Lékárna.cz

Vše, co potřebujete vědět o biopotravinách

Biopotraviny si hledají čím dál častěji cestu do našeho jídelníčku. Možná se už i vám stalo, že jste přemýšleli, zda se vám nákup potravin s označením BIO vůbec vyplatí. V čem jsou výjimečné?

Vše, co potřebujete vědět o biopotravinách
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co to jsou bio potraviny

Označení BIO bio nesou takové potraviny, které jsou vyrobené z produktů kontrolovaného ekologického zemědělství. Bioprodukty jsou suroviny živočišného i rostlinného původu splňující podmínky, které jsou uvedené v Nařízení Rady 2092/91 ES a v zákoně č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství. Z biopotravin si můžete vybrat mléko, sýry, tvarohy, pečivo, maso i zeleninu, ovoce, cukrovinky, nápoje a další.

Co musí biopotraviny splňovat

Myšlenkou biopotravin je, že mají být zdravější pro nás a šetrnější k přírodě i zemědělským zvířatům. Pro výrobu a produkci se nesmějí používat chemické přípravky, hnojiva minerálního původu, hormony nebo pesticidy ani geneticky změněné látky, které se běžně používají v zemědělství. Farmáři, kteří chtějí mít ekologickou farmu, jsou pod dohledem kontrolních akreditovaných organizací, které se starají o to, aby tito zemědělci podmínky opravdu dodržovali. Pokud je vše v pořádku, mohou své produkty označit jako BIO.

Jak vybírat biopotraviny

Chcete-li si být jisti, že kupujete kvalitní biopotraviny, zaměřte se na ty certifikované. Jsou označené stejným logem v celé Evropské unii, zeleným znakem ve tvaru lístku z hvězdiček. Ty, které jsou vyrobené v České republice, mají mít také logo Produkt biologického zemědělství, takzvanou zelenou zebru. Na českých biopotravinách tedy nalezneme loga obě.

Produkty ekologického zemědělství musí být také opatřené na obalu kódem organizace, která provedla kontrolu, zda výrobce splňuje zákonem dané podmínky. Potraviny, které nepochází z ekologického zemědělství, výrobce jako BIO nebo EKO nesmí označovat.

Kde nakoupíte bio potraviny

I když na trhu najdeme stovky nejrůznějších biovýrobků, stále je ještě nenajdeme zcela ve všech obchodech. Pokud chcete čerstvé výrobky, vyhledejte si svého farmáře, u kterého přímo na farmě nakoupíte zeleninu, ovoce, vajíčka i mléko. Mnoho farem nabízí závoz potravin přímo do města. A pokud si chcete být jisti, vyžádejte si od farmáře patřičné dokumenty. Biopotraviny dále nakoupíte na jarmarcích, v bioklubech, ale i v supermarketech a na e-shopech.

Dejte biopotravinám šanci

Díky stále se rozšiřující nabídce vám nic nebrání vyzkoušet rozdíl mezi běžnými potravinami a těmi BIO. Uvidíte, zda vás osloví. Nejde pouze o chuť, ale také o pocit z ekologicky produkované potraviny, která tolik nezatěžuje zem, neobsahuje zbytečnou chemii a je šetrnější ke zvířatům. A to už za to stojí.

Navštivte související produktové kategorie
Bio potraviny Bio nápoje Bio müsli, cereálie, vločky, kaše

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.