Lékárna.cz

Kokos může zachránit slony. Jak působí na lidi?

Kokos může zachránit slony. Jak působí na lidi?
Sdílet

Kokosová kůra má antivirové účinky – tak to bylo pro mě teda překvapení! Tuhle zprávu jsem slyšel v rádiu po nečekaném úmrtí slonice Sumitry v ostravské zoo. Příčinou prý byla virová infekce, a proto teď budou sloni preventivně dostávat ke svačině kokosovou kůru.

O antivirových účincích kokosů nebo kokosové kůry jsem nikdy neslyšel, kokosový olej ale pravidelně vídám na předních příčkách prodejů. A v košících našich slovenských zákazníků na Mojalekaren.sk se vyskytuje dokonce 10x častěji než v Česku. Naladil jsem se tedy také na kokosovou vlnu. Co se mi podařilo o kokosech zjistit?

Kokosový olej obsahuje unikátní směs vyšších mastných kyselin, tedy nasycených. V čem je jejich unikát? Přeměňují se v potřebnou energii přímo v játrech a současně se mění tzv. ketolátky, které mohou mít účinek při léčně epilepsie či Alzheimera. Dokážou totiž poškozeným buňkám dodat vhodným způsobem chybějící energii. A dále:

1. Pomáhá spalovat kalorie. Nasycené mastné kyseliny v kokosovém oleji zvyšují v těle spotřebu energie až o 5 % za 24 hodin, takže spálíme denně o 120 kalorií více. Z toho plyne, že kokosový olej může pomoci lidem, kteří chtějí zhubnout.

2. Pomáhá hubnout. Součásti kokosového oleje, zejména již zmíněné ketolátky, ovlivňují také centrum sytosti v mozku a navozují tím efekt plného žaludku. Pak máme menší potřebu příjmu potravy a tím opět podporuje snahy o snižování nadváhy.

3. Je přírodním antibiotikem. Kyselina laurová (také je v mastných kyselinách) má prokazatelné účinky proti bakteriím, virům a houbám. Působí konkrétně proti Staphylococcus Aureus a plísni Candida Albicans. Jedná se tedy o přírodní antibiotikum.

4. Je dobrý na srdce. Kokosový olej má silný účinek v prevenci srdečních onemocnění, protože snižuje hladinu triglyceridů – snižují hladinu tzv. LDL (špatné) frakce cholesterolu a naopak zvýšení HDL (tzv. hodného) cholesterolu. Také podporuje antioxidační statut organismu.

5. Potěší kůži, vlasy i ústa. Ukazují to některé odborné studie. Funguje jako „zvlhčovač“ kůže a také chrání vlasy proti poškození. Také mírně ochraňuje kůži před slunečním zářením, pomáhá v ústní hygieně a při tzv. špatném dechu jako ústní voda. Proto může být aplikován i lokálně.

Takže začínám věřit, že něco na té kokosové kůře je. A že určitě pomůže slonům i lidem. Všechny jeho přednosti najdete hlavně v oleji lisovaném za studena - tzv. panenském kokosovém oleji. Vyhněte se raději všelijakým rafinovaným verzím a dopřejte si kvalitu od spolehlivých dodavatelů. A jak dopisuji dnešní příspěvek, zjišťuji, že jsem přesvědčil i sám sebe a začnu v naší kuchyni používat kokosový olej. Vždyť i moje zdraví se může zlepšit.

Přeji vám šťastný a zdravý týden!

Váš Vladimír

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárna.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

1. březen 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.