Lékárna.cz
Hledat

Beta karoten (provitamin vitaminu A) - žlutočervená krása

Beta karoten je látkou ze skupiny karotenoidů, kterých je v přírodě několik stovek druhů. Má na svědomí žluté až červené zbarvení rostlin. Například tulipány nebo narcisy by bez karotenoidů neměly tak krásné barvy a mrkev by nebyla oranžová.

Beta karoten (provitamin vitaminu A) - žlutočervená krása
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Beta karoten a vitamín A

Biochemickou přeměnou beta karotenu vzniká v těle vitamín A. Nedá se ale říci, že by měl beta karoten stejný význam jako vitamín A. Jeho význam je hlavně v ochraně organismu před volnými radikály, protože patří mezi významné antioxidanty

Kde se nachází vitamín A

Beta karoten naleznete především ve žlutých, oranžových a červených rostlinách, jako je mrkev, rajče, paprika, překvapivě mnoho karotenu je i ve špenátu a petrželi. Velké množství karotenoidů je v hovězích játrech. Tam je však zároveň i mnoho vitamínu A, takže na rozdíl od zeleniny a ovoce není vhodné konzumovat játra ve velkém a v dobré víře, že si tak dodáte dostatek karotenoidů.

Předávkování beta karotenem

Při předávkování beta karotenem na rozdíl od vitamínu A nehrozí ani hypervitaminóza  jako u předávkování vitamínem A. Při vysokém příjmu beta karotenu budete mít při nejhorším oranžovou kůži, avšak i tak není vhodné překračovat příliš doporučené dávky.

Kdy užívat beta karoten a v jakém množství

Beta karoten je mimo jiné vhodné užívat, pokud je vaše kůže vystavena často slunečním paprskům. Zvlášť v létě, pokud se na sluníčku pohybujeme často, bychom na beta karoten neměli zapomínat.  Nejvhodnější je konzumovat dostatek zeleniny a ovoce, z něhož získáte dostatek karotenoidů v přirozené formě.

Doporučená denní dávka beta karotenu 

Doporučená denní dávka beta karotenu není stanovena. Odborníci na výživu doporučují: 

  • dospělí 6-15 mg denně
  • děti 3-6 mg denně

Pokud se domníváte, že potřebujete užívat beta karoten, můžete si vybrat z množství nabízených potravinových doplňků. Jeho užití a případné obtíže doporučujeme konzultovat s lékařem.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Témata článku
Detoxikace Kůže
Navštivte související produktové kategorie
Dermokosmetika Detoxikace organismu, očista organismu
% Výhodné nabídky a akce rovnou do e-mailu
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Pokud nevíte, co…

více

Jak poznat, že máte angínu a jak se angína léčí? Jaké jsou druhy angíny a jak se angíně vyhnout? Prozradíme v našem článku.

více

Přidala se k příšerné bolesti v krku ještě vyrážka? Může se jednat o spálovou angínu. Jak s ní zatočit si povíme v na…

více

Přečtěte si, co je to roztroušená skleróza, jaká je diagnostika roztroušené sklerózy, jaké jsou její nejčastější projevy,…

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.