Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Bradavice – proč vznikají a jak se jich zbavit?

Bradavice – proč vznikají a jak se jich zbavit?

Péče o tělo Léčivé přípravky Kosmetika Kůže

Nejspíše každého z nás nejednou potrápila bradavice. Jak ji co nejúčinněji odstranit? Můžete si pomoci sami nebo je vždy potřeba vyhledat kožního lékaře?

Bradavice – proč vznikají a jak se jich zbavit?

Co jsou vlastně bradavice? Bradavice jsou virové nezhoubné výrůstky na kůži, které jsou způsobeny lidským papilomavirem HPV. Nejčastěji se vyskytují na nohách a na prstech rukou, méně často pak i na jiných částech těla či na sliznicích. Některé zmizí samy, zato jiné nás dokáží pěkně potrápit a my se jich jen těžko zbavujeme.

Bradavice se přenáší přímým dotykem. Do podkoží pak může virus proniknout např. malým poraněním, rozmáčenou pokožkou vodou nebo potem, místem s ekzémem či jinak oslabenou pokožkou. Mezi obvyklá místa přenosu patří veřejné bazény, koupaliště, sauny, sprchy a jiná  místa, kde se často chodí naboso (šatny, koberce, atd.). Inkubační doba je individuální. Může se pohybovat od několika týdnů po několik měsíců. Občas se mohou objevit až po několika letech.

Druhy bradavic

Jednotlivé typy bradavic se liší tvarem, barvou, velikostí a umístěním. Vyskytují se jednotlivě nebo v shlucích a některé mohou být i bolestivé. Rozeznáváme tyto druhy:

  • pravé bradavice - jsou nejčastějším typem, který se vyskytuje spíše u menších dětí a dospívajících do 20-30 let. Jde o vyvýšený, lehce našedlý a na pohmat tvrdý vyvýšený puchýřek, který se postupně zvětšuje. Vyskytuje se nejčastěji na rukou (na dlaních a pod nehty). K přenosu dochází škrábáním. Ve většině případů do 2 let samy zmizí.
  • ploché bradavice - postihují především děti, které si je škrábáním mohou roznést po těle. Jde o světle růžové puchýřky s hladkým povrchem vyskytující se ve větším množství nejčastěji na hlavě, krku, kotnících či zápěstí.
  • plantární bradavice - vyskutují se na ploskách chodidel u dospělých mužů a žen tam, kde je vyvíjen při chůzi největší tlak. Výrůstek je zprvu drobný s hladkým povrchem, postupně rohovatí a tvoří se kolem něj prstenec podobný mozolu. Tento typ bradavic je velmi bolestivý a překáží v normální chůzi. Je také bohužel velmi odolný vůči léčbě a rád se "vrací na místo činu."
  • nitkovité bradavice - vyskytují se u dospělých tam, kde je kůže jemnána tenká, tj. na obličeji, v okolí očí, rtů a na krku. Mají úzký protáhlý tvar a vystupují nad úroveň kůže. Často dochází k jejich stržení a následnému krvácení. Tím se velmi dobře a rychle šíří i do dalších oblastí těla.
  • genitální bradavice (kondylomata) - přenášejí se sexuálním stykem (vaginálním, rektálním i orálním). Postihují vlhké prostředí pohlavních sliznic. Nejprve to jsou malé růžové útvary, které postupem času splývají do větších shluků. V ČR patří k nejčastějším pohlavně přenosným chorobám.

Prevence bradavic

Vzhledem ke způsobu přenosu doporučujeme používat boty ve veřejných sprchách, koupalištích, bazénech, šatnách a saunách.  Všechny boty pravidelně dezinfikujte. Pokud již bradavici máte, nenavštěvujte do jejího vyléčení veřejná koupaliště a bazény, aby se virus dále nepřenášel.  Výskyt bradavic je spojen částečně i s imunitním systémem.  Správně aktivní imunitní systém pomohou udržet např. imunoglukany, echinacea, rakytník, dostatek vitamínů a minerálů.

Léčba – jak na bradavice?

Mnoho z nás se nejprve pokouší bradavic zbavit svépomocí. Pokud se nedaří, bradavic je více, začínají se objevovat i na dalších místech, je na snadě navštívit kožního lékaře.

Při léčbě bradavic se používá mnoho postupů - od chirurgických zákroků po laser, kryoterapii (zmrazení) tekutým dusíkem nebo „leptání“. Bohužel ne vždy dojde ke kýženému výsledku a bradavice opravdu zmizí. Léčba bývá někdy zdlouhavá a občas se bradavice znova objeví. Důležité je však v léčbě vytrvat. Léčba kondylomat patří vždy do rukou lékaře.

Pro léčbu se hojně využívají přípravky s kyselinou salicylovou a mléčnou. Tyto produkty pomohou odstranit vrchní zrohovatělou vrstvu bradavice a naleptají ji. Na bázi kryoterapie fungují další přípravky - "zmrazená“ bradavice většinou po 10-14 dnech sama zmizí nebo odpadne a pod ní se vytvoří zdravá kůže.

Naše babičky používaly na bradavice např. vlaštovičník, česnek nebo propolis. Použít lze i tea tree olej nebo tzv. Čertův kamínek neboli lápis. Je však důležité všechny produkty nanášet pouze na bradavici, aby nedocházelo k poškození a spálení okolní zdravé pokožky.  

Pokud budete dodržovat některý z výše uvedených postupů a vytrváte, bradavice vás trápit jistě nebudou.

Držíme palce!

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám