Sluneční vyrážka

Sluneční vyrážka
Sdílet

Jak se sluneční alergie projevuje, jak se kopřivce vyhnout a co na ni platí se dozvíte v našem článku.

Jak se sluneční alergie projevuje

Nepříjemné kožní reakce po slunění se objevují nejčastěji na jaře a v létě. Může jít pouze o nepřiměřené opálení, ale objevit se mohou i kopřivka, svědění, ekzém a v nejhorším případě i puchýře. Z počátku se objeví svědící červené fleky, které za pár hodin přechází v pupínky a puchýře. Objevují se především ve výstřihu, na krku, ramenou, pažích, nohách a nártech. Na obličeji se v důsledku celoročního „otužování“ pohybem venku na slunci většinou tyto příznaky neobjevují.

Typy slunečních alergií

 • Malorka akné – připomíná běžné akné. Vzniká na kůži vystavované slunečnímu záření ve spojení s užitím určitých chemických látek v nevhodných opalovacích krémech či kosmetických přípravcích
 • Fotoalergická reakce – je způsobena vzájemnou interakcí UV slunečního záření a určitých rostlin (celer, petržel, citrusové plody, třezalka) či léků
 • Polymorfní sluneční dermatóza – projevuje se červenými svědícími fleky a pupínky na osluněných částech těla

Prevence sluneční vyrážky

Prevencí sluneční alergie jsou

 • kvalitní opalovací přípravky proti sluneční alergii s vysokým faktorem,
 • užívání přírodních kosmetických produktů a také
 • kvalitní přípravky po opalování.

Zapomeňte na přímé slunce

...pokud užíváte léčiva, která mohou působit fotosensitivně (zvyšují citlivost pokožky na působení slunečních paprsků) – např.: třezalka, některá antibiotika a chemoterapeutika, některé léky na snížení krevního tlaku, gely, krémy a masti obsahující ketoprofen, hormonální antikoncepce, některá diuretika, psychofarmaka, cytostatika, atd. Informaci o možném zvýšení citliovosti na slunce hledejte v příbalovém letáku.

Co ještě dělat preventivně

 • zvyšte příjem betakarotenu - doporučujeme začít cca 14 dní před odjezdem k moři nebo do hor. Pokožku je dobré na sluneční záření připravit. Už několik týdnů před odjezdem je dobré ji začít vystavovat slunci a dobu postupně prodlužovat.
 • pomoci mohou i homeopatika. Pro prevenci jsou vhodné Hypericum perforatum 15CH a Natrum muriaticum 15CH. S prevencí pomocí homeopatik je potřeba začít cca 3 týdny před odjezdem na dovolenou. Většinou se užívá 10 granulí 1x týdně a poté 5 granulí 1x denně při pobytu na slunci.

Co dělat, když se vyrážka objeví

 • pouižijte léky užívané při klasických alergiích (z volně prodejných jsou vhodné např: Zyrtec, Zodac, Claritine, Xyzal, Analergin, Apo-cetirizin, Levoxal, atd.)
 • ochlazujte pokožku studeným obklady, jogurtem, tvarohem, octem či studeným černým čajem.
 • u silně svědících a puchýřnatých projevů je nutné navštívit lékaře.

Volte kvalitní opalovací přípravky

Nejdůležitější ochranou nejen proti sluneční alergii, ale i proti spálení, předčasnému stárnutí pokožky a melanomu jsou kvalitní opalovací prostředky a vysokou ochranou proti UVA záření.

Náš tip - Obnovujte ochranu pokožky

Ani voděodolný přípravek nevydrží celý den, proto je potřeba ochranu během dne několikrát obnovovat - ideálně po zhruba 2 hodinách pobytu na slunci. Aby opalovací prostředek chránil tak, jak má, je důležité ho nanést v dostatečném množství cca 20 až 30 minut před tím, než vyrazíme ven.

Slunce opaluje i ve vodě a ve stínu

Ochranný faktor je funkční po namazání 2 gramů na cm2 pokožky. Lékaři doporučují nanést větší souvislou vrstvu tak, aby byla kůže bílá a nechat krém vstřebat. Myslet bychom měli i na to, že slunce opaluje i ve vodě, ve stínu a pod mrakem. U dětí platí všechna tato pravidla dvojnásob.

Proč nakupovat opalovací přípravky v lékárně

Obecně platí, že sluneční ochrana dermokosmetiky prodávaná v lékárně splňuje vyšší normy a standardy než kosmetika, která je prodávaná v drogeriích. Může se jednat o přísnější regulace při výběru ingrediencí (alergie, tolerance na citlivou pleť), organických a minerálních filtrů. Dermokosmetické produkty navíc podléhají přísnému testování a klinickým studiím. 

30. duben 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Výplach nosu patří k osvědčeným metodám již po celá staletí. Nosní výplachy jsou vhodné jako součást každodenní ranní hygieny. Jsou tak účinnou prevencí akutních a chronických zánětů nosních dutin,…

více

Zelený ječmen patří mezi oblíbené zelené potraviny, které se podílejí na celkovém povzbuzení organismu díky obsahu přírodních vitamínů a minerálů. Do skupiny zelených potravin řadíme i řasu chlorellu…

více

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

více

Crohnova choroba dokáže toho, kdo jí trpí, pořádně potrápit. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby prozradíme v našem článku.

více
Lékárna.cz
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více