Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Vladimír Finsterle: Kokos může zachránit slony. Jak působí na lidi?

Vladimír Finsterle: Kokos může zachránit slony. Jak působí na lidi?

Kokosová kůra má antivirové účinky – tak to bylo pro mě teda překvapení! Tuhle zprávu jsem slyšel v rádiu po nečekaném úmrtí slonice Sumitry v ostravské zoo. Příčinou prý byla virová infekce, a proto teď budou sloni preventivně dostávat ke svačině kokosovou kůru.

Vladimír Finsterle: Kokos může zachránit slony. Jak působí na lidi?

O antivirových účincích kokosů nebo kokosové kůry jsem nikdy neslyšel, kokosový olej ale pravidelně vídám na předních příčkách prodejů. A v košících našich slovenských zákazníků na Mojalekaren.sk se vyskytuje dokonce 10x častěji než v Česku. Naladil jsem se tedy také na kokosovou vlnu. Co se mi podařilo o kokosech zjistit?

Kokosový olej obsahuje unikátní směs vyšších mastných kyselin, tedy nasycených. V čem je jejich unikát? Přeměňují se v potřebnou energii přímo v játrech a současně se mění tzv. ketolátky, které mohou mít účinek při léčně epilepsie či Alzheimera. Dokážou totiž poškozeným buňkám dodat vhodným způsobem chybějící energii. A dále:

Kokosová kůra působí antivirově. Sloni ji budou dostávat preventivně1. Pomáhá spalovat kalorie. Nasycené mastné kyseliny v kokosovém oleji zvyšují v těle spotřebu energie až o 5 % za 24 hodin, takže spálíme denně o 120 kalorií více. Z toho plyne, že kokosový olej může pomoci lidem, kteří chtějí zhubnout.

2. Pomáhá hubnout. Součásti kokosového oleje, zejména již zmíněné ketolátky, ovlivňují také centrum sytosti v mozku a navozují tím efekt plného žaludku. Pak máme menší potřebu příjmu potravy a tím opět podporuje snahy o snižování nadváhy.

3. Je přírodním antibiotikem. Kyselina laurová (také je v mastných kyselinách) má prokazatelné účinky proti bakteriím, virům a houbám. Působí konkrétně proti Staphylococcus Aureus a plísni Candida Albicans. Jedná se tedy o přírodní antibiotikum.

4. Je dobrý na srdce. Kokosový olej má silný účinek v prevenci srdečních onemocnění, protože snižuje hladinu triglyceridů – snižují hladinu tzv. LDL (špatné) frakce cholesterolu a naopak zvýšení HDL (tzv. hodného) cholesterolu. Také podporuje antioxidační statut organismu.

5. Potěší kůži, vlasy i ústa. Ukazují to některé odborné studie. Funguje jako „zvlhčovač“ kůže a také chrání vlasy proti poškození. Také mírně ochraňuje kůži před slunečním zářením, pomáhá v ústní hygieně a při tzv. špatném dechu jako ústní voda. Proto může být aplikován i lokálně.

Takže začínám věřit, že něco na té kokosové kůře je. A že určitě pomůže slonům i lidem. Všechny jeho přednosti najdete hlavně v oleji lisovaném za studena - tzv. panenském kokosovém oleji. Vyhněte se raději všelijakým rafinovaným verzím a dopřejte si kvalitu od spolehlivých dodavatelů. A jak dopisuji dnešní příspěvek, zjišťuji, že jsem přesvědčil i sám sebe a začnu v naší kuchyni používat kokosový olej. Vždyť i moje zdraví se může zlepšit.

Přeji vám šťastný a zdravý týden!

Váš Vladimír


PharmDr. Vladimír Finsterle, MBAPharmDr. Vladimír Finsterle, MBA absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárnu.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Neúnavný vyhledávač talentů také přednáší a podporuje filantropické projekty zaměřené na zlepšení kvality života nemocných. Kudy chodí, tudy se inspiruje, má rád lidi a život. Je skvělým společníkem se smyslem pro humor, nadšeným běžcem, sběratelem kulturních zážitků, milovníkem dobrodružství a velkým obdivovatelem funkcionalismu.

Vladimír Finsterle

Vladimír Finsterle

Všechny články blogera

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám