejí. Může se stát, že se samovolně vstřebají a zmizí. 

Co je příčinou hemoroidů

O hemoroidech můžeme říci, že se jedná o civilizační nemoc, která je zapříčiněna zejména sedavým způsobem života s nedostatkem pohybu, nesprávnou životosprávou, nedostatečným pitným režimem a nevhodnými návyky na toaletě.

Hemeroidy v těhotenství

Hemeroidy se mohou objevit také v těhotenství nebo po porodu. V těhotenství v těle koluje více krve a díky zvětšující se děloze roste tlak na pánev a k městnání krve ve spodní části těla. V důsledku toho se zvyšuje tlak na cévy v oblasti konečníku.

Další příčinou je vysoký tlak v oblasti dna pánevního při samotném přirozeném porodu. Svou roli na vznik hemoroidů v těhotenství nebo po porodu hraje také zvýšená hladina hormonů a zácpa.

Mezi další příčiny vzniku hemoroidů můžeme také zahrnout:

 • ochabující svalstvo dna pánevního ve zralejším věku,
 • nadváhu,
 • vrozené dispozice,
 • žilní nedostatečnost,
 • oblibu tučných, kořeněných, pálivých, sladkých jídel,
 • mnoho kávy, alkoholu a kouření.

Hemeroidy - příznaky

Mezi nejčastější projevy hemoroidů patří svědění v oblasti konečníku, ale také pálení, bolest, zánět, zduření tkáně, hlenovitý výtok z konečníku a krev na toaletním papíru nebo ve stolici, která má jasně červenou barvu.

Hemeroidy - léčba

V případě tohoto onemocnění jde o velmi citlivé téma. Většina postižených proto návštěvu u lékaře odkládá až do krajní meze. Zatímco lehčí formy je možné řešit doma volně prodejnými přípravky ve formě mastí na hemeroidy, krémů, čípků, ubrousků, tak ty těžší formy je nutno řešit u proktologa chirurgickým nebo laserovým zákrokem.

V druhém případě by návštěva u lékaře neměla být dlouho odkládána, protože hemoroidy mohou být projevem jiných onemocnění a zdravotních komplikací. I po takovémto zákroku je vhodné, v souladu s doporučením proktologa, použití mastí, bylinných koupelí apod., a to pro zklidnění a regeneraci léčené tkáně.

Jak se zbavit hemeroidů (prevence vzniku hemeroidů)

 • Dostatečný pitný režim – až 2 l neslazených tekutin denně
 • Zdravý jídelníček s dostatečným množství vlákniny v potravě
 • Omezení tučných, kořeněných, pálivých, sladkých jídel
 • Omezení kofeinu, alkoholu, kouření
 • Pravidelný pohyb
 • Dodržování hygieny po toaletě

Jak upravit jídelníček při hemoroidech

 • Důležitý je vysoký obsah vlákniny v potravinách. Najdete ji v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnném pečivu. Nedostatek lze nahradit fíky, psyliem, lněným semínkem apod.
 • Zdravému trávení pomohou také probiotika a prebiotika – v zakysaných mléčných výrobcích (jogurt, jogurtové mléko, kefír), v kvašené zelenině (zelí, okurky, řepa, pickles), v kvasnicích, nepasterizovaném pivu, moštu, burčáku, v doplňcích stravy.
 • Do stravy zahrňte vše, co obsahuje vitamín C a rutin – kromě jiných blahodárných účinků, přispívají k posílení žilní stěny.
 • Ráno nalačno vypijte sklenici teplé vody s citronem – pročistí tělo a pomůže vám s vyprázdněním.

Co na hemeroidy? Pomůže i pohyb!

 • Pokuste se do svého života vtěsnat každý den jakoukoliv fyzickou aktivitu, byť i jen na 20 – 30 minut – lepší je méně a pravidelně, než nárazově a na maximum vašich sil. Může to být např. procházka nebo jednoduché cvičení, jízda na kole vám nemusí být zrovna příjemná.
 • Pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu pauzu a projděte se. Doporučují se také cviky zaměřené na zpevnění pánevního dna.
 • Procvičujte si svěrače -  20 – 30 x stažení a uvolnění. Jeden stah by měl trvat 2 – 3 vteřiny.
 • Naučte se správně dýchat – brániční dýchání – je zdraví velmi prospěšné, uklidňuje a má pozitivní vliv na trávení a peristaltiku střev.

Jak se vyhnout hemeroidům? Zkuste důslednou hygienu.

 • Noste vzdušné prádlo nejlépe z přírodních materiálů.
 • Dbejte na pravidelnou stolici, nezadržujte ji, zácpa nebo průjem nejsou žádoucí. Při zácpě neužívejte umělá projímadla, při dlouhodobém pravidelném používání poškozují vyprazdňovací návyk.
 • Dodržujte hygienu po toaletě.

Nejdůležitější na závěr

Zdravá střeva jsou klíčem k silné imunitě a tedy vašemu zdraví. Vše, co sníte a vypijete se na nich odrazí i to, jak budete fyzicky aktivní. Mají vliv také na naši náladu a emoce.  Když nebudou správně fungovat, nebudete se cítit dobře a podle toho budete také reagovat na své okolí a životní okolnosti.  I stres se na nich odrazí a může vás rozbolet břicho nebo dostanete průjem, ale správným hlubokým dýcháním stres lehce porazíte. Myslete na to, že zdraví je to nejcennější a je jen ve vašich rukách.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Prostředky na hemoroidy Léky na hemoroidy Bylinné čaje

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.