Lékárna.cz

Není šalvěj jako šalvěj

Sáček s drobnými tmavými semínky mi padnul do oka doma v kuchyni hned po ránu. Ještě rozespalý jsem louskal etiketu: Chia semínka. No, tak to už teda musí být něco, když se to objevilo i u nás doma! A tak jsem začal zjišťovat, co to vlastně je a proč je to tak populární.

Není šalvěj jako šalvěj
Sdílet
Navštivte související produktovou kategorii

Chia semínka jsou semínka šalvěje - tedy ne ta naše Šalvěj lékařská (Salvia officinalis), ale hispánská ze Střední Ameriky. Ona i ta naše je docela zajímavá: Šalvěj lékařská půspobí jako antioxidant, podporuje správné funkce naší imunity, dýchacího systému i trávení. Podporuje hormonální rovnováhu, zejména pokud ho vyvolává stres nebo u žen přechod.

Oproti tomu šalvěj hispánská je známa pro svá výživná semínka, která se jmenují Chia. V žaludku vytvoří gel, a ten zpomalí přeměnu sacharidů na cukr. Udrží v těle tekutiny a elektrolyty. Olej z nich vylisovaný obsahuje omega 3 mastné kyseliny, které jsou známé pro své antioxidační vlastnosti. Semínka dále obsahují řadu antioxidantů, vápník - až 5x více vápníku než v kravském mléce. Semínka obsahují dále železo, zinek, draslík, magnesium, fosfor a další důležité živiny v čisté a přírodní tedy lehce stravitelné formě.

Chia semínka:

  • jsou vynikajícím zdrojem energie a vlákniny
  • jsou zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů
  • obsahují prospěšné omega 3 mastné kyseliny
  • díky svému obsahu prospěšných látek prospívají našemu zdraví, pokožce i vlasům

Nejí tedy šalvěj jako šalvěj, to už je teď úplně jasné. A tak jsem si odsypal pár těch semínek, abych je vyzkoušel sám na sobě – asi hlavně proto, že je Aztékové jedli hlavně v náročných životních situacích. A ty mně osobně potkávají prakticky denně. A určitě i vás, proto vám dám vědět, jak na mne semínka zabrala…

A klidně mi napište svoje zkušenosti se šalvějí  (šalvějemi), ať už šlo o zdraví, nebo o zdravou kuchyni (myslím tím recepty, vždyť jsem ji našel v kuchyni).

Přeji Vám den plný radosti.

Váš Vladimír

PS. A jedno doporučení na závěr: Jezte semínka navlhčená a pořádně je žvýkejte. U lidí se zúženým jícnem či problémy s trávením by se měla tato semínka nejdříve nechat „nabobtant“ ve vodě, aby nedošlo při polykání ke komplikacím.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárna.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Témata článku
Trávení
Navštivte související produktovou kategorii
Léky na trávení

Přečtěte si také

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

Některou z očních vad trpí až 60% všech lidí. Nejčastěji se jedná o krátkozrakost, která postihuje téměř každého třetího člověka. V Evropě je to zhruba 40 % a v ČR kolem 20% lidí, kteří trpí…

více

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. K jejímu přenosu dochází zejména kapénkovou cestou od nakaženého člověka, který může být ale i bezpříznakový.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.