Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Vše, co potřebujete vědět o biopotravinách

Vše, co potřebujete vědět o biopotravinách

Trávení Detoxikace Superpotraviny

Biopotraviny si hledají čím dál častěji cestu do našeho jídelníčku. Možná se už i vám stalo, že jste přemýšleli, zda se vám nákup potravin s označením BIO vůbec vyplatí. V čem jsou výjimečné?

Vše, co potřebujete vědět o biopotravinách

Označení BIO bio nesou takové potraviny, které jsou vyrobené z produktů kontrolovaného ekologického zemědělství. Bioprodukty jsou suroviny živočišného i rostlinného původu splňující podmínky, které jsou uvedené v Nařízení Rady 2092/91 ES a v zákoně č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství. Z biopotravin si můžete vybrat mléko, sýry, tvarohy, pečivo, maso i zeleninu, ovoce, cukrovinky, nápoje a další.

Co musí biopotraviny splňovat

Myšlenkou biopotravin je, že mají být zdravější pro nás a šetrnější k přírodě i zemědělským zvířatům. Pro výrobu a produkci se nesmějí používat chemické přípravky, hnojiva minerálního původu, hormony nebo pesticidy ani geneticky změněné látky, které se běžně používají v zemědělství. Farmáři, kteří chtějí mít ekologickou farmu, jsou pod dohledem kontrolních akreditovaných organizací, které se starají o to, aby tito zemědělci podmínky opravdu dodržovali. Pokud je vše v pořádku, mohou své produkty označit jako BIO.

Jak vybírat biopotraviny

List tvořený hvězdičkami - symbol EU pro biopotraviny Produkt ekologického zemědělství - logo označující české biopotravinyChcete-li si být jisti, že kupujete kvalitní biopotraviny, zaměřte se na ty certifikované. Jsou označené stejným logem v celé Evropské unii, zeleným znakem ve tvaru lístku z hvězdiček. Ty, které jsou vyrobené v České republice, mají mít také logo Produkt biologického zemědělství, takzvanou zelenou zebru. Na českých biopotravinách tedy nalezneme loga obě.

Produkty ekologického zemědělství musí být také opatřené na obalu kódem organizace, která provedla kontrolu, zda výrobce splňuje zákonem dané podmínky. Potraviny, které nepochází z ekologického zemědělství, výrobce jako BIO nebo EKO nesmí označovat.

Kde nakoupíte to pravé BIO? 

I když na trhu najdeme stovky nejrůznějších biovýrobků, stále je ještě nenajdeme zcela ve všech obchodech. Pokud chcete čerstvé výrobky, vyhledejte si svého farmáře, u kterého přímo na farmě nakoupíte zeleninu, ovoce, vajíčka i mléko. Mnoho farem nabízí závoz potravin přímo do města. A pokud si chcete být jisti, vyžádejte si od farmáře patřičné dokumenty. Biopotraviny dále nakoupíte na jarmarcích, v bioklubech, ale i v supermarketech a na e-shopech.

Dejte biopotravinám šanci

Díky stále se rozšiřující nabídce vám nic nebrání vyzkoušet rozdíl mezi běžnými potravinami a těmi BIO. Uvidíte, zda vás osloví. Nejde pouze o chuť, ale také o pocit z ekologicky produkované potraviny, která tolik nezatěžuje zem, neobsahuje zbytečnou chemii a je šetrnější ke zvířatům. A to už za to stojí.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám