Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Sluneční vyrážka. Co na ni zabírá?

Sluneční vyrážka. Co na ni zabírá?

Kosmetika Opalování Kůže

Jistě to znáte také. Tak moc se těšíte na dovolenou, ale hned první den po návratu od moře nás kůže začíná svědit a objevují se nepěkné červené fleky. Co s tím? A jak se vyhnout sluneční kopřivce?

Sluneční vyrážka. Co na ni zabírá?

Sluneční alergie není alergií v pravém slova smyslu. U citlivějších lidí vytváří sluneční záření v těle látky, které vyvolávají změny na pokožce podobné běžným alergiím. Oproti tomu při klasické alergii se v těle tvoří nadměrné množství protilátek (IgE), které při vniknutí alergenu do těla vyvolávají přehnanou imunitní reakci. UVA paprsky způsobují až 70 % alergií na slunce.

Jak se sluneční alergie projevuje?

Nepříjemné kožní reakce po slunění se objevují nejčastěji na jaře a v létě. Může jít pouze o nepřiměřené opálení, ale objevit se mohou i kopřivka, svědění, ekzém a v nejhorším případě i puchýře. Z počátku se objeví svědící červené fleky, které za pár hodin přechází v pupínky a puchýře. Objevují se především ve výstřihu, na krku, ramenou, pažích, nohách a nártech. Na obličeji se v důsledku celoročního „otužování“ pohybem venku na slunci většinou tyto příznaky neobjevují.

Typy slunečních alergií

  • Malorka akné – připomíná běžné akné. Vzniká na kůži vystavované slunečnímu záření ve spojení s užitím určitých chemických látek v nevhodných opalovacích krémech či kosmetických přípravcích
  • Fotoalergická reakce – je způsobena vzájemnou interakcí UV slunečního záření a určitých rostlin (celer, petržel, citrusové plody, třezalka) či léků
  • Polymorfní sluneční dermatóza – projevuje se červenými svědícími fleky a pupínky na osluněných částech těla

Prevence sluneční vyrážky

Prevencí sluneční alergie jsou kvalitní opalovací přípravky proti sluneční alergii s vysokým faktorem, užívání přírodních kosmetických produktů a také kvalitní přípravky po opalování.

Důležité je vyhýbat se přímým slunečním paprskům zvláště v případě, že užíváte léčiva, která mohou působit fotosensitivně (zvyšují citlivost pokožky na působení slunečních paprsků) – např.: třezalka, některá antibiotika a chemoterapeutika, některé léky na snížení krevního tlaku, gely, krémy a masti obsahující ketoprofen, hormonální antikoncepce, některá diuretika, psychofarmaka, cytostatika, atd. Informaci o možném zvýšení citliovosti na slunce hledejte v příbalovém letáku.

Ideální je zvýšit příjem betakarotenu. Doporučuje se začít cca 14 dní před odjezdem k moři nebo do hor. Pokožku je dobré na sluneční záření připravit. Už několik týdnů před odjezdem je dobré ji začít vystavovat slunci a dobu postupně prodlužovat.

Pomoci mohou i homeopatika. Pro prevenci jsou vhodné Hypericum perforatum 15CH a Natrum muriaticum 15CH. S prevencí pomocí homeopatik je potřeba začít cca 3 týdny před odjezdem na dovolenou. Většinou se užívá 10 granulí 1x týdně a poté 5 granulí 1x denně při pobytu na slunci.

Co dělat, když se vyrážka objeví?

U dětí platí veškerá opatření proti sluneční vyrážce dvojnásobK léčbě či prevenci můžete použít léky užívané při klasických alergiích. Z volně prodejných jsou vhodné např: Zyrtec, Zodac, Claritine, Xyzal, Analergin, Apo-cetirizin, Levoxal, atd.

Pomoci může i vápník, selen, zinek, betakaroten a dostatek tekutin. Pokud již dojde ke spálení pokožky, je dobré chladit studeným obklady, jogurtem, tvarohem, octem či studeným černým čajem. U silně svědících a puchýřnatých projevů je nutné navštívit lékaře.

Nejdůležitější ochrana

Nejdůležitější ochranou nejen proti sluneční alergii, ale i proti spálení, předčasnému stárnutí pokožky a melanomu jsou kvalitní opalovací prostředky a vysokou ochranou proti UVA záření. Ani voděodolný přípravek nevydrží celý den, proto je potřeba ochranu během dne několikrát obnovovat - ideálně po zhruba 2 hodinách pobytu na slunci. Aby opalovací prostředek chránil tak, jak má, je důležité ho nanést v dostatečném množství cca 20 až 30 minut před tím, než vyrazíme ven.

Ochranný faktor je funkční po namazání 2 gramů na cm2 pokožky. Lékaři doporučují nanést větší souvislou vrstvu tak, aby byla kůže bílá a nechat krém vstřebat. Myslet bychom měli i na to, že slunce opaluje i ve vodě, ve stínu a pod mrakem. U dětí platí všechna tato pravidla dvojnásob.

Užijte si léto bez spálenin! Pečlivě jsme roztřídili naši nabídku více než 300 produktů podle jejich nejlepších vlastností. Stačí 3 jednoduché kroky váš ideální opalovací přípravek je tu! Pomůže vám naše ...DERMOKALKULAČKA
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám