Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Výběr z diagnostických testů

Výběr z diagnostických testů

Péče o tělo Imunita Léčivé přípravky

Diagnostických testů existuje celá řada. Používají se k rychlému stanovení diagnózy, určení konkrétních látek v krvi a moči, pro hlídání stavu nemocných.

Výběr z diagnostických testů

Přesnost testů

Diagnostické testy jsou zpravidla určené pro domácí použití. Proto je nutné brát výsledek testu v určitých ohledech jako orientační. V případě hrozby závažných onemocnění či potvrzení těhotenství je nutné navštívit lékaře, který provede odběry a zajistí laboratorní vyšetření vzorků. Tyto testy často mohou odhalit nemoc a díky tomu zajistit včasné léčení.
Pokud jde o přesnost diagnostických testů, berou se v úvahu dva ohledy. Prvním je senzitivita testu = jak často je test pozitivní u nemocných lidí. Druhým je specificita testu = jak často je test negativní u osob bez dané nemoci. Tato dvě hlediska se tedy určují podle pacientů, kteří mají danou nemoc či diagnózu, a podle lidí, kteří určitou nemocí netrpí.

Dělení diagnostických testů

Pro přehlednost lze diagnostické testy rozdělit na jednotlivé skupiny. Záleží, co konkrétně mají test zjistit nebo pravidelně sledovat. V takovém případě je dobré si změřené hodnoty zaznamenat. Testy můžou být na specificky ženské či mužské oblasti, jejich prostřednictvím se dá zjistit stav určitých látek v moči a krvi, mohou poukázat na počínající nemoc, zjišťují obsah alkoholu a drog v těle, pomáhají při určování otcovství.

  • pro ženy: ovulační, těhotenský, test na vaginální kvasinky, menopauza test
  • pro muže: test mužské plodnosti
  • konkrétní diagnóza: mononukleoza test, syfilis test, test na detekci celiakie
  • pro diabetiky: diabetes test, test k měření hladiny cukru v krvi, test na diagnostiku syndromu diabetické nohy
  • analýzy krve a moči: test na zjištění krevní skupiny, testy na analýzu moči, test ke zjištění
  • přítomnosti krve v moči, test okultního krvácení
  • testy alkoholové a drogové
  • genetické testy: test otcovství, test původu mateřské linie a test původu otcovské linie

Těhotenské testy

Snad největší výběr mezi diagnostickými testy nabízí testy těhotenské, které určují případné těhotenství. Jsou běžné dostupné v každé lékárně i na eshopu. Tyto testy nabízí desítky výrobců. Některé jsou baleny po jednom, většinou však spíše po dvou kusech. Je to z důvodu potvrzení výsledku. Testy jsou finančně nenáročně. Jeden stojí v řádu desítek korun. Testy jsou jednorázové, k jejich použití je potřeba nádobka na moč a pár minut času, vše je podrobně popsáno v návodu.

Ovulační testy

Ovulační testy se používají k určení plodných dnů. Využívají je ženy, které se snaží otěhotnět. Přesnost určení nejplodnějších tří dnů v měsíci je na 99 %. Používání těchto testů je snadné, zjišťují přítomnost luteinizačního hormonu v moči. Tento hormon je v moči běžně ve velmi malém množství, v polovině cyklu se jeho množství výrazně zvýší. V daném období je možné stanovit optimální termín pro oplodnění vajíčka. Většina těchto testů obsahuje čtyři až šest jednorázových proužků kvůli opakovanému sledování v průběhu více dní. Dají se koupit i jednotlivě balené testy. Jeden test vychází zpravidla na padesát korun. Na trhu je i jediný certifikovaný Ovulační test Donna pro opakované použití. Testovat se s nimi prostřednictvím slin dá denně po dobu až dvou let. Jeho pořizovací cena okolo pěti set korun je vzhledem k době použitelnosti velice příznivá.

Test okultního krvácení

Imunochemický test slouží pro zjištění krvácení, které může být příznakem řady onemocnění tlustého střeva včetně nádorů tlustého střeva a konečníku. Test je specifický jen pro lidský hemoglobin. Jeho cena se pohybuje od třiceti do dvou set korun.

Alkohol testy

Alkohol testy zjišťují obsah alkoholu v dechu. Prodávají se zpravidla v sadách po pěti či deseti kusech. Jeden kus vychází na necelou dvacetikorunu.

Drogové testy

Drogové testy fungují na principu těhotenského testu, výsledek se získává také z moči. Testují se určité skupiny drog: THC, hašiš, marihuana a cannabis nebo Extáze, Pervitin a jiné metamfetaminy. Na trhu je i multipanel test, který zaměřuje nejen obě předešlé skupiny drog, ale i heroin a jiné opiáty. Drogové testy se dají pořídit za sedmdesát korun, multipanel test stojí sto osmdesát korun.

Testy na cukr v moči

Další významná skupina testů hlídá obsah cukru v moči. Některé testy jsou vícefunkční a poukazují i na hodnoty více látek v moči: krve, leukocytů, bilirubinu, urobilinogenu, ketonů, glukózy, proteinů, pH, dusitanů a specifické hmotnosti. Tyto testy se cenově pohybují v řádu stokorun.

Testy otcovství

Testy otcovství porovnávají genetické údaje z lidské DNA dvou osob. Slouží k určení nebo vyvrácení pokrevního vztahu. Tato metoda je dnes velmi využívaná. Stačí k ní pouze stěr z dutiny ústní. Jedná se o velmi nákladné testy, jejichž hodnota přesahuje šest tisíc.

V naší nabídce naleznete přes dvě stě různých diagnostických testů.

 

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám