Lékárna.cz

Maminkou: Když nefunguje trávení tak, jak má

Maminkou: Když nefunguje trávení tak, jak má
Sdílet

Že jsou děti nejen radost, ale i starost, si vyzkouší na vlastní kůži každá máma. Už od narození patří velká pozornost správnému vylučování. Maminky sledujíc výtvory v plíně si oddychnou pokaždé, když tam najdou správnou barvu i konzistenci přiměřenou věku. Bartíka však poslední dva měsíce zlobí zažívání a není to takové, jaké by to mělo být. Co s tím?

Přechod na tuhou stravu 

Přechod na tuhou stravu je doprovázen i změnou stolice. I když věřím, že se to u každého dítka projevuje jinak a ze začátku není potřeba panikařit. Bartíkovi se stolice začala měnit zhruba okolo 10 měsíce. Protože jsme v té době praktikovali bezplenkovou metodu, měla jsem přehled o jeho každodenním výtvoru. Navíc chodil pravidelně, vždy po probuzení. S růstem stoliček, s objevováním dalších druhů potravin a s bojkotem bezplenkové metody přišly různé potíže. Někdy nekakal i několik dní za sebou. Snažila jsem se upravit stravu nejen jemu, ale i sobě, protože stále kojím. Časem se vše opět srovnalo.

Průjem a dieta

Znáte to, léto v plném proudu, spousta aktivit, děti rostou opravdu rychlým tempem… nevěnovala jsem tolik pozornosti ani jídlu, ani stavu stolice. Pamatuji si, že to začalo velkým průjmem. Trochu mě to zarazilo a snažila jsem se víc hlídat, co Bartík jí a dávat mu spíše dietnější potraviny. K určitému zlepšení došlo, ale stolice byla stále dost řídká. Několik dní jedl opravdu jen suchý rohlík, vařenou rýži s mrkví nebo jablečný kompot. Ale ani tato dieta stav výrazně nezlepšila.

U doktorky

Asi po měsíci jsem se rozhodla zajít s Bartíkem k doktorce pro radu. Popsala jsem jí situaci a hlavně to, že se nejedná o klasický průjem, protože někdy i několik dní nekakal. Paní doktorka si vše pozorně vyslechla a rozhodla se udělat výtěr a odebrat krev pro vyloučení virové nákazy či alergie na lepek.  Testy naštěstí dopadly dobře. Doporučila nám pokračovat v dietnější stravě a podávat alespoň měsíc v kuse probiotika. V lékárně jsem si koupila probiotické kapky značky Biopron, připadá mi to lepší než tobolky. Stav stolice se mírně zlepšil.

Kde je problém?

Tuto otázku jsem si začala klást čím dál častěji. Bartík sice nevypadá, že by ho něco výrazně trápilo a zdá se, že prospívá dobře. I okolí mě uklidňuje, že se tím nemám tolik trápit, že dětské tělíčko si teprve buduje imunitu a samo se s tím srovná. Přesto však přemýšlím, kde je zakopaný pes. Může mít na to tak velký vliv růst zubů? Nesnědl něco špatného? Nemá nějakou potravinovou alergii nebo intoleranci? A hlavně, je vůbec šance na příčinu přijít?

Že má člověk problém s nějakou potravinou, si všimne kolikrát až v dospělosti. Někdy ani to ne. Smíří se s tím, že má špatné zažívání a občas mu nebývá moc dobře. Přitom by kolikrát stačilo tak málo a cítil by se o mnoho lépe.

Zdravé střevo, zdravé celé tělo

To nejspíš neplatí vždy, ale jsem přesvědčena, že většina nemocí se odvíjí od špatně fungujícího trávení. Když člověku funguje zažívání tak jak má, má z poloviny vyhráno. Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet eliminační dietu a Bartíkova střeva podpořit další dávkou kvalitních probiotik. Vybrala jsem BIO-KULT Infantis a Hylak. BIO-KULT Infantis navíc obsahují vitamín D a omega 3 mastné kyseliny. Je to prášek, který se rozmíchá v nějaké tekutině nebo se přidá do jídla. Protože nemá žádnou chuť, dítě si toho ani nevšimne. Po dobrání vyzkoušíme Hylak, který má opravdu dobré recenze.

Zároveň zkusíme vynechat jeden z největších alergenů - mléko a výrobky z něj. Jestli nedojde ke zlepšení, zkusíme přísnější dietu a budeme hledat, která potravina Bartíkovi nesedí. Mezi další nejčastější alergeny patří lepek, vejce, sója, citrusové ovoce, ryby a další. Ale nakonec to může být opravdu cokoliv. Dokonce třeba i mrkev nebo brambory, což jsou zdánlivě opravdu dietní bezproblémové potraviny. Doufám, že je to cesta, která by mu mohla pomoct a zároveň ušetřit různé zdravotní potíže v budoucnosti.

11. říjen 2018
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.