Lékárna.cz

Ploštičník napomáhá ženám v období klimaktéria

Ploštičník (Cimicifuga racemosa) objevili již severoameričtí Indiáni. Do Evropy byl dovezen až v 19.století. Přípravky s obsahem cimicifugy jsou určeny především ženám v období klimaktéria (přechodu). Pravidelným užíváním může napomoci zmírnit problémy spojené s tímto obdobím. Příbuzných druhů využívá i čínská medicína.

Ploštičník napomáhá ženám v období klimaktéria
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Jak v těle působí ověřili již Indiáni

Cimicifuga v lidském těle působí podobně jako ženské hormony zvané estrogeny. Mechanismus působení však není dopodrobna znám. Je zřejmě vyvolán působením na tvorbu hormonu řízenou z mozku. Svým působením zvětšuje velikost dělohy, má také protizánětlivé účinky a mírně snižuje krevní tlak. U těhotných žen vyvolává porodní bolesti.

Jaká část rostliny se sbírá?

Z ploštičníku se používají oddenky a kořeny. Rostlina patří do čeledi pryskyřníkovitých, je vysoká 1 až 3 metry. Jejím domovem je Kanada a atlantické pobřeží Spojených států.

Výhody použití

Pozitivní účinky cimicifugy pocítí ženy, které ji budou užívat v období menopauzy. Jejím užíváním se sníží návaly horka a zvýšená potivost. Zlepší se psychický stav a sníží se práh nadměrného podráždění. Současně se také zmírní poruchy spánku a problémy s koncentrací. Ženám pomáhá snížit předmenstruační bolesti, nervové napětí a horečku.

Možná rizika

Rostlina je relativně bezpečná. Ve vyšších dávkách může působit žaludeční potíže, bolesti hlavy a závratě. Může také způsobit zvýšení hmotnosti, pocit tíhy končetin a křeče. Předávkování vyvolává až zvracení.

Dávkování ploštičníku

Máte problémy spojené se změnami vašeho organismu postihující ženy v období tzv. přechodu?

  • mletý kořen - pokud máte mletý kořen, užívejte ho jako odvar. 1 čajovou lžičku dejte do 100 mililitru studené vody. Krátce povařte, nechte 15 minut odstát. Poté odvar sceďte a popíjejte teplý po douškách. Pijte ho po jídle 1-2x denně.
  • kapky - ve formě kapek se užívá 3x denně 3-10 kapek (dle výrobce).
  • doplňky stravy -  ploštičník bývá i součástí doplňků stravy, které napomáhají udržení komfortu při menopauze. U nich je doporučená dávka 1-2 tablety či kapsle denně. Dodržujte doporučení výrobce. Produkty užívejte alespoň 2 měsíce. 
Navštivte související produktové kategorie
Doplňky stravy při menstruaci Nervová soustava Vložky

Přečtěte si také

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina s lodyhou porostlou jemnými chloupky a s vejčitými listy s jasně bílými flíčky - odtud vznikl dle této podobnosti i její název - plicník.…

více

Glutathion (GSH) je jeden z nejsilnějších a nejúčinnějších antioxidantů, který na sebe váže volné radikály a tím chrání organismus před oxidativním stresem. Nachází se v každé buňce našeho těla. Tělo…

více

Pes musí být podle dopravní vyhlášky při cestování v autě zajištěný tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Není…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.