Dezinfekce v kostce
K čemu slouží
Dezinfekce slouží k ničení organismů a patogenů
- na pokožce,
- sliznicích,
- ranách,
- předmětech či površích.
a většinou se používají k zabránění přenosu infekce.
K čemu přihlédnout při výběru
Při výběru (nebo výrobě) je důležité brát v úvahu:
- jak je dezinfekce účinná na jednotlivé mikroorganismy,
- zdravotní a ekologická nezávadnost a snášenlivost s předměty, na které má být použita,.
- čas potřebný k usmrcení mikroorganismů nebo
- způsob, kterým se dezinfekce používá.
Jak lze dezinfekci provádět
Dezinfekci lze provádět
- fyzikálními i
- chemickými postupy
Všechny látky, které zasahují do životního cyklu mikroorganismu (brzdí růst, rozmnožování, usmrcení), patří do skupiny biocidů.
Biocidy dále můžeme rozdělit na
- dezinfekční látky (inaktivují mikroorganismy na površích),
- konzervanty (inaktivují mikroorganismy v potravinách, kosmetice,..) a
- antiseptika (inaktivují mikroorganismy na živých buňkách, tkáních a orgánech).
Biocidy k dezinfekci používají alkoholy, aldehydy, peroxid vodíku, chlornany, Chloramin T, jod, ozon, manganistan draselný, peroctová kyselina, fenoly, kvartérní amoniové sloučeniny (označované jako KAS).
Dezinfekce rukou a pokožky
K dezinfekci rukou můžeme použít dezinfekční mýdla, gely nebo ubrousky.
Vybírat bychom měli takové, které deklarují účinek na bakterie a viry. Dezinfekční ubrousky a gely jsou většinou na bázi alkoholu s větším či menším obsahem dalších antibakteriálních látek. Skvěle se hodí na cesty či na místa, kde si nemůžete ruce omýt mýdlem a vodou. Použít je můžete i na otírání madel v hromadné dopravě, nákupních košíků,….
Aby byla dezinfekce co nejúčinnější je důležitá délka expozice (styku s ošetřovanou částí).
Jak si správně dezinfikovat ruce
Pokud si ruce nemůžete umýt, použijte dezinfekční gel nebo ubrousek. Gel si naneste na suché ruce a vtírejte do pokožky rukou dokud není zcela suchá a to alespoň 30-60 sekund. Nezapomeňte na prostory mezi prsty, konečky prstů, hřbety dlaní a nehty. Vždy vybírejte přípravky, které jsou určené k použití na pokožku.
Na obsahu alkoholu v dezinfekci záleží
Alkoholové dezinfekční prostředky by měly obsahovat ideálně 60-70 % alkoholu. Ty pak mají účinek na bakterie, viry a některé další patogeny. Po 30 sekundách zabíjejí zhruba 99,9% bakterií, po 60 sekundách až 99,999%. Většinou nejsou účinné na rezistentní spory bakterií a hub.
Jak dlouho zůstane pokožka dezinfikovaná
Použitá voda v přípravku zpomaluje rychlé odpařování alkoholu a tím prodlužuje délku setrvání alkoholu na pokožce a jeho lepší účinnost. Po odpaření dezinfekce a po další přímé expozici patogenům, může opět dojít k jejich rozšíření po pokožce. Obvykle se uvádí, že tato doba je zhruba 15 minut.
Pozor na ochranu kožní bariéry
Kolonizace pokožky „přátelskými“ bakteriemi a neporušená kožní bariéra do jisté míry chrání pokožku před infekcí. Opakované a časté nanášení dezinfekcí na pokožku může způsobovat narušení kožní ochranné bariéry. Proto je vhodné ruče mazat vyživujícím prostředky, které kožní bariéru pomáhají obnovovat a zabraňují tím i vysychání kůže.
Co dělat, když nemáte dezinfekční gel ani ubrousky
Pokud gel nebo ubrousky nemáte, můžete ke snížení rizika použít i jednorázové rukavice. Nedotýkejte se obličeje, úst, nosu ani očí.
Výroba dezinfekce (dle doporučení WHO)
Na 1 litr potřebujeme:
- 830 ml alkoholu (ideálně 96% ethanol)
- 42 ml 3% peroxidu vodíku
- 15 ml glycerolu
- do 1l doplnit převařenou vychladlou vodou
- nechat 3 dny "odstát" v uzavřené nádobě
Lze použít na desinfekci rukou i na desinfekci ploch
Peroxid vodíku pomáhá narušit povrch patogenu, alkohol poté denaturuje bílkoviny a patogen inaktivuje nebo zahubí.
Otestovali jsme pro vás 5 dezinfekcí na ruce
Abyste nekupovali zajíce v pytli, otestovali jsme pro vás na vlastní kůži 5 dezinfekcí na ruce. Jaké byly, co nás na nich překvapilo a jak jsme s nimi byli spokojení? Přečtěte si v našem článku - 5 dezinfekcí na ruce - srovnání.
Myjte si ruce správně!
Pokud nemáte antibakteriální mýdlo, můžete ho nahradit obyčejným mýdlem a důkladným mytím rukou teplou vodou. Důkladné mytí rukou mýdlem, pomůže rozrušit povrch (tukovou kapsulu) viru a tím jeho zničení či odstranění. Ruce si myjte mýdlem zhruba 30 - 60s a poté 20 - 25 s je oplachoujte vodou. Při mytí rukou nezapomeňte na žádnou část rukou - rozetřete mýdlo na vlhké ruce - na dlaně, hřbety rukou, kůže mezi prsty, konečky prstů, nehty a zápěstí.
Dezinfekce povrchů v domácnosti
K základní dezinfekci povrchů lze využít antibakteriální ubrousky či spreje na povrchy, případně běžně dostupné „chlorové bělidlo“ (5% roztok chlornanu sodného, který se následně ředí na požadovanou koncentraci).
Ošetřované povrchy dezinfekcí
- navhlčete,
- nechte působit předepsanou dobu a
- buď je nechte zaschnout nebo
- je setřete suchým či vlhkých hadrem.
Při aplikaci (především razantnějších a chlorových přípravků) si chraňte ruce rukavicemi a oči ochrannými brýlemi.
Povrchy a prádlo
Dezinfikovat pravidelně doporučujeme především kliky, vypínače, klávesnice, mobilní telefony, WC. Ručníky, utěrky a další věci (kde hrozí možnost navázání patogenů) perte při minimální teplotě 60°C. Můžete přidat i různé prostředky k dezinfekci prádla či perkarbonát sodný. Vždy si nejdříve raději ověřte stálobarevnost prádla