Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Body mass index (BMI) – má vždy pravdu?

Body mass index (BMI) – má vždy pravdu?

Pohyb Hubnutí Tuky

Použili jste BMI kalkulačku a ta vám sdělila, že máte nadváhu a bylo by potřeba něco shodit? Má kalkulačka vždy pravdu? Aneb - jak je to doopravdy?

Body mass index (BMI) – má vždy pravdu?

Co je to index tělesné hmotnosti (BMI)

BMI, neboli index tělesné hmotnosti (z anglického body mass index), se často používá jako měřítko obezity. Vyjadřuje vztah mezi tělesnou hmotností a výškou.

Výpočet indexu tělesné hmotnosti

BMI vypočítáme tak, že naši hmotnost v kilogramech vydělíme druhou mocninou výšky v metrech. Abychom nemuseli počítat sami, pomůže nám BMI kalkulačka.  Za normální hodnotu se označuje výsledek v rozmezí 18,5-25. BMI pod 18,5 signalizuje podváhu nebo podvýživu, nad 25 nadváhu a hodnoty nad 30 různou míru obezity.

Je toto určení spolehlivé?

Index BMI nelze brát jako přesný ukazatel - jde spíše o jeden z nástrojů určení. Většinou BMI kalkulačky nezahrnují další okolnosti, jako jsou věk, pohlaví, rasa, objem svalové hmoty, tělesná konstituce, atd. Například aktivní sportovci nebo kulturisté mohou mít BMI vyšší než 30 a přesto nejsou obézní. Nebo naopak starší lidé s BMI pod 25 obézní být mohou. Je to dáno objemem svalů a rozložením tělesných tuků. Pro děti, těhotné a kojící ženy tyto hodnoty neplatí vůbec.

Je BMI jediným ukazatelem?

Není. A jak jsme si již řekli, může být i nepřesné. Dalšími ukazateli jsou například:

  • Rohrerův index, což je index tělesné plnosti. Používá se především pro naše ratolesti v pubertě, kdy BMI dává velmi nepřesné výsledky.
  • Brocův index udává, kolik kg nám chybí nebo přebývá k hranici normální váhy. Jelikož zohledňuje pouze osoby s tělesnou výškou 155-165 cm, moc často se nepoužívá.
  • WHR index je poměrem mezi obvodem pasu a boků. Rozděluje postavy na 3 typy. Pomocí tohoto rozdělení můžeme zjistit, kde se nám ukládá tělesný tuk.
  • WHtR (WSR) index je poměrem mezi obvodem pasu a výškou. Tento údaj by měl být nejpřesnější.

Co všechno umí BMI kalkulačka?

Mnoho BMI kalkulaček již zohledňuje nejen výpočet pouze podle výšky a hmotnosti, ale i podle věku, pohlaví, tělesné aktivity a obvodu pasu a boků. Ty už pak spočítají i náš bazální metabolismus (ten tvoří až 70% běžného denního výdeje energie), doporučený příjem kalorií a typ postavy.

Proč je důležitý obvod pasu?

Obvod pasu je velmi důležitý ukazatel rozložení tělesného tuku. Vypovídá i o zdravotním riziku. S obvodem pasu mimo jiné souvisí i riziko metabolických onemocnění (např. cukrovky) či kardiovaskulárních chorob. Rozložení tělesného tuku se u žen a mužů liší. Pro ženy je typické uložení především v oblasti hýždí a stehen (typ hruška). U mužů se tuky ukládají hlavně v oblasti břicha (typ jablko). Tato lokalizace u mužů zvyšuje riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku, infarktu a dalších onemocnění. Rizikovým se u žen označuje obvod pasu >80 cm (velmi rizikový nad 88 cm), u mužů nad 94 cm (velmi rizikový nad 102 cm).

Jaká rizika hrozí při vysoké hodnotě BMI?

Mezi časté „nežádoucí účinky“ obezity patří bolest a větší opotřebení kloubů (převážně kolen a kyčlí), bolesti zad, častá únava. Se zvyšující se hmotností se může přidat hormonální nerovnováha, poruchy plodnosti, vysoký krevní tlak, dna, koronární onemocnění, dušnost, cukrovka, atd.    

Hrozí rizika i při nízké hodnotě BMI?

Někteří jedinci mají k podváze genetické předpoklady. Většinou však  bývá podváha příznakem nemoci. Může být způsobena i odmítáním potravy a následným hubnutím. Velmi často pak směřuje k poruchám příjmu potravy a onemocněním jako jsou bulimie a anorexie. Nemocní bulimií či anorexií mohou více trpět depresemi, podrážděností, nesoustředěností, únavou, poruchou hormonální rovnováhy, nadměrným vypadáváním vlasů, řídnutím kostí, náchylností k infekcím, velmi nízkým tlakem. V závažných případech mohou skončit selháním srdce.

Proč se liší výpočet BMI u dětí?

U dětí (do cca 20 let věku) se mění hmotnost de facto každý měsíc. Pro obě pohlaví se mění různou rychlostí. Stejně jako u dospělých platí, že BMI není vždy odpovídající tomu, jak dítě vypadá. Zjištěné BMI slouží pouze jako indikátor pro případná další vyšetření, která umí vyhodnotit rozložení tělesného tuku a případná zdravotní rizika.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám