Annona muricata, graviola neboli Láhevník ostnitý je oblíbená v tradičním léčitelství. Respekt a popularitu si získala díky svému složení, kterým se dnešní věda snaží vysvětlit její jedinečné účinky. Každá část stromu Annona muricata je něčím prospěšná. Od kořene až po plody. Staří Peruánci moc dobře věděli, proč ho využívat v léčitelství.
Obsahové látky v graviole
Graviola je vysoce nutričně hodnotná, díky tomu je vhodným každodenním doplňkem zdravého jídelníčku. Indiáni, kteří ji konzumovali, mohli podnikat výpravy do pralesa i na několik dní a cítili se stále zasyceni.
Graviola obsahuje množství vitaminů, minerálů a dalších přírodních látek. Tělo tyto látky přijímá v přirozené podobě, které mohou být tak tělu prospěšné. Staré indiánské kmeny dokázaly ve svůj prospěch zpracovat téměř celou rostlinu. Od kůry stromu, přes listy, až po velice chutné plody, které obsahují vitamín C.
Listy obsahují cenné antioxidanty a využívají se ve formě odvaru.
Jak graviolu užívat
Graviola je u nás dostupná převážně ve formě doplňků stravy.Pokud chcete vyzkoušet tajemství peruánské gravioly, můžete ji u nás zakoupit ve formě štávy nebo kapslí. Pokud seženeme sušené listy jejích příprava je následující: Přibližně 2 polévkové lžíce sušených listů vařte v 1 litru vody zhruba 20 minut. Aby se odvar zredukoval, nepřikrývejte konvici pokličkou. Potom slijte. Doporučujeme dochutit medem a pít maximálně 3× denně šálek.
Kdo by si měl dát pozor na graviolu
Graviola v některých formách není určena pro děti, tehotné a kojící ženy. Rovněž nepřekračujte doporučené dávkování. O užívání se vždy poraďte se svým lékařem.