
Keltská léčivka
Měsíček lékařský (lat. Calendula officinalis), je nádherná letnička dorůstající výšky půl metru, která je typická svými zářivě oranžovými květy. Měsíček byl využíván pro své léčivé účinky již v době Keltů, později jej používali i léčitelé a lékaři.
Kvetoucí zářivé slunce
Květy měsíčku nám připomínají slunce a kvetou do prvních zimních dní. Jsou nabité karotenoidy, vitamínem C, pryskyřicemi, hořčinami a dalšími léčivými látkami. Květy se nejčastěji používají ve formě nálevu na čaj, koupele, do olejů či mastí. Rovněž je lze využít v kuchyni, například při přípravě žluté „šafránové“ rýže nebo do bylinkového másla.
Blahodárný olej
Olej z měsíčku lékařského má mnohostranné využití a to díky obsahu řady hojivých a prospěšných látek. Je vhodné jej doporučit kojícím ženám na popraskané prsní bradavky po kojení. Připravíme si jej macerací neboli louhováním květů za studena v kvalitním nosném oleji (např. slunečnicovém, oleji z hroznových jader, mandlovém) po dobu 10 – 14 dnů a poslouží nám jako základ měsíčkové masti.
Měsíček hojí
Měsíčková mast je univerzálním pomocníkem v péči o pokožku dětí, miminek i dospělých. Má nádhernou zlatavou barvu a příjemnou vůni, kterou si určitě zamilujete.

Na co se hodí měsíčková mast
Měsíčkovou mast můžeme využít celá rodina. Hodí se na suchou kůži rukou, unavené nohy i dětské bolístky. Své uplatnění doma vždy najde.
Jak vyrobit měsíčkovou mast
Měsíčkovou mast pravidelně každé léto vyrábím ze záplavy nádherných květů, které celé léto s dětmi sklízíme na zahradě a nakládáme do slunečnicového oleje. Po 2 týdnech macerace květů v oleji na slunci je následně sliji do tmavé lahve a uchovám pro následnou přípravu masti.
Na přípravu jednoduché měsíčkové masti za studena budeme potřebovat
- 100 g měsíčkového oleje
- 20 g včelího vosku
- 2 kapky éterického oleje z levandule
Postup
- Nejprve si připravíme měsíčkový olej macerací za studena. Čerstvé nebo dobře usušené květy měsíčku zalejeme kvalitním olejem a v uzavření skleněné nádobě necháme macerovat přibližně 2 týdny. Průběžně denně sklenicí otáčíme, aby byly květy neustále ponořené. Po 2 týdnech olej slijeme do lahve a uchováme v chladu.
- Na přípravu měsíčkové masti si obstaráme kvalitní včelí vosk, měsíčkový olej a čisté umyté kelímky či malé skleničky se šroubovacím uzávěrem k uchování masti.
- Odvážíme si včelí vosk v poměru na 100 g oleje 20 g včelího vosku a pomalu zahříváme na vodní lázni olej s voskem do úplného rozpuštění vosku. Nevaříme. Jakmile se vosk rozpustí, lehce mícháme směs do mírného zchladnutí a následně můžeme přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje – já volím levandulový. Pak jen nalijeme do čistých suchých kelímků či skleniček na mastičky a otevřené necháme zchladnout.