Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Zdravé opalování

Zdravé opalování

Péče o tělo Kosmetika Opalování Kůže

Většina lidí se ráda opaluje. Sluneční paprsky nám dodávají energii a podporují tvorbu vitamínu D. Ten je důležitý nejen pro růst kostí, ale i pro metabolismus těla. Opalování v rozumné míře je prospěšné. Je však třeba dodržovat určitá pravidla.

Zdravé opalování

Kůže

je největším orgánem lidského těla. Je proto potřeba ji hlavně v létě, kdy není tolik zakryta oblečením, chránit. Nejvíce musíme dbát o ochranu při pobytu na přímém slunci. Naše pokožka si pamatuje každé spálení a po čtyřicátém roce nám tyto neopatrnosti vrátí ve formě vrásek, pigmentových skvrn, předčasného stárnutí kůže, ztráty elasticity nebo vážnějších nemocí. Kůže má totiž omezenou schopnost obnovování a každá chyba v péči o ní se špatně napravuje.

Po opalování kůže reaguje zhnědnutím. To způsobuje kožní barvivo melanin. Melanin je jakýsi filtr, který je schopný přirozenou cestou pohltit určité složky slunečního záření. To samo o sobě škodlivé není. Nebezpečí představuje UV záření, které obsahuje tři složky - typ A, typ B a typ C. Pokud při opalování pokožka zčervená, je to signál příliš dlouhého pobytu na slunci.

V souvislosti se sluněním známe tři druhy přípravků: ty které se užívají vnitřně před začátkem opalovací sezóny, ty které používáme při pobytu na slunci a poslední jsou důležité po slunění a koupání. Řada lidí před začátkem období s teplými a slunečními dny užívá betakaroten.

Ten je možné získat i z přírodních zdrojů - mrkev, rajčata, nať z petržele, špenát, jahody, meruňky a hrách. Na trhu je také řada doplňků stravy s betakarotenem. Tyto přípravky se užívají nejméně tři týdny před plánovaným sluněním. Dále pomáhají antioxidanty – vitaminy E, C, selen, zinek, blahodárný účinek má i zelený čaj.

Číslo ochranného slunečního faktoru, tedy SPF (Sun Protection Filter) prodlužuje dobu, po které pokožka přirozeně zčervená vlivem slunečního záření. Pokud dojde ke spálení pokožky bez použití opalovacího krému po 10 minutách, se SPF 10 se spálí po 100 minutách.

Opalovací přípravek obsahuje takové sloučeniny, které mění škodlivé záření. To, co kůže propustí, už neublíží. Krém s faktorem 50 neobsahuje těchto ochranných látek dvojnásobek oproti pětadvacítce, ale jen asi o dvě procenta více. I s padesátkou se tedy opálíte. Ale na slunci budete moci zůstat déle, než kdybyste použili pětadvacítku. Důležité je, aby krém chránil před UVB zářením, které způsobuje spálení pokožky, i před UVA záření, které poškozuje kožní buňky a má vliv na předčasné stárnutí pokožky.

Zvolit správný ochranný faktor je velmi důležité. Je třeba přihlédnout k citlivosti pokožky, ale také k intenzitě záření v daném místě pobytu a k době předpokládaného pobytu na sluníčku. Vyšší SPF je třeba použít nejen při pobytu u moře, ale také v horách. Nezapomínejte na to, že intenzita UV záření s nadmořskou výškou stoupá a že písek a sníh sluneční paprsky silně odrážejí. Lze říci, že čím blíže k rovníku, nebo čím výše se nacházíte, tím vyšší ochranný faktor je třeba použít.

Fototypy pokožky

V Evropě rozlišujeme 4 fototypy pokožky. Hlavním faktorem, který ovlivňuje zařazení do určitého typu, je reakce pokožky na sluneční paprsky. Obecně platí, že čím jsou Vaše pokožka, vlasy a oči světlejší, tím nižší jste fototyp.

I. Keltský typ:

2 % obyvatel - nápadně světlá pleť s pihami, rezavé vlasy, modré oči, pokožka se nikdy neopálí, pouze zčervená. Přirozená ochrana kůže je 10 - 15 minut. Kůže nikdy nepigmentuje. Doporučený ochranný faktor: v Čechách 20 nebo 25, u moře 30 nebo 50.

II. Evropan se světlou pletí:

12 % obyvatel - lehce tmavší pleť, řídké pihy, blond vlasy, oči zelené, modré nebo šedé. Kůže nejdříve zčervená, následně zhnědne. Přirozená ochrana kůže je 10 - 20 minut. Doporučený ochranný faktor: v Čechách 20, u moře 20 nebo 25.

III. Evropan s tmavou pletí:

78 % obyvatel - světle hnědá pleť bez pih, tmavě hnědé vlasy, hnědé nebo šedé oči. Kůže mírně zčervená a brzy zhnědne. Při delším pobytu na slunci by měl být použit opalovací prostředek. Přirozená ochrana kůže 20 - 30 minut. Doporučený ochranný faktor: v Čechách 15, u moře 20.

IV. Středomořský typ:

8 % obyvatel - hnědá nebo olivová pleť, tmavé oči, tmavě hnědé vlasy. Opálení bez zarudnutí rovnou do hněda. U moře a na horách je doporučeno použít ochranný prostředek. Přirozená ochrana pleti je 40 minut. Doporučený ochranný faktor: v Čechách 10, u moře 15.

Přirozený ochranný systém pokožky před slunečním zářením tedy záleží na fototypu pokožky. Jak vidíte, nejdelší doba je 40 minut, proto jsou přípravky na opalování nepostradatelnou výbavou každého z nás. Při výběru vhodného přípravku na opalování máte na výběr z velkého množství různých balení krémů, sprejů, gelů a mlék.

Obecně platí, že je jedno, zda si vyberete mléko či krém. Pokud mají přípravky stejné složení a ochranný faktor, poslouží Vám stejně v jakékoli substanci, jediným rozdílem bude způsob jejich nanášení:

 • krém - má nejhutnější složení, po nanesení může na pokožce zůstat mastný film, aplikace na celé tělo trvá déle
 • mléko - svým složením je lehčí (řidší) než krém, rychleji se vstřebává, snadněji se roztírá
 • olej - ve většině případů je čirý či lehce zbarvený, nanášení je podobné jako u mléka, příjemně zvlhčuje pokožku, zanechává mastnější kůži, proto není příliš oblíbený, zpravidla má nižší ochranný faktor
 • sprej - nespornou výhodou je rychlost aplikace (často není třeba již následné roztírání), která však vyžaduje jistou dávku zručnosti

Správné používání

přípravků na opalování snižuje riziko nebezpečného spálení. První vrstvu přípravku na opalování je vhodné aplikovat zhruba půl hodiny před samotným sluněním. Ideální množství naneseného přípravku by mělo být 2 gramy krému na 1 centimetr čtvereční kůže.

Proto je lepší alespoň při prvním užití nanést dvě vrstvy. Dospělý člověk by měl za jeden den u moře spotřebovat asi 35 ml opalovacího prostředku (asi sedm čajových lžiček). Nezapomeneme také na kožní záhyby, uši, šíji a nárty. Krém aplikujte opakovaně po každém pobytu ve vodě, i když je na něm napsáno, že je voděodolný. Voda a sůl pokožku vysušují a činí ji ještě citlivější na sluneční záření.

Po koupání byste se měly vždy osušit ručníkem. Kapky vody na pokožce koncentrují sluneční záření. Stejně tak pokud se potíte, otíráte ručníkem či ležíte na dece, je vhodné se zhruba po 2 hodinách znovu natřít.

Pokožka obličeje je citlivější a méně odolná, proto si zaslouží zvláštní péči. V letních měsících je slunečnímu záření vystavená téměř neustále, volba speciálního přípravku s vyšším ochranným faktorem by tedy měla být samozřejmostí. Nezapomínejte také na ochranný balzám na rty. Zvláště u lidí se světlejší pletí dochází ke spálení ušních boltců nebo pěšinky ve vlasech. Nejlepší ochranu poskytne čepice. Nezbytnou výbavou jsou samozřejmě kvalitní sluneční brýle.

Další tipy

 • mezi 11. a 15. hodinou jsou sluneční paprsky nejintenzivnější, v tuto dobu proto raději vůbec nevycházejte na sluníčko
 • krémy používejte i při pobytu ve městě
 • sluneční záření pronikne i přes mraky, používání přípravků na opalování je proto nezbytné i když je zataženo
 • děti do jednoho roku by na přímé slunce vůbec neměly přijít, děti předškolního věku by měly používat přípravky s vysokým ochranným faktorem a pobyt na sluníčku zkrátit co možná nejvíce
 • pravidelné používání přípravků po opalování dodá pokožce ztracenou vláhu a celkově ji zklidní a zregeneruje
 • parfémy a deodoranty v kombinaci se slunečními paprsky mohou na Vaší kůži zanechat barevné skvrny
 • pokud užíváte nějaké léky, o pobytu na slunci se raději poraďte se svým lékařem
 • přípravky na opalování by se měly skladovat v chladu, teplem se poškozují jejich ochranné vlastnosti
 • aktuální informace o UV záření na celém světě
 • měření stavu ozonové vrstvy a UV záření v ČR provádí Solární a ozonová observatoř Hradec Králové
Užijte si léto bez spálenin! Pečlivě jsme roztřídili naši nabídku více než 300 produktů podle jejich nejlepších vlastností. Stačí 3 jednoduché kroky váš ideální opalovací přípravek je tu! Pomůže vám naše ...DERMOKALKULAČKA
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Online - Poradíme Vám