Lékárna.cz
Hledat

Co je a jak se léčí zápal plic (pneumonie)

Přečtěte si, jak zápal plic vzniká, co vám na něj předepíše lékař a čím můžete léčbu doplnit sami.

Co je a jak se léčí zápal plic (pneumonie)
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je zápal plic

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

Druhy zápalu plic

Nejčastější zápal plic je bakteriální. Mezi bakterie, které ho způsobují, patří streptokoky (pneumokoky), hemofily, stafylokoky a další. Méně časté, ale přesto se vyskytující pneumonie jsou způsobeny nitrobuněčnými bakteriemi -  chlamydiemi, rickettsiemi nebo mykoplazmaty

Dalším typem je virová pneumonie. Tento typ zápalu způsobují chřipkový virus, herpes viry nebo cytomegalovirus. U lidí s poškozenou imunitou se mohou vyskytnout i pneumonie způsobené plísněmi. Zápal plic může být i následkem uzávěru některé průdušky vdechnutým cizím tělesem či chemickými látkami, nádorem, v důsledku alergické reakce nebo hlenem.

Jaká je inkubační doba a jak dlouho jsem infekční?

Inkubační doba závisí na původci onemocnění. U bakteriální pneumonie je inkubační doba 1-3 dny, u virové 4-6 dní. Když je způsobena chřipkovým virem, objeví se onemocnění 18-72 hodin po nakažení. Infekční je pacient zejména v období kašle, pokud vykašlává hleny, je nakažlivost vyšší. Infekce se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo dotykem (rukama).

Jak poznám zápal plic?

Projevy zápalu plic se mohou lišit v závislosti na původci onemocnění (bakterie vs. viry). Společnými projevy jsou kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý a dráždivý (až bolest plic při kašli), při bakteriální infekci se později mění na produktivní s hleny. Zvýšená teplota je spíše charakteristická pro virové onemocnění, horečka pro bakteriální. U virové infekce se mohou projevovat i příznaky připomínající chřipku, tedy bolesti kloubů a svalů, celková schvácenost, nevolnost až zvracení.

Jak se zápal plic léčí?

Hlavním vodítkem pro lékaře je

 • rentgenový snímek, který prokáže zánětlivé změny v plicní tkáni,
 • biochemické vyšetření moči a krve a
 • fyzikální vyšetření. Mezi ně patří vyšetření poslechem a poklepem hrudníku, měření teploty a krevního tlaku.

Léčba pneumonie závisí na původci onemocnění, momentálním stavu pacienta, jeho věku a přítomnosti dalších onemocnění. Ve většině případů je zahájena léčba antibiotiky, jejichž účinnost se hodnotí po 3-4 dnech. Nejčastěji se používají antibiotika z řady aminopenicilinů a cefalosporinů. Po zjištění původce onemocnění mohou být nasazeny léky erytromycin nebo tetracykliny, antivirotika nebo antimykotika. 

Léčí se i průvodní symptomy onemocnění. K léčbě suchého kašle použijeme antitussika, tedy léky proti suchému, dráždivému kašli. Na produktivní kašel s hleny použijeme expektorancia, tedy léky usnadňující vykašlávání. Horečku můžeme snížit léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. U neinfekčních zápalů se podávají kortikoidy. Léčba trvá obvykle 2-3 týdny. Rekonvalescence může trvat i měsíc.

Náš tip

Kašli uleví i chladný vhlký vzduch, a proto více větrejte. V ložnici udržujte teplotu pro spaní ideálně mezi 17 a 19°C. (Mgr. Pavla Horáková)

Jak si můžeme pomoci sami?

V případě zápalu plic se vždy jedná o podpůrnou léčbu k lékům, které nám doporučí lékař.

Během léčby je nutné dodržovat

 • dostatečnou hygienu,
 • klid na lůžku,
 • vyhnout se alkoholu a nekouřit,
 • jíst pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály,
 • dostatečně pít. Vhodné jsou minerální vody a bylinné čaje podporující dýchací cesty s obsahem proskurníku, jitrocelu, podbělu, slézu, lípy a divizny. Bylinky pomohou zklidnit podrážděné dýchací cesty.

Náš tip

Prospěšné jsou zábaly hrudníku, zvlhčování vzduchu a podložení hlavy vyšším polštářem.

Imunitní systém můžeme podpořit přípravky z echinacey, reishi nebo rakytníku. Můžeme přidat vitamín C, beta karoten a probiotika, neboť až 70 % imunitního systému se nachází ve střevech.

Komplikace

Léčba včasně diagnostikovaného zápalu plic u jinak zdravého dospělého bývá úspěšná a bez následků. U neléčených pacientů může vzniknout trvalé poškození plicní tkáně, snížení funkce plic nebo zhoršení původního onemocnění. Může dojít k přenosu infekce z plic do jiných částí těla jako jsou klouby nebo srdce. Mezi nejohroženější skupinu patří novorozenci, kojenci, starší lidé, nemocní upoutaní na lůžko a lidé s oslabenou imunitou (AIDS, imunosupresiva).

U dětí patří mezi rizikové faktory pneumonie s těžším průběhem

 • nízký věk dítěte,
 • nedonošenost,
 • chronické plicní onemocnění,
 • vrozená srdeční vada,
 • podvýživa a 
 • porucha obranyschopnosti.

Negativní vliv mají i 

 • docházka do kolektivních zařízení,
 • znečištění životního prostředí,
 • expozice cigaretovému kouři,
 • cestování v přeplněných dopravních prostředcích,
 • pobyt v místech s vysokou koncentrací lidí.

Očkování má význam v prevenci zápalu plic s těžkým průběhem. Proti pneumokokovým nákazám, které mohou způsobovat i zápal plic, existuje dobrovolné očkování dětí.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Kurkumu znáte nejspíš z kuchyně, ale my pro vás máme tipy, jak ji využít tak, aby prospívala vašemu zdraví - působí totiž příznivě na  normální funkci pokožky, zdravé trávení či normální stav kloubů…

více

Nasycenost krve kyslíkem se nazývá také saturace kyslíkem a označuje se jako SpO2. Její hodnota se udává v procentech. U zdravého člověka činí 95-99 % (u seniorů je za normální hladinu považováno 93 …

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je vlastně přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.