Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Plíseň nehtů – jak na ni?

Plíseň nehtů – jak na ni?

Péče o tělo Imunita

Nebezpečí číhá všude. Na plovárně, v bazénu, v sauně, na návštěvě nebo i doma. Plíseň nehtů si můžete přinést odkudkoliv, kde chodíte bosí nebo v cizích pantoflích.

Plíseň nehtů – jak na ni?

Plíseň nehtů neboli onychomykózu způsobují různé druhy parazitických hub nebo kvasinek. Jedná se o infekční onemocnění. K nákaze dochází při kontaktu s výtrusy (sporami) těchto hub. Spory přežívají v příznivém prostředí i několik let, na kobercích až dva měsíce, takže narazit na nějakou takovou potvůrku není až tak těžké. Proto není divu, že tímto onemocněním trpí téměř každý desátý člověk. Ze starších lidí se s onychomykózou setká dokonce každý čtvrtý.

Proč právě na nohách?

Jako každá houba, mají i tyto rády teplo a vlhko. Což jim každý den dopřáváme v uzavřené a vlhké obuvi - tam se také zdržují nejraději. Proto je tak obtížné se plísně nehtů zbavit. Spory se mohou nacházet na všech předmětech, které nakažená osoba používá  (ručníky, boty, ponožky) nebo ve společných prostorách jako jsou šatny, plovárny, bazény a sauny, prostě všude tam, kde se může nakažená osoba pohybovat bez bot. Proto je chození naboso po dřevěných roštech, předložkách nebo kobercích velmi rizikové. Infekce vnikne do nehtu nejčastěji pod jeho volným okrajem a odtud se rozšíří po celém nehtu. Houby se živí keratinem, což je tkáň, která nehet tvoří. Postupně jím prorůstají a rozkládají ho, díky čemuž nehet začně měnit strukturu a barvu.

Nehty na rukou mohou být postiženy také, ale většinou k tomu dochází v menší míře a u lidí s oslabenou imunitou nebo některými onemocněními. Na rukách nemají houby tak vhodné podmínky k působení.

Jak poznáme plíseň na nehtu?

Plíseň se většinou ohlásí svěděním kůže mezi prsty, olupující se kůží a praskající pokožkou chodidel. Pokud zasáhneme již v této fázi, máme skoro vyhráno. Většina lidí však problém řeší, až když se projeví na nehtu. Postižený nehet ztrácí svoji funkci i tvar. Začne být velmi nevzhledný, mnohdy žloutne, má nepravidelnou strukturu a může být ztluštělý. Někdy se pod ním objeví zánět a otok. Infekce se postupně může rozšířit i na další nehty, nebo na další osoby, nejčastěji členy rodiny. S léčbou je proto potřeba začít co nejdříve. Čím déle čekáme, tím bude následná léčba delší a náročnější.

Jak probíhá léčba?

Na trhu najdeme velké množství volně prodejných krémů, mastí nebo roztoků s obsahem účinných látek patřících do skupiny antimykotik.

Krémy a masti jsou obecně vhodnější k léčbě plísňových onemocnění kůže, roztoky k léčbě plísně nehtů. Dále můžeme použít léčivé přípravky s obsahem clotrimazolu nebo bifonazolu. Masti a roztoky s obsahem clotrimazolu se nanášejí většinou 2-3x denně, s obsahem bifonazolu 1x denně.

Dobré zkušenosti mají zákazníci i s použitím tzn. Chytré houby. Výběr nejvhodnějšího produktu můžete konzultovat s lékárníkem nebo lékařem. Musíte počítat s tím, že léčba plísně nehtů je dlouhodobá (většinou 6-12 měsíců). Čím více je nehet postižen, tím trvá déle. V léčbě VYTRVEJTE až do té doby, než vyroste nový nehet zcela bez „kazu“.   Mažte i kůži mezi prsty a celou plosku chodidel.  Plíseň se většinou nachází i na kůži a opětovně se přenáší. V případě ztluštělých nehtů, je možné nehty obrušovat pro lepší průnik účinné složky přípravku.

 Důležitá je jak domácí péče, tak i hygiena. Udržujte nohy čisté a suché. K broušení je vhodné používat jednorázové pilníky. Všechny nástroje, které používáte k péči o  kůži a nehty, po každém použití vydezinfikujte. Dodržování dalších zásad pomůže zabránit roznosu infekce. V průběhu léčby denně dezinfikujte boty, měňte ponožky, punčocháče a ručníky, nechoďte nikde naboso a nenavštěvujte veřejné prostory, kde je běžné chodit bosky (bazény, sauny,…).   

Pokud by lokální léčba nebyla účinná, či byl nehet (nebo více nehtů) poškozen ve větší míře, je lepší ihned navštívit kožního lékaře. Ten může na základě diagnózy předepsat silnější lokální léky nebo je zkombinovat s léčbou celkovou.  Při celkové léčbě se antimykotika podávají ústy.

Prevence plísně nehtů

Velmi důležitá je i prevence. Všude, kde se pohybuje velké množství lidí naboso (nebo tam, kde víte, že žije nemocný), noste vlastní přezůvky, používejte vlastní podložky na převlékání a pravidelně je dezinfikujte.

Pokud navštěvujete pedikúru, tak je vhodné si ověřit, že všechny nástroje, které se zde používají, jsou dostatečně dezinfikovány. Upřednostněte bavlněné ponožky před silonovými. Nezkoušejte cizí boty na boso. Boty je doporučeno preventivně dezinfikovat 2x týdně sprejem pro to určeným. Tento sprej je pak vhodný i k desinfekci ponožek, pokud je nelze vyvařit. Nesdílejte ručníky, boty a prádlo s jinou osobou. A v neposlední řadě posilujte imunitu.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám