Lékárna.cz

Zakrátko maminkou: Těhotenské trampoty II.

Zakrátko maminkou: Těhotenské trampoty II.
Sdílet

Když se začne bříško zakulacovat a vaše tělesná hmotnost stoupá nahoru rychleji, než jste zvyklá, zdá se, že jste se ocitla v druhé polovině těhotenství. Radost z toho, že už se cítíte mnohem lépe a že konečně vypadáte jako těhotná žena, může způsobit, že zapomenete na některé důležité věci. Třeba na to, že je třeba chránit pokožku před vznikem strií!

Samozřejmě jsem věděla, že v těhotenství hrozí riziko vzniku strií, tedy malých nevzhledných jizviček, kterých už se prý nedá zbavit, nebo jen těžko. Proto jsem byla připravena včas zasáhnout. Co jsem však podcenila, bylo místo vzniku.

Těhotenské strie a jak na ně

Jakmile se začalo objevovat bříško a knoflík na kalhotech už jsem nemohla zapnout, zakoupila jsem těhotenský pěstící olej - jeden od Weledy a jeden od značky Saloos. Mám ráda kvalitní přírodní kosmetiku, a tak jsem se rozhodla dopřát si to nejlepší. Oba oleje krásně voní a rychle se vstřebávají. Pokožka v oblasti břicha dostala veškerou možnou péči a musím uznat, že po striích zatím není ani památky. Uf :-)

Ale co ostatní části těla? Na to jsem nepomyslela. Přitom je to tak logické! Moje tělo vůbec nebylo zvyklé zvětšovat se o 2 kg měsíčně a nápor na pokožku se začal projevovat i v jiných partiích. Najednou jsem zjistila, že něco jako strie se mi začíná tvořit na bocích a stehnech. Hned po tomto nepříjemném objevu jsem začala olej používat téměř po celém těle. A zdá se, že je to mnohem lepší! Teď mi zbývá už jen doufat, že malé jizvičky buď zmizí nadobro nebo alespoň časem vyblednou a nebudou tolik nápadné.

Na které části těla je potřeba se zaměřit?

  • Na prvním místě se věnujte jednoznačně zvětšujícímu se bříšku.
  • Nezapomeňte však na boky a stehna, hlavně z vnější strany.
  • Když už budete v tom mazání, trochu oleje obětujte i pro oblast hýždí.
  • A poslední důležitou oblastí jsou prsa.

Kromě těhotenských pěstících olejů existuje i řada jiných olejíčků a krémů, které napomáhají pokožku chránit a jsou určeny jak na prevenci tak na zmírnění důsledků. Ale jestli se nechcete pouštět do velkých nákupů, zkuste třeba jen panenský olivový olej - prý také pomáhá.

Můj tip na závěr

Z různých moudrých článků a diskuzních fór jsem vyčetla, že je potřeba pokožce věnovat velkou péči i po porodu, kdy se tělo dostává do původní podoby. Já už to tedy nepodcením, co vy?

Masáž hráze

Nejspíš už víte, o čem bude řeč. Ale možná se objeví i žena, která si bude stejně jako já klást otázky: Co je to ta hráz? Proč bych ji měla masírovat? A proč se o tom všude tolik píše?

Ať už patříte tam či onam, třeba si rády přečtete, jak jsem na tom s masáží hráze já :-)

Google o nás ví vše. Znáte to, jednou si kliknete na nějaký web o miminku a už to na vás skáče ze všech stran. Reklamy a články o masáži hráze nebyly výjimkou. Nakonec jsem podlehla a zatoužila jsem se dozvědět o tomto slovním spojení alespoň něco.

Tedy ve zkratce: Hráz (oblast mezi pochvou a konečníkem) se doporučuje masírovat z jednoho prostého důvodu - masáž eliminuje riziko nástřihu při porodu.

To zní celkem dobře. Ale hned v dalších odstavcích se člověk mnohdy dočetl, že jestli při masírování nepociťuji bolest, dělám to špatně. Z toho mi už tak dobře nebylo. Nedalo mi to a při další kontrole jsem na svého gynekologa vychrlila hned několik dotazů na toto téma. Naštěstí mám opravdu skvělého lékaře, který pacientkám věnuje tolik času, kolik potřebují a všechno rád do detailu vysvětlí. Ten se na mě jen usmál a řekl: "Víte, internet je pro lékaře velký nepřítel. No a pro gynekology a porodníky dvojnásob. Těhulky se dočtou spoustu užitečných věcí, ale taky spoustu nesmyslů a zbytečně se pak stresují." Potom mi vysvětlil celou situaci, průběh porodu, proč a jak se nastřihává a zakončil to větou: "Jestli je vám představa masáže hráze nepříjemná, nedělejte to."

A tak tedy nebudu, i když věřím (stejně jako můj gynekolog), že to třeba mnohým ženám porod usnadní. A pro tyto odvážné můžu doporučit výrobky opět od mých oblíbených značek Weleda a Saloos. Obě tyto značky přírodní kosmetiky vyrábějí speciální oleje na masáž hráze - a bez nich by to šlo těžko ;-)

A příště?

Myslím, že dvěma články (ten první je zde) máme většinu těhotenských trampot pokrytou... Příště budu psát o tom, jak jsem se lekla, na kolik peněz může vyjít výbavička pro miminko, a jak jsem se rozhodla to řešit.

13. únor 2017
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.