Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » PMS

PMS

Zdraví z přírody Ženy

Jste plná energie, vše se daří a najednou jako když utne - nic se vám nechce, jste unavená, otrávená a každou chvíli hledáte v šuplíku čokoládu? Nejste sama. Tento stav před menses zažila skoro každá z nás. Co je vlastně PMS a jak s ním zatočit?

PMS

Premenstruační syndrom (neboli PMS) je souhrn cyklicky se opakujících psychických a tělesných obtíží, které se objevují po ovulaci. Jakmile začne krvácení, symptomy mizí. Postihuje pravidelně 13-26 % žen. Jednou za čas tímto stavem projde až 80 % žen. Jednoznačné příčiny nejsou dosud objasněny. S největší pravděpodobností souvisejí se změnou poměru estrogenů a progesteronu, prudkým hormonálním spádem po ovulaci a zvýšenou hladinou prolaktinu.

Jak se PMS projevuje?

Příznaky premenstruačního syndromu mohou být jak fyzické, tak psychické. Můžete cítit zvýšené napětí v prsou, mít nafouklé břicho, oteklé nohy a křeče. Objevit se může i bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšení hmotnosti, zhoršení stavu pleti, zvýšená chuť k jídlu, především na sladké. Cítíte se unavená a máte potíže s usínáním. K tomu se často přidají výkyvy nálad, zlost, výbuchy hněvu, podrážděnost, přecitlivělost, plačtivost, úzkost, deprese, změna libida, nedostatek energie a neschopnost se soustředit.

Mezi rizikové faktory vzniku PMS patří obezita a kouření.

Obvykle se poprvé objevuje kolem 20. roku a může se projevovat až do menopauzy.

Jak se s PMS vypořádat?

PMS může zmírnit úprava životního stylu. Buďte více venku, hýbejte se, nechte energii plynout tělem. Zmírnit či potlačit příznaky může i pozitivní přístup k životu :-)

Jak na životosprávu v období PMS?

Máme pro vás tato doporučení:

  • Jídlo si rozdělte do více denních dávek - budete se pak cítit lépe a nebudete mít pocit nafouklého břicha.
  • Vyhýbejte se „prázdným“ kaloriím. I když vás honí mlsná, zkuste se vyhnout všem sladkým pokrmům a nápojům. Při chuti na sladké si raději dopřejte ovoce.
  • Doplňte si stopové prvky, především pak chrom a hořčík - ten pomáhá snížit zadržování tekutin a zabraňuje vzniku křečí.
  • Živočišné tuky nepřímo zvyšují hladinu estrogenu, který způsobuje příznaky PMS. V tomto období je raději nahraďte rostlinnými tuky.
  • Méně solte. Snížíte tak pravděpodobnost otoků.
  • Jezte hodně vlákniny. Do stravy zařaďte zeleninu, celozrnné potraviny či luštěniny.
  • Snažte se co nejvíce vynechat nápoje obsahující kofein a alkohol
  • Cvičte - vhodná je joga, spinning nebo aerobik.
  • Dostatečně spěte. 

Z bylinek je velmi dobrým pomocníkem kontryhel. Ten se doporučuje pít 2 týdny před začátkem menstruace. Kontryhel můžeme doplnit hořčíkem, vápníkem, vitamínem E a B6, pupalkovým olejem, brutnákem, drmkem obecným či Gynexem. (Tato kombinace je vhodná i při hormonální nerovnováze, kterou provází např. nepravidelná či silná menstruace, krvácení mimo menstruaci či zpoždění menstruace.)

Pokud nedojde ke zlepšení úpravou životního stylu, bylinkami či doplňky stravy, je vhodné se poradit s gynekologem.  Stejně tak, pokud dojde k vynechání menstruace či k jejímu oddálení. Gynekolog vám pomůže vybrat vhodnou antikoncepci, mírnící příznaky PMS.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka