Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Co je PMS
Premenstruační syndrom (neboli PMS) je souhrn cyklicky se opakujících psychických a tělesných obtíží, které se objevují po ovulaci. Jakmile začne krvácení, symptomy mizí. Postihuje pravidelně 13-26 % žen. Jednou za čas tímto stavem projde až 80 % žen. Jednoznačné příčiny nejsou dosud objasněny. S největší pravděpodobností souvisejí se změnou poměru estrogenů a progesteronu, prudkým hormonálním spádem po ovulaci a zvýšenou hladinou prolaktinu.
Jak se PMS projevuje
Příznaky premenstruačního syndromu mohou být jak fyzické, tak psychické. Můžete cítit zvýšené napětí v prsou, mít nafouklé břicho, oteklé nohy a křeče. Objevit se může i bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšení hmotnosti, zhoršení stavu pleti, zvýšená chuť k jídlu, především na sladké. Cítíte se unavená a máte potíže s usínáním. K tomu se často přidají výkyvy nálad, zlost, výbuchy hněvu, podrážděnost, přecitlivělost, plačtivost, úzkost, deprese, změna libida, nedostatek energie a neschopnost se soustředit.
Mezi rizikové faktory vzniku PMS patří obezita a kouření.
Obvykle se poprvé objevuje kolem 20. roku a může se projevovat až do menopauzy.
Jak se vypořádat s PMS
PMS může zmírnit úprava životního stylu. Buďte více venku, hýbejte se, nechte energii plynout tělem. Zmírnit či potlačit příznaky může i pozitivní přístup k životu :-)
Životospráva v období PMS
Máme pro vás tato doporučení:
- Jídlo si rozdělte do více denních dávek - budete se pak cítit lépe a nebudete mít pocit nafouklého břicha.
- Vyhýbejte se „prázdným“ kaloriím. I když vás honí mlsná, zkuste se vyhnout všem sladkým pokrmům a nápojům. Při chuti na sladké si raději dopřejte ovoce.
- Doplňte si stopové prvky, především pak chrom a hořčík
- Živočišné tuky nepřímo zvyšují hladinu estrogenu, který způsobuje příznaky PMS. V tomto období je raději nahraďte rostlinnými tuky.
- Méně solte. Snížíte tak pravděpodobnost otoků.
- Jezte hodně vlákniny. Do stravy zařaďte zeleninu, celozrnné potraviny či luštěniny.
- Snažte se co nejvíce vynechat nápoje obsahující kofein a alkohol
- Cvičte - vhodná je joga, spinning nebo aerobik.
- Dostatečně spěte.
Bylinní pomocníci
Z bylinek je velmi dobrým pomocníkem kontryhel. Ten se doporučuje pít 2 týdny před začátkem menstruace. Kontryhel můžeme doplnit hořčíkem, vápníkem, vitamínem E a B6, pupalkovým olejem, brutnákem či drmkem obecným.
Poraďte se s gynekologem
Pokud nedojde ke zlepšení úpravou životního stylu, bylinkami či doplňky stravy, je vhodné se poradit s gynekologem. Stejně tak, pokud dojde k vynechání menstruace či k jejímu oddálení. Gynekolog vám pomůže vybrat vhodnou antikoncepci, mírnící příznaky PMS.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.