Lékárna.cz

Zácpa a jak na ni

Zácpa dokáže pěkně potrápit. Co proti ní pomáhá a co můžete dělat, když vás trápí? Poradíme vám!

Zácpa a jak na ni
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co to je zácpa

Pod pojmem zácpa se většinou rozumí obtížné vyprazdňování tuhé stolice, které je doprovázené nepříjemnými pocity. Je to neobyčejně časté onemocnění a trpí jím asi 30 % dospělé populace. Většinou jde o zácpu tehdy, udává-li se menší počet stolic než tři týdně.

Velká většina populace je přesvědčena o tom, že stolice musí být každý den. Denní vyprazdňování (defekace) není nezbytně nutné a ani není ukazatelem správné či nesprávné funkce střeva.

Rozhodující je pravidelnost defekace a to, že jde o proces nebolestivý. Po každém vyprázdnění většinou nastupuje subjektivní pocit úlevy, což u osob se zácpou velmi často chybí.

Příčiny zácpy

U některých pacientů může být zácpa samostatnou nemocí, u jiných je příznakem, který provází jiná onemocnění. Zácpa může být příznakem řady nemocí, při nichž jsou postiženy různé orgány trávicího traktu.(např. zácpa při nádorech tlustého střeva, při střevních zánětech, při Hirschprungově nemoci (nervové onemocnění střeva) a při bolestivé prasklině na konečníku).

Další skupinu tvoří zácpa sekundární, která vzniká jako odpověď buď na celkové onemocnění nebo na postižení orgánu mimo trávicí ústrojí. Lze sem zařadit zácpu při horečnatých stavech, některých otravách, míšních poraněních, celkové dehydrataci.

Kdo může trpět zácpou

  • lidé s nedostatečnou funkcí štítné žlázy,
  • lidé s některými dědičnými nemocemi (např. Hirschprungova choroba),
  • lidé s nemocemi močového a gynekologického ústrojí,
  • lidé, kteří užívají některé typy léků (např. antidepresiva)

Zácpa jako návyk

Nemocí vysloveně civilizační je zácpa habituální nebo-li návyková. U primitivních národů a u zvířat ve volné přírodě se totiž tento druh zácpy nevyskytuje. Jde o velmi častou poruchu, především u žen. Návyková zácpa vzniká útlumem defekačního reflexu. Tento reflex vyhasíná zaprvé nedostatkem přirozených podnětů: málo objemná strava, nedostatek vlákniny a tekutin, málo pohybu. Druhou příčinou je potlačování spontánního nucení na stolici ve spěchu, nemístným studem apod.

V některých případech, a týká se to opět velmi často mladých žen, se nepodaří vystopovat vlivy, které by mohly vést k útlumu defekačního reflexu. Zácpa se vyvíjí plíživě, je velmi tvrdošíjná a někdy nereaguje na žádnou léčbu. Jedná se o zácpu z nedostatečné pohyblivosti (motility) tlustého střeva. Mohou zde hrát úlohu i vlivy konstituční, zácpa vzniká již od raného dětství a trpí na ni i další členové rodiny.

Příčinou zácpy mohou být také vlivy místní, kdy bývá nadměrně stažen konečníkový svěrač, nebo může být narušeno uvolňování svalů pánevního dna.

Druhy zácpy

V podstatě rozlišujeme dva druhy zácpy - atonickou s ochablou střevní svalovinou a spastickou, kdy se střevo nachází v křeči.

Oba typy zácpy mohou způsobit chronickou otravu organismu a jsou příčinou vzniku dalších zdravotních potíží a onemocnění.

  • Zácpa atonická je stav střeva, kdy je jeho svalovina ochablá, střevo se pohybuje málo, je na několika místech pytlovitě rozšířené a jakoby prověšené.
  • Zácpa spastická vzniká spíše nadměrnou střevní dráždivostí nebo u mladých žen často v těhotenství nebo v období po porodu. Příčinou je střevo v křeči, někdy s tendencí ke stažení po celé délce. V některých případech jsou výrazně zúženy úseky střeva, mezi nimiž se mohou nacházet ochablé a pytlovitě rozšířené úseky.

Příznaky zácpy

Každý z nás to asi někdy zažil. Někteří nemusí mít obtíže žádné, jiní ji vnímají jako nepříjemný pocit přeplnění a nedostatečného vyprázdnění. S tím souvisí i bolesti břicha a někdy i hlavy.

Vyzkoušejte lněné semínko

Lněné semínko nejenže obsahuje omega-3 kyseliny a další prospěšné látky, ale působí i na pročištění střev. Než lněné semínko budete konzumovat, nejprve ho nadrťte - využijete tím více jeho pozitivních vlastností.

Semínko můžete konzumovat jen tak nebo si ho přidejte do jogurtu, pomazánky, tvarohu, na chleba nebo pečivo. Připravit z něj můžete i "nálev" - rozdrcená semínka zalijte vodou a nechte několik hodin louhovat. Pro rychlejší variantu ho můžete spařit horkou vodou, a poté vypít. Při konzumaci lněných semínek je velmi důležité dostatečně pít.

První pomoc

Máte-li zácpu poprvé, můžete si pomoci některým z projímadel. Na našem trhu existuje široká nabídka nejrůznějších projímadel - od projímavých čajů, přes tablety, čípky, kapky.

V lékárnách vám jistě při výběru ochotně poradí. Vždy je však nutné si přečíst přiložený příbalový leták a řídit se doporučeným dávkováním. Ušetříte si tak případné nežádoucí účinky, jako jsou křeče trávicího traktu nebo průjem, které vznikají při předávkování lékem.

Pozor na projímadla u chronické zácpy!

U zácpy chronické je s projímadly nutné zacházet opatrně! Hrozí zde totiž jejich nadužívání, což vede k poškození sliznice střeva, destrukci nervové pleteně až atrofii hladké svaloviny. Vzniká těžká zácpa nereagující na žádnou terapii! Proto, trápí-li vás zácpa delší čas, doporučujeme vám navštívit vašeho lékaře.

Co se děje u lékaře

Anamnéza a životospráva

Lékař se vás nejdříve zeptá na řadu věcí. Určitě ho bude zajímat, jak dlouho vám problémy s vyprazdňováním trvají a jaké máte k zácpě přidružené potíže (zvracení, krev ve stolici, bolesti). Zarazit by vás neměl ani dotaz na vaši rodinu. Mnoho chorob spojených se zažíváním bývá totiž dědičných.

Důležitá bude i vaše odpověď na dotaz týkající se vaší životosprávy, příjmu tekutin a množství pohybové aktivity. Užíváte-li dlouhodobě nějaké léky, nezapomeňte to vašemu lékaři rovněž sdělit. Následně vás lékař řádně vyšetří. Zaměří se zejména na oblast břicha, nemělo by chybět ani vyšetření konečníku.

Vyšetření

Dále vám lékař odebere krev na laboratorní vyšetření. Dalším krokem je vyšetření na okultní krvácení, tzv. OK test. Neboť nádory tlustého střeva velmi často skrytě (okultně) krvácejí, jedná se o velmi přínosný a přitom zcela nezatěžující test. Aby si byl lékař jist, že se ve vašem případě nejedná o závažné onemocnění (např. právě nádor tlustého střeva), pošle vás na irigoskopické nebo kolonoskopické vyšetření.

Oč se jedná? Irigoskopie je vyšetření tlustého střeva pomocí nálevu z rentgen-kontrastní látky. Následuje rentgenový snímek na kterém se zjistí každá nerovnost povrchu střeva. Ještě podrobnější je kolonoskopie. Jedná se o endoskopické vyšetření tlustého střeva kamerovým systémem. Vyšetřující lékař vidí na obrazovce podrobný obraz sliznice vašeho střeva.

Léčba zácpy

Léčba bude záviset na výsledcích provedených vyšetření. Nezjistí-li se postižení některého orgánu jako vyvolávající příčina zácpy, jedná se nejspíše o zácpu habituální nebo zácpu z nedostatečné motility tlustého střeva. V každém případě vám lékař vysvětlí základní principy defekace. Kromě správné životosprávy (viz Co můžete sami), je důležité nikdy nepotlačovat nucení na stolici, i kdyby se dostavilo v průběhu dne v nejméně vhodné situaci.

