Lékárna.cz

Dezinfekce

Alkoholové dezinfekční prostředky by měly obsahovat ideálně 60-70% alkoholu. Ty pak mají účinek na bakterie, viry a některé další patogeny. Po 30 sekundách zabíjejí zhruba 99,9% bakterií, po 60 sekundách až 99,999% bakterií.

Dezinfekce
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Dezinfekce v kostce

K čemu slouží

Dezinfekce slouží k ničení organismů a patogenů

 • na pokožce,
 • sliznicích,
 • ranách,
 • předmětech či površích.

a většinou se používají k zabránění přenosu infekce.

K čemu přihlédnout při výběru

Při výběru (nebo výrobě) je důležité brát v úvahu:

 • jak je dezinfekce účinná na jednotlivé mikroorganismy,
 • zdravotní a ekologická nezávadnost a snášenlivost s předměty, na které má být použita,.
 • čas potřebný k usmrcení mikroorganismů nebo 
 • způsob, kterým se dezinfekce používá. 

Jak lze dezinfekci provádět

Dezinfekci lze provádět

 • fyzikálními i
 • chemickými postupy

Všechny látky, které zasahují do životního cyklu mikroorganismu (brzdí růst, rozmnožování, usmrcení), patří do skupiny biocidů.

Biocidy dále můžeme rozdělit na

 • dezinfekční látky (inaktivují mikroorganismy na površích),
 • konzervanty (inaktivují mikroorganismy v potravinách, kosmetice,..) a
 • antiseptika (inaktivují mikroorganismy na živých buňkách, tkáních a orgánech).

Biocidy k dezinfekci používají alkoholy, aldehydy, peroxid vodíku, chlornany, Chloramin T, jod, ozon, manganistan draselný, peroctová kyselina, fenoly, kvartérní amoniové sloučeniny (označované jako KAS).

Dezinfekce rukou a pokožky

K dezinfekci rukou můžeme použít dezinfekční mýdla, gely nebo ubrousky.

Vybírat bychom měli takové, které deklarují účinek na bakterie a viry. Dezinfekční ubrousky a gely jsou většinou na bázi alkoholu s větším či menším obsahem dalších antibakteriálních látek. Skvěle se hodí na cesty či na místa, kde si nemůžete ruce omýt mýdlem a vodou. Použít je můžete i na otírání madel v hromadné dopravě, nákupních košíků,….

Aby byla dezinfekce co nejúčinnější je důležitá délka expozice (styku s ošetřovanou částí).

Jak si správně dezinfikovat ruce

Pokud si ruce nemůžete umýt, použijte dezinfekční gel nebo ubrousek. Gel si naneste na suché ruce a vtírejte do pokožky rukou dokud není zcela suchá a to alespoň 30-60 sekund. Nezapomeňte na prostory mezi prsty, konečky prstů, hřbety dlaní a nehty. Vždy vybírejte přípravky, které jsou určené k použití na pokožku.

Na obsahu alkoholu v dezinfekci záleží

Alkoholové dezinfekční prostředky by měly obsahovat ideálně 60-70 % alkoholu. Ty pak mají účinek na bakterie, viry a některé další patogeny. Po 30 sekundách zabíjejí zhruba 99,9% bakterií, po 60 sekundách až 99,999%. Většinou nejsou účinné na rezistentní spory bakterií a hub.

Jak dlouho zůstane pokožka dezinfikovaná

Použitá voda v přípravku zpomaluje rychlé odpařování alkoholu a tím prodlužuje délku setrvání alkoholu na pokožce a jeho lepší účinnost. Po odpaření dezinfekce a po další přímé expozici patogenům, může opět dojít k jejich rozšíření po pokožce. Obvykle se uvádí, že tato doba je zhruba 15 minut.  

Pozor na ochranu kožní bariéry

Kolonizace pokožky „přátelskými“ bakteriemi a neporušená kožní bariéra do jisté míry chrání pokožku před infekcí. Opakované a časté nanášení dezinfekcí na pokožku může způsobovat narušení kožní ochranné bariéry. Proto je vhodné ruče mazat vyživujícím prostředky, které kožní bariéru pomáhají obnovovat a zabraňují tím i vysychání kůže.

Co dělat, když nemáte dezinfekční gel ani ubrousky

Pokud gel nebo ubrousky nemáte, můžete ke snížení rizika použít i jednorázové rukavice. Nedotýkejte se obličeje, úst, nosu ani očí.

Výroba dezinfekce (dle doporučení WHO)

Na 1 litr potřebujeme:

 • 830 ml alkoholu (ideálně 96% ethanol)
 • 42 ml 3% peroxidu vodíku
 • 15 ml glycerolu
 • do 1l doplnit převařenou vychladlou vodou
 • nechat 3 dny "odstát" v uzavřené nádobě

Lze použít na desinfekci rukou i na desinfekci ploch

Peroxid vodíku pomáhá narušit povrch patogenu, alkohol poté denaturuje bílkoviny a patogen inaktivuje nebo zahubí.

Otestovali jsme pro vás 5 dezinfekcí na ruce

Abyste nekupovali zajíce v pytli, otestovali jsme pro vás na vlastní kůži 5 dezinfekcí na ruce. Jaké byly, co nás na nich překvapilo a jak jsme s nimi byli spokojení? Přečtěte si v našem článku - 5 dezinfekcí na ruce - srovnání. 

Myjte si ruce správně!

Pokud nemáte antibakteriální mýdlo, můžete ho nahradit obyčejným mýdlem a důkladným mytím rukou teplou vodou. Důkladné mytí rukou mýdlem, pomůže rozrušit povrch (tukovou kapsulu) viru a tím jeho zničení či odstranění. Ruce si myjte mýdlem zhruba 30 - 60s a poté 20 - 25 s je oplachoujte vodou. Při mytí rukou nezapomeňte na žádnou část rukou - rozetřete mýdlo na vlhké ruce - na dlaně, hřbety rukou, kůže mezi prsty, konečky prstů, nehty a zápěstí.  

Dezinfekce povrchů v domácnosti

K základní dezinfekci povrchů lze využít antibakteriální ubrousky či spreje na povrchy, případně běžně dostupné „chlorové bělidlo“ (5% roztok chlornanu sodného, který se následně ředí na požadovanou koncentraci). 

Ošetřované povrchy dezinfekcí

 • navhlčete,
 • nechte působit předepsanou dobu a
 • buď je nechte zaschnout nebo
 • je setřete suchým či vlhkých hadrem.

Při aplikaci (především razantnějších a chlorových přípravků) si chraňte ruce rukavicemi a oči ochrannými brýlemi.

Povrchy a prádlo

Dezinfikovat pravidelně doporučujeme především kliky, vypínače, klávesnice, mobilní telefony, WC.  Ručníky, utěrky a další věci (kde hrozí možnost navázání patogenů) perte při minimální teplotě 60°C. Můžete přidat i různé prostředky k dezinfekci prádla či perkarbonát sodný. Vždy si nejdříve raději ověřte stálobarevnost prádla

Témata článku
Péče o tělo Kůže
Navštivte související produktové kategorie
Kosmetika a hygiena Dermokosmetika

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.