Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Trápí vás bolesti paty? Víme jak s ní zatočit!

Trápí vás bolesti paty? Víme jak s ní zatočit!

Péče o tělo Pohyb Děti Bolest

Bolest v patě po ránu nebo po delším fyzické zátěži zaženete chladivým gelem, který prokrví ztuhlé svaly. Pokud vás ale píchá v patě při každém kroku nebo při delším stání, může se jednat o ostruhu. Zbaví vás jí spolehlivě lékař, my vám nabízíme mírnou, ale rychlou úlevu v podobě podpatěnky. Naše lékárnice má dobrou zkušenost i s homeopatiky.

Trápí vás bolesti paty? Víme jak s ní zatočit!

 

Naše lékárnice Pavla doporučuje: Chladivou Sněhurku můžete použít nejenom na bolavé nohy, ale pomůže "rozproudit krev" i ve ztuhlých a namožených svalech. Podpatěnky poskytují odlehčení v místě patní ostruhy a díky tomu není došlap tak bolestivý. Hekla Lava je osvědčeným homeopatikem při problémech s patní ostruhou. Je však potřeba je užívat pravidelně a dlouhodobě.

Pohyb někdy bolí

Máte za sebou celý den na nohou, delší výlet nebo jste to trošku přetáhli v posilovně? Ve chvílích, kdy je pata v neobvyklé pozici, např. když stojíte na špičkách nebo stoupáte do schodů, může bolet. Unavené nohy se také projeví ztuhlostí chodidla - lék je jednoduchý, patu nezatěžujte, nenoste podpatky a odpočívejte, bolesti přejdou během několika dní, stejně jako u namožených svalů.

Náš tip: Párkrát denně protáhněte paty! Zapřete prsty o stěnu a tlačte chodidlo kupředu.

Když protažení nestačí

Bolest paty ale může být i dlouhodobý problém, který vyžaduje návštěvu lékaře a vleklou léčbu. Pokud vás bolí pata po ránu nebo po delší fyzické zátěži, rozhodně ji neignorujte. To, co se jeví jako jednoduché podráždění, může skončit jako  patní zánět. Ten se projeví bolestí v zadní části paty a cítíte ji při každém našlápnutí, ať jste sebeopatrnější. Bolest se může přesouvat i do okolí nártu a do přední části chodila. Někdy se zánět přesune až k Achillově šlaše a léčba se tak může o dost protáhnout.

Druhou závažnější příčinou bolesti paty u dospělých bývá takzvanná patní ostruha. Té se nevyhnete, pokud chodidla často přetěžujete stáním, sportem a hlavně pokud nosíte špatnou obuv, jako třeba vysoké podpatky, nebo příliš těsné boty se špatnou podrážkou. Patní ostruha se projeví ostrou a bodavou bolestí vprostřed paty a zespoda, a nejintenzivněji ji ucítite při stání či chůži, tj. kdykoliv kdy na patu vyvinete tlak.

Jak si s bolestí paty poradit

První možností je terapie v kombinaci s protizánětlivými léky. To pomůže s méně závažnějšími bolestmi paty. Nejčastěji jde o masáže plosky a kotníku, terapeut se zaměří na uvolnění měkkých tkání a na ošetření svalu a vaziv.

Se závažnější bolestí si poradí například čínská medicína, která vidí vznik ostruhy jako odraz celého životního stylu. Léčba je založená na kombinaci akupunktury a bylinek. Další možností je ozáření paty rentgenovými paprsky, případně zajít s patou na rázovou vlnu - o těchto  metodách vždy rozhoduje lékař na základě rentgenového vyšetření. 

Problémy s patami u dětí

Bolest paty se týká i dětí, nejčastěji kolem osmého a devátého roku. Může jít o výsledek nadměrné fyzické akivity nebo o takzvanné růstové bolesti. Ty se objevují obvykle v noci a trápí zhruba polovinu dětí. Pomůže thermo láhev nebo naopak chladící gel, masáž a v nejhorším případě analgetický gel nebo mast. 

Doporučujeme:  Často odpočívejte, protahujte nohy, zvolte vhodnější obuv a patu podložte buď podpatěnkou nebo zvolte zdravotní vložky do bot.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám