Lékárna.cz

Vysoký tlak? Jak na přesné domácí měření

Vysoký tlak? Jak na přesné domácí měření
Sdílet

Vysokým krevním tlakem trpí podle statistik každý pátý člověk. V roce 2025 už to může být každý čtvrtý. Jak lze s touto civilizační chorobou bojovat? Krom dodržování základních pravidel zdravého životního stylu je důležité také pravidelné měření tlaku. Pojďme se blíže podívat na metody měření krevního tlaku i na to, jak přesné může být domácí měření.

Domácí tlakoměry

Dnes už není nutné chodit kvůli měření tlaku pravidelně k praktickému lékaři. Stále populárnější jsou domácí tlakoměry, které umožňují měřit tlak v klidu domácího prostředí. A když nejste při měření ve stresu, naměřené hodnoty pak mnohem lépe odpovídají realitě.

Hypertenze (vysoký krevní tlak) u různých věkových skupin

Ve věku 20 až 29 let má vysoký krevní tlak asi 5 % mužů a 2 % žen.

Ve skupině 30 – 39letých se tento počet zdvojnásobí a ve skupině 40 - 49 let je to již 24 % mužů a 20 % žen.

V páté dekádě je to 38 % mužů a 41 % žen a ve skupině šedesátníků se vysoký krevní tlak týká poloviny mužů a dokonce 60 % žen.

Jak se měří krevní tlak

Existují dvě základní metody měření tlaku krve.

Klasické měření rtuťovým tlakoměrem

K vyšetření krevního tlaku se v lékařských ordinacích zatím stále běžně používá rtuťový tlakoměr a tzv. fonendoskop, tedy lékářské "naslouchátko". Na levou paži (je blíže srdci) vám lékař navlékne manžetu a balonkem ji nafoukne. Současně s nafukováním manžety je vytlačována i rtuť ve sloupci tlakoměru.

Nafouknutá manžeta zastaví proudění krve do horní končetiny. V tu chvíli lékař přiloží do loketní jamky fonendoskop a začne manžetu pomalu vypouštět. V okamžiku, kdy uslyší ve fonendoskopu první šelesty, odečte z rtuťového sloupce hodnotu systolického tlaku. A manžetu vypouští dále. V okamžiku, kdy šelesty vymizí, odečte z rtuťového sloupce hodnotu diastolického tlaku. Zvuky proudící krve, které lékař svým poslechem vyhodnocuje, se odborně nazývají Korotkovovy zvuky. Poslechová metoda měření krevního tlaku se pak někdy označuje také jako Korotkovova metoda.

Digitální měření pomocí oscilometrické metody

Na oscilometrické metodě jsou založeny všechny běžné digitální tonometry na trhu. Při oscilometrické metodě měření krevního tlaku je opět manžeta natlakována na určitou hodnotu, tím dojde ke stlačení tepny a zastavení proudu krve. Postupné vypouštění manžety a uvolňování tepny způsobí rozkmitání tepny (oscilace). Tyto oscilace jsou detekovány mikročipem tlakoměru. Na základě určitého algoritmu pak přístroj nepřímo určí hodnotu systolického a diastolického tlaku.

Oscilometrická metoda není vhodná pro osoby s arytmií

Oscilometrická metoda měření krevního tlaku je velmi pohodlná, jednoduchá a tím pádem i velmi vhodná pro domácí měření krevního tlaku. Její nevýhodou je, že není vhodná pro osoby trpící arytmiemi. U mírné arytmie jsou obvykle tlakoměry schopny zobrazit spolehlivý výsledek, u vážných arytmií však tato metoda selhává – tlakoměr buď zobrazí nepřesnou hodnotu, nebo se na displeji zobrazí ERROR.

Na rozdíl od oscilometrické metody, je Korotkovova (poslechová metoda) velmi přesná, vhodná i pro osoby s arytmiemi, ale není možné ji využívat pro domácí samoměření.

Přesnější měření pomocí dvou metod

Pokud chcete mít jistotu, že vaše domácí měření bude stejně přesné jako v ordinaci lékaře, sáhněte po pažním tlakoměru, který kombinuje obě metody měření: klasické měření založené na poslechu a odečtu výšky rtuťového sloupce, a oscilometrickou metodu, jako u ostatních digitálních tlakoměrů. Pak tlakoměr zcela přesně naměří krevní tlak, a to i osobám s nepravidelným srdečním rytmem.

Obě zmíněné metody měření v sobě spojuje unikátní technologie Duo Control. Měření krevního tlaku oscilometrickou metodou je upřesněno výsledky poslechové metody a poté vyhodnoceno. Pokud jsou výsledky stejné nebo velmi blízké, zobrazí se pouze změřené výsledky podle poslechové metody. V případě slabých či chybějících Korotkovových zvuků technologie Duo Sensor automaticky přepne na oscilometrickou metodu měření krevního tlaku.

Tento postup vede k nejpřesnějším možným výsledkům v případě vysokého krevního tlaku a různých typů poruch srdečního rytmu. Jeho přesnost je na stejné úrovni jako u rtuťových tlakoměrů.

Tlakoměry s EKG

Nejnovějším typem tlakoměrů jsou ty, které měří i EKG a dokáží tak odhalit nebezpečnou fibrilaci síní.

Náš tip

Některé tlakoměry umožňují propojení přístroje s počítačem nebo chytrým telefonem. Všechny výsledky tak budete mít vždy po ruce.

Hodnoty krevního tlaku

Tabulka krevního tlaku dle věku

 

Zdroj: Tlakoměry.cz

 

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

30. leden 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více