Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Zbavte se plísně na nehtech

Zbavte se plísně na nehtech
Sdílet

Máme pro vás 10 přípravků, tipů a rad, díky kterým spolehlivě odstraníte plíseň z nehtů.

Oregánový olej

"Oregánový olej je v tradiční bylinné medicíně považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Účinnou látkou v oreganovém oleji je karvakrol a thymol. Karvakrol je jedním z nejsilnějších antioxidantů, který propůjčuje oreganu silné antibakteriální a antimykotické vlastnosti, např. v boji proti kvasinkovým infekcím. Oreganový olej můžete užít i vnitřně - detoxikuje zažívací trakt a pomáhá v boji proti plísním vnitřně."  (PharmDr. Kamila Horníčková)

 

1. Masti na plísně

Opravdu spolehlivé lokální masti na plísně obsahují antimykotika, jako je bifonazol, díky kterým vás zbaví infekcí způsobených plísní, kvasinkami i jinými houbami. Další důležitou látkou pak bývá močovina, která má za úkol změkčit nehet, aby léčivé složky mohly snadno proniknout do postiženého místa. Nám se nejlépe osvědčil Canespor.

Postup: nehty je nutné na několik minut nejprve namočit do horké vody, osušit, škrabkou odstranit vrchní část nehtu, nanést krém a následně postižený nehet na 24 hodin zalepit. Celková léčba obvykle zabere 1 - 2 týdny.

Pythium oligandrum - chytrá houba

"Pythie má oproti běžné antimykotické léčbě řadu výhod - plísně nebo kvasinky si proti ní nevytváří odolnost, a tak ji můžete použít opakovaně. Použití houby s sebou nenese žádná omezení ani rizika." (PharmDr. Kamila Horníčková)

 

2. Pythie - chytrá houba

Prověřená a oblíbená u zákazníků je v boji proti plísním tzv. chytrá houba, neboli pythie. Kromě samotné léčby se produkty z této houby hodí i coby prevence vzniku nových plísní.

Postup: vatový tampon namočený v roztoku z pythie přiložte na postižený nehet, přikryjte a nechte působit přes noc. Stejný proces zopakujte druhý den a následně pak za 2 - 4 týdny.

3. Tea tree olej

Z výzkumu brazilských lékařů vyplývá, že čistý tea tree olej je díky svým antimykotickým a antiseptickým schopnostem vysoce účinný proti plísním na nehtech.
Postup: postižený nehet natírejte 2x denně čajovníkovým olejem.

4. Oreganový olej

Olej z oregana neboli dobromysli obsahuje thymol, který má podle výzkumu z roku 2016 výjimečné antimykotické vlastnosti.
Postup: natírejte postižený nehet oreganovým olejem dvakrát denně. Pro zvýšení účinku, můžete čajovníkový a oreganový olej kombinovat - pozor ale na případnou alergickou reakci, v obou případech se jedná o velmi silné přípravky.

5. Ozonizované oleje

Přípravky s obsahem ozonizovaného olivového nebo slunečnicového oleje dokáží podle odborných výzkumů spolehlivě zneškodnit organismy, jako jsou plísně, kvasinky a bakterie.
Postup: 2x denně vmasírujte olej do postiženého nehtového lůžka.

6. Česnek

O antibakteriálních a antimykotických vlastnostech česneku věděli už naše babičky a současné výzkumy jejich znalosti jen potvrzují.
Postup: plátek česneku přiložte na postižený nehet, přikryjte a nechte působit asi půl hodiny. Postup opakujte 2x denně.

Lapacho čaj

"Vnitřně doporučuji podpořit antimykotickou léčbu popíjením čaje z lapacha, které má silné protiplísňové účinky a čistí lymfatický systém. Tento strom z Amazonie místní indiáni užívají nejen při plísních, léčí jím aké dermatitidy, lupénku atd. U těhotných žen se doporučuje používat pouze zevně na koupele a oplachy postižených míst.." (PharmDr. Kamila Horníčková)

7. Změňte svůj jídelníček

Souvislost mezi stravováním a celkovým zdravím s plně funkčním imunitním systémem podléhá přímé úměrnosti: čím zdravěji se stravujeme, tím lépe náš organismus funguje. Zakomponujte proto do svého jídelníčku:

 • probiotické jogurty - pro podporu imunitního systému, aby byl schopen odolávat atakům plísní a jiných infekcí
 • dostatečné množství bílkovin - neboť přímo podporují růst nehtů
 • železo a vitamín D - proti lámavosti nehtů
 • esenciální mastné kyseliny - pro pevnost a růst nehtů
 • vápník - pro lepší kvalitu nehtů

8. Vytrvejte

Musíte počítat s tím, že léčba plísně nehtů je dlouhodobá (většinou 6-12 měsíců). Čím více je nehet postižen, tím trvá déle. V léčbě vytrvejte až do té doby, než vyroste nový nehet zcela bez kazu. Mažte i kůži mezi prsty a celou plosku chodidel. Plíseň se většinou nachází i na kůži a opětovně se přenáší. V případě ztluštělých nehtů, je možné nehty obrušovat pro lepší průnik účinné složky přípravku.

9. Dodržujte zvýšená hygienická opatření

Udržujte nohy čisté a suché. K broušení je vhodné používat jednorázové pilníky. Všechny nástroje, kterými pečujete o kůži a nehty, po každém použití vydezinfikujte. Dodržování dalších zásad pomůže zabránit roznosu infekce. V průběhu léčby denně:

 • dezinfikujte boty
 • měňte ponožky či punčocháče
 • měňte ručníky
 • a také nechoďte nikde naboso

10. Navštivte lékaře

Pokud žádný z uvedených procesů nezabírá nebo váš nehet vykazuje známky výrazného poškození, je lepší ihned navštívit kožního lékaře. Ten může na základě diagnózy předepsat silnější lokální léky nebo je zkombinovat s léčbou celkovou, kdy obvykle dochází k perorálnímu podávání antimykotik.

Prevence vzniku plísně na nehtech

 • Všude, kde se pohybuje velké množství lidí naboso nebo tam, kde víte, že žije nemocný, noste vlastní přezůvky, používejte vlastní podložky na převlékání a pravidelně je dezinfikujte.
 • Pokud navštěvujete pedikúru, tak je vhodné si ověřit, že všechny nástroje, které se zde používají, jsou dostatečně dezinfikovány.
 • Upřednostněte bavlněné ponožky před silonovými.
 • Nezkoušejte cizí boty naboso.
 • Boty je doporučeno dezinfikovat 2x týdně sprejem.
 • Sprej je pak vhodný i k desinfekci ponožek, pokud je nelze vyvařit.
 • Nesdílejte ručníky, boty a prádlo s jinou osobou.
 • Užívejte některý z přípravků na posílení imunity.
21. duben 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více