Trpíte-li často na zácpu, měl by pro vás také platit absolutní zákaz projímadel. Nejde-li to zpočátku bez nich, je třeba volit prostředky nejméně dráždivé: laktulózu, salinická projímadla, projímavé minerálky, popř. klysmata. Místo projímadel vám lékař spíše předepíše lék stimulující pohyblivost tlustého střeva, cisaprid, který patří mezi léky povzbuzující střevní činnost.

Nácvik defekačního reflexu

Důležitý je také nácvik defekačního reflexu: pacient po probuzení vypije sklenku vody (salinické minerálky). Provede obvyklé ranní úkony každý den ve stejném pořadí a ranní rituál zakončí snídaní. S odstupem 20-30 minut se pokusí o defekaci, bez ohledu na to, zda-li se dostavilo spontánní nucení. Toto je třeba provádět se železnou pravidelností denně po několik týdnů. Většinou se úspěch brzy dostaví.

Co u zácpy neovlivníte

Zácpa bývá příznakem řady nemocí, jejichž vznik nemůžete ovlivnit. Některé, jako třeba nedostatečná funkce štítné žlázy nebo Hirschprungova choroba, jsou navíc dědičné a to již neovlivníte vůbec.

Co můžete u zácpy ovlivnit sami

Správnou životosprávou můžete bojovat proti vzniku zácpy. Je třeba si vytvořit určitou pravidelnost v jídle a v režimu dne. Pijte dostatek tekutin (tj. 1,5-2 litry denně). Jezte hodně vlákniny. Její nestravitelné zbytky na sebe váží vodu a bobtnají. Tím zvětšují objem stolice. Objemná stolice přiměřené konzistence je nejlepším podnětem pro správnou práci střev.

Kde najdete vlákninu

Kromě normální potravy, ve které by mělo být dostatek celozrnných produktů (černý chléb a pečivo, ovesné vločky), ovoce a zeleniny, lze přidat ještě 10-25 g lněného semínka, pšeničných klíčků nebo otrub. To vše ovšem za předpokladu dostatečného přívodu tekutin. Důležitý je také dostatek pohybu, pomoci můžou i masáže břicha.

Kdo je zácpou ohrožen

Jestliže ve vašem životě vládne stres, nedostatek pohybu či nezdravá životospráva, pak máte velké riziko vzniku zácpy. Zácpu můžete mít také, trpíte-li na nemoci, při nichž je zácpa přidruženým příznakem.

Časté otázky

Jak často je normální mít stolici?
U každého člověka je to individuální. Nejčastěji se to pohybuje v rozpětí 3x denně až 3x za týden.

Jak je možné, že mne zácpa trápí hlavně na dovolené?
Zácpa je častým problémem v letních měsících, především během dovolené a cestování vůbec. Na její vznik totiž má vliv změna prostředí, jídelníčku, nedostatečný příjem tekutin, pocit nepohody v cizím prostředí a nepravidelné intervaly při vyprazdňování dané cestováním. Všechny tyto faktory narušují přirozené biologické funkce tlustého střeva, což se projeví zpomalením pohybu střev.

Můžu si vzít při potížích s vyprazdňováním projímadlo?
Jedná-li se o jednorázový problém, tak můžete. Na našem trhu existuje široká nabídka nejrůznějších projímadel - od projímavých čajů, přes tablety, čípky, kapky. V lékárnách vám jistě při výběru ochotně poradí. Vždy je však nutné si přečíst přiložený příbalový leták a řídit se doporučeným dávkováním. Ušetříte si tak případné nežádoucí účinky jako jsou křeče trávicího traktu nebo průjem, které vznikají při předávkování lékem.U zácpy chronické je však s projímadly nutné zacházet opatrně! Hrozí zde totiž jejich nadužívání, což vede k poškození sliznice střeva, destrukci nervové pleteně až atrofii hladké svaloviny. Vzniká těžká zácpa nereagující na žádnou terapii! Proto trápí-li Vás zácpa již delší dobu, neotálejte a poraďte se s Vaším lékařem.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Zácpa Léky na trávení

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.