Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Vladimír Finsterle: Není šalvěj jako šalvěj

Vladimír Finsterle: Není šalvěj jako šalvěj

Sáček s drobnými tmavými semínky mi padnul do oka doma v kuchyni hned po ránu. Ještě rozespalý jsem louskal etiketu: Chia semínka. No, tak to už teda musí být něco, když se to objevilo i u nás doma! A tak jsem začal zjišťovat, co to vlastně je a proč je to tak populární.

Vladimír Finsterle: Není šalvěj jako šalvěj

Chia semínka jsou šalvěj - teda ne ta naše Šalvěj lékařská (Salvia officinalis), ale hispánská ze Střední Ameriky. Ona i ta naše je docela zajímavá: Má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Zabraňuje pocení, zejména pokud ho vyvolává stres nebo u žen přechod (a co u mužů?). Pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání.

Pro Lékárnu.cz namíchal hned několik léčivých čajových směsí z té středoevropské šalvěje můj kolega PharmDr. Pavel Škvor – i když jsou chuťově skvělé, doporučuji maximálně 3 až 6 šálků takového čaje denně. Pokud odvar polknou vaši teenagers, aknózní pleť se pomalu zklidní. Šalvěj lékařská vyžene i lupy z vlasů, zápach z úst a zklidní i drobná poranění v ústní dutině. Jen ta její semínka se nejí…

Jí se ale semínka ze Salvia Hispanica a jmenují se Chia. V žaludku vytvoří gel, a ten zpomalí přeměnu sacharidů na cukr. Udrží v těle tekutiny a elektrolyty. Olej z nich vylisovaný obsahuje omega 3 mastné kyseliny, které jsou známé pro své antioxidační vlastnosti. Bílkoviny a bór v semínkách posílí svaly a kosti, pomohou při vstřebávání vápníku. Takže když to shrneme...

Chia semínka:

  • kardiakům pomohou redukovat krevní tlak
  • diabetikům pomohou stabilizovat hladiny cukrů
  • dobrá jsou i pro pacienty trpící artritidou
  • jsou vynikajícím zdrojem energie a vlákniny
  • pomáhají zdravému vzhledu pokožky i vlasů

Nejí tedy šalvěj jako šalvěj, to už je teď úplně jasné. A tak jsem si odsypal pár těch semínek, abych je vyzkoušel sám na sobě – asi hlavně proto, že je Aztékové jedli hlavně v náročných životních situacích. A ty mně osobně potkávají prakticky denně. A určitě i vás, proto vám dám vědět, jak na mne semínka zabrala…

A klidně mi napište svoje zkušenosti se šalvějí  (šalvějemi), ať už šlo o zdraví, nebo o zdravou kuchyni (myslím tím recepty, vždyť jsem ji našel v kuchyni).

Přeji Vám den plný radosti.

Váš Vladimír

PS. A jedno doporučení na závěr: Jezte semínka navlhčená a pořádně je žvýkejte. U lidí se zúženým jícnem či problémy s trávením by se měla tato semínka nejdříve nechat „nabobtant“ ve vodě, aby nedošlo při polykání ke komplikacím.


PharmDr. Vladimír Finsterle, MBAPharmDr. Vladimír Finsterle, MBA absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárnu.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Neúnavný vyhledávač talentů také přednáší a podporuje filantropické projekty zaměřené na zlepšení kvality života nemocných. Kudy chodí, tudy se inspiruje, má rád lidi a život. Je skvělým společníkem se smyslem pro humor, nadšeným běžcem, sběratelem kulturních zážitků, milovníkem dobrodružství a velkým obdivovatelem funkcionalismu.

Vladimír Finsterle

Vladimír Finsterle

Všechny články blogera

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám