Lékárna.cz

Trápí vás bolesti paty? Víme jak s ní zatočit!

Bolest v patě může být důsledkem patní ostruhy, což je je zvápenatělá šlacha, která vybíhá od patní kosti k jednotlivým prstům nebo se nachází v úponu Achillovy šlachy. Projevuje se jako intenzivní bolesti paty při došlapu, typicky máme pocit, jako bychom šlápli na ostrý předmět. Příčinou však může být i plantární fascitida nebo patní zánět. Jak nohám ulevit si přečtěte v našem článku. 

Trápí vás bolesti paty? Víme jak s ní zatočit!
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Patní ostruha - léčba

První možností je terapie v kombinaci s protizánětlivými léky. To pomůže s méně závažnějšími bolestmi paty. Nejčastěji jde o masáže plosky a kotníku, terapeut se zaměří na uvolnění měkkých tkání a na ošetření svalu a vaziv.

Se závažnější bolestí si poradí například čínská medicína, která vidí vznik ostruhy jako odraz celého životního stylu. Léčba je založená na kombinaci akupunktury a bylinek. Další možností je ozáření paty rentgenovými paprsky, případně zajít s patou na rázovou vlnu či laser - o těchto metodách vždy rozhoduje lékař na základě rentgenového vyšetření.

Příčiny vzniku patní ostruhy

  • nevhodná obuv - vysoký podpatek, špatné tvarování, malé boty,
  • poranění paty při sportu,
  • propad nožní klenby,
  • špatné postavení páteře,
  • jiná onemocnění - revmatoidní artritida, dna,
  • nadměrný příjem kyselinotvorných potravin.

Prevence patní ostruhy

  • Zaměřte se na správný jídelníček - vylučte kyselinotvorné potraviny - alkohol, kávu, přemíru masa a cukru.
  • Noste kvalitní obuv s dostatečným prostorem pro chodidlo, z měkkých poddajných materiálů.
  • Konzultujte svůj stav s ortopedem nebo fyzioterapeutem - zaměřte se na cviky nejen chodidla, ale i na správné postavení páteře.
Neléčená patní ostruha může  vést k omezení pohyblivosti v oblasti nohy a chodidla. Pacient se může začít vyhýbat aktivitám, které mu způsobují bolest, což může mít negativní dopad na jeho celkovou mobilitu a kvalitu života.

Ulevte patám

Chladivé gely můžete použít nejenom na bolavé nohy, ale pomohou rozproudit krev i ve ztuhlých a namožených svalech. Podpatěnky poskytují odlehčení v místě patní ostruhy a díky tomu není došlap tak bolestivý.
 

Plantární fasciitida

Je typická nemoc z přetížení vazů (fascií) v oblasti chodidla. Ve vazech může docházet k degenerativním změnám, jež jsou velmi bolestivé a jsou předstupněm vzniku patní ostruhy. Základem úspěšné léčby tohoto problému je návštěva lékaře, který přesně určí diagnózu a z ní pak i následnou léčbu.

Patní zánět

Pokud vás bolí pata po ránu nebo po delší fyzické zátěži, rozhodně ji neignorujte. To, co se jeví jako jednoduché podráždění, může skončit jako patní zánět. Ten se projeví bolestí v zadní části paty a cítíte ji při každém našlápnutí, ať jste sebeopatrnější. Bolest se může přesouvat i do okolí nártu a do přední části chodila. Někdy se zánět přesune až k Achillově šlaše a léčba se tak může o dost protáhnout.

Přírodní pomocník kostival

Našimi babičkami dobře známá bylinka kostival lékařský je výborná ve formě masti nebo gelu na ošetření unavených nohou. Přírodní bylinné masti působí na namožené klouby, šlachy, vazy a velmi oblíbené nejen mezi staršími lidmi, ale i sportovci.

Děti a problémy s patami

Bolest paty se týká i dětí, nejčastěji kolem osmého a devátého roku. Může jít o výsledek nadměrné fyzické akivity nebo o takzvanné růstové bolesti. Ty se objevují obvykle v noci a trápí zhruba polovinu dětí. Pomůže thermo láhev nebo naopak chladící gel, masáž a v nejhorším případě analgetický gel nebo mast. 

Nohy nepřetěžujte a protáhněte paty!

Často odpočívejte, protahujte nohy, zvolte vhodnější obuv a patu podložte buď podpatěnkou nebo zvolte zdravotní vložky do bot. Párkrát denně protáhněte paty! Zapřete prsty o stěnu a tlačte chodidlo kupředu.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Potničky vznikají v důsledku ucpání potních žláz, ke kterému dochází při nadměrném pocení. Teploty nad 30°C, vysoká vlhkost vzduchu a intenzivní fyzická aktivita jsou hlavními spouštěči tohoto…

více

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Třezalka tečkovaná patří mezi nejznámější a nejpoužívanější léčivé byliny. Nicméně tato blahodárná rostlina může výrazně ovlivnit působení mnoha léků. Pokud ji užíváte současně s jinými medikamenty,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.