Lékárna.cz

PharmDr. Vladimír Finsterle - 5 tipů, jak na bolest kloubů

PharmDr. Vladimír Finsterle - 5 tipů, jak na bolest kloubů
Sdílet

Co dělat, když vás klouby začnou bolet? Sepsal jsem pro vás 5 krátkých osvědčených postupů a doplňků stravy, které udělají vašim kloubům dobře.

1. Přidejte kolagen

Pro udržení kloubů, chrupavek a šlach v kondici je kolagen zcela nepostradatelný. V kombinaci s dalšími potřebnými látkami jej najdete v osvědčených doplňcích stravy, jako jsou například GS Condro nebo Cemio Kamzík.

Co je kolagen

Kolagen je bílkovina, která je základní stavební hmotou všech pojivových tkání v těle člověka. Většinu kolagenu v našem těle řadíme k tzv. typu I, který najdete v pokožce, ve šlachách, v kostech i v zubech. Kolagen typu II pak tvoří základ chrupavek. Pro zdravé klouby a bezbolestný pohyb jsou tedy potřeba oba.

2. Nezapomeňte na vitamín C

Aby tělo dokázalo s kolagenem v kloubech, šlachách a chrupavkách správně nakládat, potřebuje k tomu ještě vitamín C. Ten hraje klíčovou roli při tvoření funkční struktury kolagenových vláken.

Najdete ho také například v komplexním doplňku stravy Klokan nebo v dalších podobných doplňcích stravy určených pro výživu kloubů.

3. Dejte svým kloubům najíst

Potrava pro vaše klouby - to jsou potraviny, které mají na klouby dobrý vliv, jako jsou například

Samotný kolagen potřebný pro šlachy a chrupavky však v potravinách nenajdete. Je třeba ho tělu dodat vhodným doplňkem stravy.

4. Neignorujte bolest

Když vás něco bolí, vaše tělo tak dává najevo, že něco není v pořádku. Bolest rozhodně neignorujte, a i když občas není od věci na ni použít analgetika s protizánětlivým účinkem, ať už ve formě mastí nebo tablet, pokud bolest přetrvává delší dobu, je lepší ji řešit s lékařem.

5. Zátěž zvyšujte postupně

Může se zdát, že je to triviální rada, ale spousta lidí stále dělá stejnou chybu. Bez přípravy si naloží příliš velkou fyzickou zátěž. Nechte ego doma a první běh beze studu proložte chůzí. Pokud je vám pohyb cizí, je lepší začít pod dohledem odborníků, kteří vás nenechají dělat pohyby nesprávným způsobem. Zkuste třeba klidnou jógu pro začátečníky.

A hlavně - nezapomínejte na následnou relaxaci, kterou můžete podpořit masáží unavených končetin pomocí chladivého balzámu s konopím, gelem s kostivalem nebo starou dobrou Alpou.

Náš tip: Zkuste to bosky

Alternativou (a trochu protipólem) ortopedických vložek je chůze nebo i sport naboso. Pokud netrpíte nadváhou a odchylka od ideálního došlapu není ve vašem případě výrazná, může vám „bosonožství“ prospět. Pomáhá posilovat klenbu chodidla, eliminuje nepravidelně sešlapané, nevhodné či nepadnoucí boty a přirozeným způsobem dopřává chodidlům masáž.

Osteoartróza se může týkat i vás

Postupná destrukce kloubní chrupavky kyčlí, kolen i dalších kloubů označovaná jako osteoartritida nebo osteoartróza se nevyhne téměř nikomu. Ve věku nad 65 let postihuje až 70 % populace.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárna.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

14. říjen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více