Lékárna.cz

Dobrý teploměr - pomocník k nezaplacení

Dobrý teploměr - pomocník k nezaplacení
Sdílet

Také vás děsí pohled na křičící miminko? Řešíte, proč je nespokojené? Není nemocné? Prvním signálem začínající nemoci je obvykle horečka.

Změřit křičícímu a kroutícímu se dítěti horečku však může být i pro zkušené rodiče oříškem. Z banálního úkonu měření teploty se pak může vyklubat traumatický zážitek pro dítě i rodiče.

V prvních letech života sužují malé děti horečky velmi často. Dětské tělo se vypořádává s cizorodými látkami, které jsou pro něj zcela nové.

„Když byl Pavlík miminko, měl horečku snad každý měsíc. Neustále jsme mu museli kontrolovat teplotu. Časem jsem měla doslova kopřivku, než se mi podařilo zjistit, jak vysokou má horečku,“ vzpomíná zkušená maminka dvou dětí Martina Vybíralová. Martina není jediná maminka, která má s měřením teploty nepříjemné zážitky.

Udržet tříměsíčnímu miminku teploměr v podpaždí se může stát nadlidským úkonem. „Kdo nikdy neměřil dítěti teplotu, neuvěří, jak může být tak jednoduchý úkon nepříjemný. Při měření teploty v zadečku se nám často stávaly i drobné nehody,“ směje se při vzpomínce Martina.

Výhody měření teploty infračervenými teploměry

Způsobů, jak změřit teplotu existuje několik – podle typu teploměru. V poslední době maminky objevují výhody teploměrů využívajících principů infračerveného záření. A jaké jsou výhody měření tělesné teploty těmito teploměry?

Infračervené teploměry umožňují rychlé a snadné měření tělesné teploty. Při měření teploty se využívá infračervené záření vyzařované ušním bubínkem nebo záření, které vydává kůže v oblasti čela, spánků a okolní tkáně. Tento způsob měření je výhodný např. u spících, plačících nebo jinak nespolupracujících dětí.

Drobnou nevýhodou měření infračervenými teploměry může ze začátku být osvojení si jiného způsobu měření teploty, než bývá zvykem u dalších typů teploměrů.

Pro zpříjemnění života dětí i maminek přichází společnost HARTMANN - RICO na trh s novinkou – infračerveným teploměrem Thermoval duo scan. Teplotu dítěti změří za pouhých několik sekund. Měření lze provádět, i když dítě spí, což se může stát pro rodiče velkým ulehčením.

Teplotu lze měřit dvěma způsoby – na čele, což zabere tři sekundy, nebo v uchu – v tomto případě je teplota změřena za pouhou jednu sekundu. Thermoval duo scan se snadno ovládá pouze jedním tlačítkem, průběh měření lze sledovat na displeji, ukončení měření je ohlášeno akustickým signálem a zobrazením naměřené teploty.

Teploměr sám pozná, zda měří teplotu v uchu či na čele a má paměť pro uložení poslední naměřené hodnoty. Thermoval duo scan se vyznačuje vysokou životností baterie – její kapacita vystačí až na tisíc měření.

Teplota změřená snadno a rychle

A jak tedy teplotu naměřit? Pomocí teploměru Thermoval duo scan lze teplotu měřit dvěma způsoby.

Při měření teploty v uchu je třeba zatáhnout za ušní boltec mírně nahoru a dozadu, jemně vložit teploměr do zvukovodu a zmáčknout tlačítko SCAN. Poté se ozve krátké pípnutí potvrzující zahájení měření. Teploměr je třeba ve zvukovodu držet po dobu jedné vteřiny. Dlouhé pípnutí signalizuje ukončení měření, jehož výsledek je patrný na displeji teploměru.

Při měření teploty na čele je třeba nasadit nástavec teploměru doprostřed čela, cca 1 cm nad úrovní obočí a zmáčknout tlačítko SCAN. Na čele je posléze potřeba pomalu pohybovat teploměrem směrem ke spánku cca tři vteřiny. Dlouhé pípnutí opět ukončí měření.

Ucho nebo čelo?

Nejste si jistí, zda měřit teplotu v uchu nebo na čele? Kůže na čele je vystavena vnějším teplotním vlivům častěji než zvukovod, proto je doporučeno provádět měření přednostně v uchu.

Pokud má však vaše dítě nepříjemné zážitky s tzv. „pícháním uší“ nebo jej trápí zánět středního ucha, využijte měření teploty na čele. Thermoval duo scan tak změří teplotu vašeho dítěte za pár vteřin pouhým jemným dotekem.

14. listopad 2012
Témata článku
Péče o tělo Děti
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.