Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

Nahrávám filtry...
Filtrování
20 otázek a odpovědí

Alergii může vyvolat mnoho látek. Patří mezi ně i některá léčiva. Nejčastěji se ale jedná o pyl, prach, roztoče. Dále pak potraviny. Pro potravinové alergie je typické, že se objeví v raném dětství a postupem času, s vyvíjejícím se imunitním systémem, vymizí. Běžná je alergie na lepek či kravské mléko. Alergie na lepek, jak už bylo zmíněno, může vymizet. Na rozdíl od celiakie. Celiakie není alergie, jedná se o celoživotní autoimunitní onemocnění. Imunitní systém celiaka napadá po kontaktu s lepkem buňky tenkého střeva. Nastává zánět, snížené vstřebávání živin a problémy s tím spojené.…

Celá odpověď

Alergie je onemocnění, kdy imunitní systém přehnaně reaguje na látky přirozeně se vyskytující v našem prostředí. Někdy ale mohou alergii vyvolávat i léky. Spektrum projevů alergie je široké a souvisí s účinky hormonu, vyplavovaném při kontaktu s alergenem, histaminem. Projevy alergie závisí na typu alergické reakce. Nejčastější jsou projevy lokální. Zduření nosní sliznice (senná rýma), otok a svědění očí při zánětu spojivek, kopřivka nebo exem, lokální otoky podkoží, zúžení průdušek a dušnost (někdy až astmatický záchvat). Reakce celého organismu se nazývá anafylaktická reakce. Pacient…

Celá odpověď

Rýma, která je příznakem běžného nachlazení, je vysoce infekční. Viry, které ji způsobují, se šíří z člověka na člověka vzduchem, blízkým osobním kontaktem, případně přes kontaminované předměty. Pokud rýma trvá déle než tři měsíce, jde o chronickou rýmu. Ta může být způsobená např. alergií nebo hormonální změnou, a infekční není.

Celá odpověď

Rýma obvykle trvá 7 až 10 dní, ale může trvat i déle. Pokud délka přesáhne tři měsíce, jedná se o chronickou rýmu, která může být způsobena např. alergií nebo hormonálními změnami.

Celá odpověď

Ano, očkování patří mezi nejúčinnější opatření v rámci prevence chřipky. Každoroční očkování se nejvíce doporučuje u starších osob (věk 65 let a víc) a osob s chronickým onemocněním (např. dýchacího systému, srdce a cév, ledvin, jater, metabolismu atd.). V České republice je nejvhodnější se nechat očkovat během října a listopadu, než začne výskyt chřipky stoupat.

Celá odpověď

Pokud jsou dodržována hygienická opatření, jako používání vlastního ručníku, hygienických potřeb, povlečení apod., přenos není tak snadný, jak by se mohlo zdát. Musí dojít ke kontaktu kůže s puchýřky s kůží příjemce, a příjemce musí mít nějakou oděrku, která slouží jako vstupní brána infekce. Přenos je více rizikový u malých dětí, u kterých, pokud je ještě neprodělaly, virus vyvolává plané neštovice. Pokud již neštovice měly, projeví se u nich pásový opar, u kterého nebývá rizikovějších průběh, než u dospělého.

Celá odpověď

Afty přenosné nejsou. Nezpůsobuje je bakterie, nebo vir. Původ jejich vzniku je stále nejasný, nejčastěji se ale uvádí že za tím stojí stres, nedostatek vitamínů B, a nebo také manuální poranění sliznice v dutině ústní.

Celá odpověď

Afty se mohou vyskytovat na dásních, vnitřní straně rtů, tváří, jazyku, dokonce i vzadu v krku V případě výskytu aftů se doporučuje vyvarovat se ostrým, kořeněným jídlům, doplnit vitamíny ze skupiny B a zároveň podpořit i imunitu, protože jedna z možných příčin vzniku je právě oslabená imunita. Dále se doporučují gely, spreje, či ústní vody a kloktadla s dezinfekční složkou, která zamezí množení patogenů v dutině ústní, které mohou zpomalovat hojení.Na úlevu se dají použít i gely s obsahem lokálního anestetika, které utlumí bolest. Kolují i babské rady, které doporučují ústní dutinu…

Celá odpověď

Doporučuje se navýšení užívání vitamínu C, B12, B6, selenu a zinku. Dále je vhodné imunitu podpoří například přípravky s obsahem echinacey. Neméně důležitý je dostatečný odpočinek, spánek a snížení hladiny stresu.

Celá odpověď

Zánět močových cest je souhrnný název pro zánět močové trubice a zánět močového měchýře. Často se setkáváme s infekcí močového měchýře, který je způsobený bakteriemi, nejčastěji E.coli, která se běžně vyskytuje jako součást střevního osídlení, ale přes hráz se může dostat až do močové trubice a dále pak až do močového měchýře, kde se pomnoží a způsobí infekci. Mezi příznaky patří především bolest v podbřišku, pálení a bolest při močení, časté nutkání na močení ale nemožnost vyloučení moči, krev v moči. Pokud se začne objevovat i zvýšená teplota, nevolnost, bolest v bedrech, infekce se mohla…

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.