Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

Nahrávám filtry...
Filtrování
53 otázek a odpovědí

Vhodnost očkování proti chřipce vždy určuje ošetřující lékař, který zná Váš aktuální zdravotní stav. Přeočkování na chřipku by mělo být pravidelné, každý rok. Ideálním obdobím pro očkování je říjen až listopad. Je třeba mít na paměti, že očkovat by se měl člověk “zdravý”, tj. bez akutního horečnatého onemocnění či nachlazení.

Celá odpověď

Ano, i v tomto případě doporučuji navštívit lékaře. Ikdyž se to zdá jako maličkost, nemusí to tak vždy být. Jako rizikové faktory ALS můžeme uvést kouření, práce s toxickými látkami a pesticidy, přemíra fyzické aktivity, věk (nad 50. let) či genetické dispozice. Pro potvrzení ALS je třeba neurologické vyšetření.

Celá odpověď

Legionella napadá dýchací cesty a může způsobit akutní zápal plic (Legionářská nemoc), ten může přetrvávat i týdny. Může se projevit i jako chřipkové onemocnění s bolestí svalů a hlavy (Pontiacká horečka). Bývá mírnější, nejsou postiženy plíce a léčba trvá zhruba týden. Přenáší se především kapénkovou cestou - vdechnutím vzduchu, který obsahuje kapičky vody s obsahem Legionelly. Tento aerosol se tvoří všude tam, kde se míchá či teče voda. Vzácnější je přenos požitím kontaminované potravy či vody. Legionářská nemoc se projevuje bolestí hlavy, malátností a celkovou slabostí. Poté nastupuje…

Celá odpověď

Zánět nosohltanu bývá detekován jako virové onemocnění, čili jej nelze léčit antibiotiky. Od samotné rýmy si můžete pomoci nosními spreji s obsahem dekongestiv, které ale lze užívat maximálně 7-9 dní. Proto výborným pomocníkem je také mořská voda, která velmi dobře proplachuje nosní dutiny. Pokud v rámci zánětu nosohltanu trpíte zvýšenou teplotou nebo horečkou, doporučujeme nasadit antipyretika. Dále je důležitá cirkulace a dýchání čerstvého vzduchu.

Celá odpověď

K zastavení zvracení je nejdříve potřeba znát příčinu. V případě infekce bakteriemi a viry se kromě zvracení velmi často objevuje i průjem z důvodu narušené střevní mikroflóry. V takovém případě nasadit léky proti průjmu, produkty s probiotiky a aktivní uhlí, které má absorpční schopnost a zbaví vaše tělo všeho škodlivého. V případě pouhé nevolnosti s pocitem plného žaludku požijte Kinedryl, Iberogast, který obsahuje extrakty z máty, heřmánku a mnoho dalších bylin, které mají zklidňující účinek na váš trávicí trakt. Vhodné jsou též bylinkové čaje s obsahem máty a heřmánku. V těhotenství…

Celá odpověď

Ano, někdy mohou být leukocyty v moči příznakem karcinomu prostaty nebo močového měchýře.

Celá odpověď

Nejčastějším projevem zánětu dutin je bolest. Bývá obvykle tupá a vychází z oblasti horní čelisti, tváří nebo čela. Oblasti nad dutinami mohou být zvýšeně citlivé na poklep nebo i pouhý dotyk. Obtíže jsou nejvýraznější ráno, v průběhu dne se mohou postupně zlepšovat. Zhoršují se naopak při náhlých změnách polohy a tlaku, například vleže nebo při kašli. Dalším průvodním příznakem je ucpaný nos. Nemocní přitom mohou smrkat žluté nebo nazelenalé hleny. Se zánětem nosní sliznice souvisí i porucha čichu a chuťového vnímání. Zánět dutin je doprovázen zvýšenou teplotou.

Celá odpověď

Akutní zánět dutin se léčí dle příčiny antibiotiky, antihistaminiky (u alergiků), použít lze i tablety se speciální směsi bylin (např. Sinupret), příp. se používají analgetika v kombinaci s phenylephrinem nebo pseudoefedrinem (např. Coldrex, Modafen). Ty však nejsou vhodné u pacientů léčících se se srdcem, vysokým tlakem nebo u diabetiků. Lékař může na recept předepsat antihistaminikum v kombinaci s pseudoefedrinem. Ucpané dutiny lze rovněž uvolnit nahříváním a inhalací. Za chronický zánět dutin se označuje takový, který trvá déle než tři měsíce. K léčbě se podle příčiny využívají silnější…

Celá odpověď

Zánět dutin bakteriálního původu se léčí pomocí antibiotik. Léčba obvykle trvá 10 dní. Při zánětu dutin je vždy potřeba uvolnit nos. V případě „ucpaného nosu“ se používají spreje nebo kapky s obsahem tzv. lokálních dekongestiv, které zmírňují otok nosní sliznice. Vhodná je i kombinace s mořskou vodou, která nos vyčistí, a tyto látky budou lépe působit. Přípravky s obsahem dekongestiv se mohou používat maximálně 7 dní. Pro rychlejší efekt léčby je potřeba zajistit dostatek tekutin. K uvolnění dutin lze použít i tablety se speciální směsi bylin (např. Sinupret), příp. se používají analgetika…

Celá odpověď

Nejlepším způsobem, jak uvolnit ucpané dutiny je kromě smrkání použití konvičky pro výplach nosu. Pro výplach lze použít Vincentku, fyziologický roztok, příp. jiný slaný roztok. Ucpané dutiny lze rovněž uvolnit nahříváním a inhalací. Využít lze buď inhalátor, ale postačí i hrnec nebo lavor. Do něj nalijte horkou vodu, nakloňte se nad něj, přikryjte hlavu ručníkem a pomalu několik minut vdechujte výpary. Účinek lze zesílit přidáním esenciálního oleje nebo inhalovat přímo odvar z bylin. Na léčbu zánětu dutin je vhodný eukalyptus, máta, světlík lékařský, šalvěj, lipový květ nebo kopřiva. K…

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.