Řepík lékařský

Řepík lékařský
Sdílet

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

Co je řepík lékařský a kde ho najdeme

Řepík patří mezi nejstarší léčivky. Využívali ho už staří Řekové a Slované a dodnes je považován za jednu z nejúčinnějších bylin. Od pradávna ho lidé používali k léčbě zažívacích poruch a hojení pokožky. O síle řepíku vypovídá jeho lidové označení za "krále všech bylin".

Jde o planou vytrvalou bylinu kvetoucí žlutými květy po celé léto. U nás hojně rozšířená a dorůstá výšky 1 m. Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje třísloviny, silice, kyselinu křemičitou, dále hořčiny, cholin, flavonoidy, vitamín C a minerální látky jako železo a křemík.

Řepík je výbornou bylinkou pro zdraví celé rodiny. Mohou jej krátkodobě i ženy v těhotenství a při kojení.

Co obsahuje řepík lékařský

Řepík lékařský obsahuje velké množství tříslovin, léčivých favonoidů a hořčin. Dále menší množství kyseliny křemičité, silic a vitamínu C.

Účinky řepíku lékařského

Třísloviny a hořčiny podporují tvorbu žaludečních a střevních šťáv, což příznivě působí na celé trávení a vylučování. Řepík podporuje správné fungování jater a žlučníku, což je využíváno v při řadě trávicích obtíží. Můžeme řepík použít v případě střevních nevolností, kdy napomáhá normalizovat naše trávení, nebo po dietní chybě, kdy díky podpoře správné činnosti žlučníku a jater se s nepříjemnou situací lépe vyrovnáme.

Díky obsahu flavonoidů řepík podporuje normální stav cévní stěny a celé oběhové soustavy.

Díky kyselině křemičité a silicím řepík příznivě působí na zdraví našich močových cest a ledvin.

Účinky řepíku se uplatňují také v čajích na dýchací cesty a v podpoře přirozené obranyschopnosti těla.

Řepík je dále velmi dobře znám pro své příznivé účinky na pokožku.

Řepík lékařský na kožní problémy

Využít ho můžete i pro ošetření kožních obtíží i u velmi malých dětí (různé druhy vyrážek, potniček, zapařených míst apod.)  Vychladlý řepíkový odvar připravujeme denně čerstvý a pomocí namočené jemné látky nebo plenky zvlhčujeme 2x denně na místa potřeby a necháme zaschnout. U malých miminek s celotělovými projevy je možné použít odvar z řepíku do krátkodobé koupele.

Využití řepíku lékařského

Vnitřní užití ve formě čaje (nálevu)

Řepík se doporučuje popíjet samostatně v případě zažívacích obtíží. Postačí 1 lžíce řepíku zalít šálkem vroucí vody a nechat 10 minut vyluhovat Pijeme vždy 2-3 šálky za den do zmírnění obtíží.

Řepík bývá i součástí čajových směsí určených např. na močové cesty, imunitní systém nebo podporu funkcí dýchacího systému.

Vnější užití ve formě kloktadla

Řepíkový nálev lze samostatně nebo se šalvějí využít ve formě kloktadla. Postačí 1 lžíce řepíku nebo směsi bylin zalít šálkem vroucí vody a nechat 10 minut vyluhovat. Po scezení a zchladnutí lze tímto nálevem kloktat několikrát denně. Řepíkové kloktadlo působí na zdraví horních cest dýchacích, sliznic a dásní v ústech.Tento nálev ke kloktání mohou používat i těhotné ženy.

Vnější použití na pokožku nebo do koupele

Velmi oblíbené je použití řepíku ve formě nálevu k oplachu kožních obtíží různého charakteru. Nálevem je možné několikrát denně otírat ložiska kůže, nebo si připravit silnější odvar a použít jej ke koupeli celého těla nebo končetin. Řepíková koupel nohou vám udělá po celodenním dni dobře.

Vnější použití ve formě masti

Řepíkovou mast můžeme využít jako první pomoc k hojení jakýchkoliv poranění kůže. Usnadňuje zacelení a hojení ran. Podporuje správné funkce cévní výstelky, proto mast můžeme použít také na otlaky, pohmožděniny, unavené nohy a klouby.

Pozor při sušení!

Sušení má probíhat rychle. Pokud bylina zhnědne, je již nepoužitelná. Sbírané části by neměly obsahovat zralé plody.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

11. září 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Výplach nosu patří k osvědčeným metodám již po celá staletí. Nosní výplachy jsou vhodné jako součást každodenní ranní hygieny. Jsou tak účinnou prevencí akutních a chronických zánětů nosních dutin,…

více

Zelený ječmen patří mezi oblíbené zelené potraviny, které se podílejí na celkovém povzbuzení organismu díky obsahu přírodních vitamínů a minerálů. Do skupiny zelených potravin řadíme i řasu chlorellu…

více

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

více

Crohnova choroba dokáže toho, kdo jí trpí, pořádně potrápit. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby prozradíme v našem článku.

více
Lékárna.cz
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více