Jak v těle působí ověřili již Indiáni
Cimicifuga v lidském těle působí podobně jako ženské hormony zvané estrogeny. Mechanismus působení však není dopodrobna znám. Je zřejmě vyvolán působením na tvorbu hormonu řízenou z mozku. Svým působením zvětšuje velikost dělohy, má také protizánětlivé účinky a mírně snižuje krevní tlak. U těhotných žen vyvolává porodní bolesti.
Jaká část rostliny se sbírá?
Z ploštičníku se používají oddenky a kořeny. Rostlina patří do čeledi pryskyřníkovitých, je vysoká 1 až 3 metry. Jejím domovem je Kanada a atlantické pobřeží Spojených států.
Výhody použití
Pozitivní účinky cimicifugy pocítí ženy, které ji budou užívat v období menopauzy. Jejím užíváním se sníží návaly horka a zvýšená potivost. Zlepší se psychický stav a sníží se práh nadměrného podráždění. Současně se také zmírní poruchy spánku a problémy s koncentrací. Ženám pomáhá snížit předmenstruační bolesti, nervové napětí a horečku.
Možná rizika
Rostlina je relativně bezpečná. Ve vyšších dávkách může působit žaludeční potíže, bolesti hlavy a závratě. Může také způsobit zvýšení hmotnosti, pocit tíhy končetin a křeče. Předávkování vyvolává až zvracení.
Mám to brát?
Máte problémy spojené se změnami vašeho organismu postihující ženy v období tzv. přechodu? Užívejte kořeny v dávce 300-2000 mg třikrát denně. Ze suchých kořenů lze také připravit odvar 5-10 minutovým povařením. Přípravku ve formě tekutého extraktu se užívá 0,3-2,0 ml. Tinktury se užívá 2-4 ml.