Lékárna.cz

PMS

Jste plná energie, vše se daří a najednou jako když utne - nic se vám nechce, jste unavená, otrávená a každou chvíli hledáte v šuplíku čokoládu? Nejste sama. Tento stav před menses zažila skoro každá z nás. Co je vlastně PMS a jak s ním zatočit?

PMS
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je PMS

Premenstruační syndrom (neboli PMS) je souhrn cyklicky se opakujících psychických a tělesných obtíží, které se objevují po ovulaci. Jakmile začne krvácení, symptomy mizí. Postihuje pravidelně 13-26 % žen. Jednou za čas tímto stavem projde až 80 % žen. Jednoznačné příčiny nejsou dosud objasněny. S největší pravděpodobností souvisejí se změnou poměru estrogenů a progesteronu, prudkým hormonálním spádem po ovulaci a zvýšenou hladinou prolaktinu.

Jak se PMS projevuje

Příznaky premenstruačního syndromu mohou být jak fyzické, tak psychické. Můžete cítit zvýšené napětí v prsou, mít nafouklé břicho, oteklé nohy a křeče. Objevit se může i bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšení hmotnosti, zhoršení stavu pleti, zvýšená chuť k jídlu, především na sladké. Cítíte se unavená a máte potíže s usínáním. K tomu se často přidají výkyvy nálad, zlost, výbuchy hněvu, podrážděnost, přecitlivělost, plačtivost, úzkost, deprese, změna libida, nedostatek energie a neschopnost se soustředit.

Mezi rizikové faktory vzniku PMS patří obezita a kouření.

Obvykle se poprvé objevuje kolem 20. roku a může se projevovat až do menopauzy.

Jak se vypořádat s PMS

PMS může zmírnit úprava životního stylu. Buďte více venku, hýbejte se, nechte energii plynout tělem. Zmírnit či potlačit příznaky může i pozitivní přístup k životu :-)

Životospráva v období PMS

Máme pro vás tato doporučení:

  • Jídlo si rozdělte do více denních dávek - budete se pak cítit lépe a nebudete mít pocit nafouklého břicha.
  • Vyhýbejte se „prázdným“ kaloriím. I když vás honí mlsná, zkuste se vyhnout všem sladkým pokrmům a nápojům. Při chuti na sladké si raději dopřejte ovoce.
  • Doplňte si stopové prvky, především pak chrom a hořčík
  • Živočišné tuky nepřímo zvyšují hladinu estrogenu, který způsobuje příznaky PMS. V tomto období je raději nahraďte rostlinnými tuky.
  • Méně solte. Snížíte tak pravděpodobnost otoků.
  • Jezte hodně vlákniny. Do stravy zařaďte zeleninu, celozrnné potraviny či luštěniny.
  • Snažte se co nejvíce vynechat nápoje obsahující kofein a alkohol
  • Cvičte - vhodná je joga, spinning nebo aerobik.
  • Dostatečně spěte. 

Bylinní pomocníci

Z bylinek je velmi dobrým pomocníkem kontryhel. Ten se doporučuje pít 2 týdny před začátkem menstruace. Kontryhel můžeme doplnit hořčíkem, vápníkem, vitamínem E a B6, pupalkovým olejem, brutnákem či drmkem obecným.

Poraďte se s gynekologem

Pokud nedojde ke zlepšení úpravou životního stylu, bylinkami či doplňky stravy, je vhodné se poradit s gynekologem.  Stejně tak, pokud dojde k vynechání menstruace či k jejímu oddálení. Gynekolog vám pomůže vybrat vhodnou antikoncepci, mírnící příznaky PMS.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Volně prodejné léky Doplňky stravy při menstruaci

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.