Lékárna.cz

Zázračné semínko Chia (Salvia hispanica)

Tajemná síla Aztéků, pradávné platidlo i uctívadlo bohů, to jsou jen střípky z historie znovuobjeveného fenoménu, kterým jsou chia nebo také čia semínka. Proteiny, kvalitní sacharidy, Omega 3 mastné kyseliny, vláknina, vápník, železo či antioxidanty, to vše najdeme v těchto miniaturních životabudičích plných energie a zdraví. Navíc tito malí kouzelníci dovedou až 12x zvětšit svůj objem, protože skvěle pohlcují vodu, a díky tomu jsou spolehlivým zavlažovacím prostředkem pro vaše tělo i organismus a to přímo zevnitř.

Zázračné semínko Chia (Salvia hispanica)
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Chia semínko původně pochází z Latinské a Střední Ameriky kde roste již více než 4000 let. Tato plodina byla objevena již bájnými Aztéky a byla také jedním ze zdrojů jejich neuvěřitelné životní vitality, síly, energie a zdraví. Semínka chia si zřejmě oblíbili také proto, že jsou vydatným zdrojem energie, kterou potřebovali k lovu i boji o přežití.

Šalvěj hispánská je rostlina, na které chia semínka najdeme. Roste pouze v některých částech Střední a Jižní Ameriky a je velmi náročná na pěstování.

Plody šalvěje hispánské lze konzumovat na mnoho způsobů. Samotná, vcelku i mletá na prášek a přidaná do pokrmů, nápojů a salátů. Chia semena se pyšní unikátní vlastností - dokážou absorbovat tolik vody, že až 12x zvětší svůj objem. Při jejich konzumaci tak zároveň hydratujete celý svůj organismus, což je vítané zejména při fyzicky náročných činnostech.

Chia semínka na vašem jazyku

Stručně řečeno chia semínka nemají vůbec žádnou chuť a tak vaše chuťové pohárky nezaskočí. Jejich název pochází z aztéckého slova "chian" tedy "olejnatý". Při zpracování jsou tedy mírně klouzavá, ale jinak nejsou hořká, sladká ani slaná. Neovlivní tak chuť žádného vašeho jídla a skvěle se hodí do slaných i sladkých pokrmů, laskomin, salátů, nápojů, kaší i do pečiva.

Tento zázrak se hodí i do bezlepkové stravy, pro diabetiky, kojící matky, děti a pro lehkou stavitelnost i pro lidi, kteří mají problém se zažíváním či podrážděním žaludku.

Nasytí, nabijí, napojí a pomohou se zdravím

Chia semínka byla kolem roku 900 př.n.l. v oblastech dnešní Střední Ameriky používána jako platidlo. Jsou totiž výjimečná a to hned z několika důvodů. Šalvěj hispánská je rostlinou, kterou nelze pěstovat všude a vyžaduje péči. Semena mají vysokou výživnou hodnotu, jsou tak skvělým doplňkem pokrmů sportovců ale i těch, kteří mají oslabenou fyzickou či psychickou odolnost. Pomohou vám ji získat zpět.

Semínka běžců, jak jsou někdy čia nazývána, dodají tělu energii i živiny. Obsažené zdravé tuky a omega 3 mastné kyseliny tráví naše tělo pomaleji než dodané umělé cukry, a tak jsou chia semínka zaručeným a dlouhotrvajícím zdrojem energie. Je proto ideální užívat je před a během velkého fyzického výkonu nebo během náročného dne. 

Někteří odborníci přisuzují semínkům léčivé schopnosti a používají je jako medicínu. Díky obsahu omega 3 mastných kyselin mají dobrý vliv na stav srdce i krevního oběhu. A také doplní přirozenou cestou do těla vápník, železo, zinek, fosfor i hořčík .

Nejdůležitější a opravdu unikátní vlastností chia semínek jsou jejich hydrofilní vlastnosti, tedy schopnost nasáknout a udržet v sobě vodu. Tak dokáží při jejich konzumaci zevnitř hydratovat tělo, čímž dostává organismus přímý zdroj dostatku tekutin na fyzické výkony. Navíc díky této vlastnosti se semínka po namočení ve vodě, ale také v džusu, mléce nebo jogurtu přemění na hustý gel, který se velmi snadno jí a polyká a dobře tráví. Tento gel také vytvoří v žaludku bariéru, díky které tělo pomaleji tráví polysacharidy na glukózu, a nedochází tak k rychlým výkyvům hladiny cukru v krvi. Proto jsou chia semínka vyhledávána nejen sportovci, ale i diabetiky. Navíc to, že rychle neklesá cukr v krvi zapříčiňuje, že prostě pojídači čia semínek necítí tak často hlad, a tudíž chia semínko pomáhá i s hubnutím a zdravým stravováním.

Obsah velkého množství antioxidantů, které čistí organismus od škodlivin a posilují vlasy a nehty, už je jen příjemnou tečkou za dlouhým výčtem skvělých vlastností čia semínek.

V dávné historii si lidé vážili chia semínek natolik, že jimi uctívali bohy. Dle výše uvedeného se není ani čemu divit. Navíc chia semínka neobsahují lepek ani jiné dráždící či alergenní látky a jsou ideální pro děti i kojící matky.

Chia semínka dostanete dnes v různé podobě. Velká i malá balení chia plodů, chia prášek, chia mouku a také semínka v bio kvalitě. 

Navštivte související produktové kategorie
Léky na trávení Bio potraviny Potraviny a hubnutí

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.