Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

Nahrávám filtry...
Filtrování
53 otázek a odpovědí

Záškrt je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae, respektive její toxin. Tento toxin postihuje horní cesty dýchací a způsobuje odumírání jejich sliznice a vznik povlaků v krku a nosohltanu. Vstupní branou jsou většinou mandle.  Příznaky záškrtu jsou bolest v krku, zimnice, zvýšená teplota až horečka a nechutenství. V krku, nosohltanu a na mandlích jsou šedé nebo bílé povlaky. Ty ztěžují polykání a dýchání. Pokud je povlaků mnoho, mohou ucpat dýchací cesty a může dojít až k udušení. Úmrtnost na záškrt se udává cca 5-10% a u dětí do 5 let a dospělých nad 40…

Celá odpověď

Zvětšené a bolestivé mízní uzliny na krku (i u dětí) mohou být příčinou infekčního onemocnění nebo zánětu.Zduření či zánět lymfatických uzlin mohou způsobit záněty zubů, dutiny ústní, uší či horních cest dýchacích ( angína, zánět nosohltanu, infekční mononukleóza,..). Ke zvětšeným uzlinám se mohou přidat i horečka, nevolnost či únava. Nateklé zduřelé uzliny na jedné straně krku (i u dětí) mohou být také způsobeny problémy se zuby či zánětem. Přidat se mohou i zduřelá uzlina pod jazykem, zvětšené uzliny za krkem či zvětšená uzlina pod čelistí. Takto přes internet nedokáži určit přesnou…

Celá odpověď

Černý kašel způsobuje bakterie Bordetella pertussis. K jejímu přenosu dochází zejména kapénkovou cestou od nakaženého člověka, který může být ale i bezpříznakový. Inkubační doba černého kašle je 6-21 dní.  Již koncem srpna doporučuji začít podporovat imunitu. Pokud jste to nestihli, začněte i teď. Nikdy není pozdě na podporu imunity. Silný imunitní systém napomáhá snižovat riziko vzniku respiračních onemocnění.

Celá odpověď

Zpočátku se onemocnění projevuje zvýšenou teplotou, lehkým kašlem a rýmou. V této fázi černý kašel připomíná běžné nachlazení a rozpoznává se tedy těžko. Vlivem toxinů, které bakterie produkují, se pak příznaky během 14 dní postupně začínají zhoršovat. Typický je záchvatovitý dávivý kašel, který může bránit nadechnutí, zvracení hustých hlenů, únava, u malých dětí horečky, křeče, poruchy vědomí, krvácení do kůže, spojivek nebo mozku. Správně stanovit diagnózu může lékař na základě stěrů, odběrů krve a PCR metodou. Již koncem srpna doporučuji začít podporovat imunitu. Pokud jste to nestihli,…

Celá odpověď

Léčba černého kašle spočívá především v podávání antibiotik. Ta musí být podána včas ihned v začátcích onemocnění. Dále je důležitý dostatečný přísun tekutin a zvlhčování vzduchu, hlen přítomný v dýchacích cestách je možné odstranit pomocí sprejů s mořskou vodou. Během léčby antibiotiky je vhodné užívat i probiotika k obnově střevní mikroflóry. Neléčený černý kašel může vést v několikatýdenní dávivé záchvaty kašle, krátkodobé neschopnosti se nadechnout, zlomená žebra, natržené mezižeberní svaly aj.  Černý kašel v těhotenství probíhá a léčí se stejně jako u dospělých. Léčba je vždy v rukou…

Celá odpověď

Infekční mononukleóza je virové onemocnění, které způsobuje virus Epstein-Barrové (EBV). Tím, že infekční mononukleózu způsobuje virus, nezabírají na něj antibiotika. Léčba je pouze symptomatická. Mononukleózou nejčastěji onemocní dospívající a mladiství ve věku 15-24 let. Přenáší se převážně slinami - líbání, sdílení předmětů denní potřeby (rtěnka, zubní kartáček, sklenička, láhve na pití,..). Inkubační doba bývá 4-6 týdnů.  Jaterní dieta při mononukleóze: Pro podporu nemocí zatížených jater doporučujeme jíst lehká dietní jídla. Potraviny vařte ve vodě nebo duste v páře. Z masa je vhodnější…

Celá odpověď

Parkinsonova nemoc je zapřičiněna úbytkem buněk ve středním mozku, které tvoří dopamin. Dopamin je důležitý pro přenos signálů mezi centrální nervovou soustavou a periferní nervovou soustavou. To znamená, že mozek dá např. pokyn k pohybu a dopamin tuto informaci dopraví až ke svalům nohy a noha se pohne. Když dopamin chybí, mozek sice dá pokyn, ale k pohybu nedojde, protože informace nemůže být doručena. Pokud dojde k úbytku 60-80% buněk, které dopamin tvoří, dochází ke vzniku Parkinsonovy choroby. Jelikož není zcela známá příčina vzniku choroby, bohužel zatím neexistuje ani účinná prevence.…

Celá odpověď

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění. Inkubační doba černého kašle je 6-21 dní. Na počátku má černý kašel příznaky podobné nachlazení - rýma, zvýšená teplota, chrapot, bolest v krku, kýchání. Bohužel neodezní jako nachlazení. Po cca 14 dnech se začínají objevovat záchvaty dusivého kašle, které mohou být provázeny zvracením hlenu, křečemi průdušek, krvácením z nosu nebo modráním kůže. Záchvat bývá zakončen hlasitým zajíkavým nádechem, který připomíná kokrhání. Záchvaty kašle velmi vyčerpávají. Komplikacemi černého kašle mohou být zápal plic, dehydratace, křeče, dušnost, zlomeniny žeber…

Celá odpověď

Bipolární porucha je celoživotní onemocnění, které zahrnuje období dramatických změn nálad, nástupu energie a aktivity. Toto onemocnění je třeba léčit ve spolupráci s lékařem. Kromě léků je důležitá i tzv. intervenční terapie, která zahrnuje psychoterapii, elektrokonvulzivní terapie, transkraniální magnetická stimulace, fototerapii, muziko terapii či ergoterapii. Vhodné je vyhýbat se konzumaci velkému množství sacharidů a kofeinu. Vhodné je i pravidelné cvičení, jako je joga, plavání, pilates, jízda na kole či procházky. Vy, jako osoba blízká, ho můžete v terapiích podporovat, zapojit se s…

Celá odpověď

Záškrt je vzácné, avšak velmi závažné, onemocnění, za poslední rok bylo v ČR hlášeno 10 případů záškrtu. Z počátku se záškrt projevuje jako běžná angína - bolest v krku, bolestivé polykání, malátnost, teplota až horečka, nechutenství. Poté dojde k otoku hrtanu, nosní dutiny a zduření podčelistních uzlin. Mandle jsou potaženy žlutobílým povlakem. Pokud dojde k tom, že povlak přeroste i do okolí mandlí, objevuje se rychlé zhoršení stavu. Při neléčeném záškrtu může dojít až ke zneprůchodnění dýchacích cest. Komplikacemi záškrtu mohou být poškození srdce, ledvin, nervového systému či dušení. Je…

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.