Lékárna.cz

Plíseň na nohou - problém, který dokáže potrápit

Ať už si plíseň nohou přineseme z bazénu, kde chodíme bosi, nebo je na vině teplá zimní obuv, kterou nesundáme celý den, musíme se jí rychle zbavit. To ale není zrovna jednoduché. Jak si s plísní na nohou poradit? Pomohou antimykotika z lékárny i babské rady.

Plíseň na nohou - problém, který dokáže potrápit
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Plíseň nohou můžete chytit raz dva. Někomu se vyhýbá celý život, někomu zase stačí, aby se prošel bosý v bazénu a problém je na světě. Hrozbou může být třeba i nákup obuvi - stačí si vyzkoušet botu, kterou si předtím zkoušel člověk s plísňovým onemocněním. Pokud víte, že jste k plísni nohou náchylní, buďte ostražití.

Boty zkoušejte jedině v ponožkách, do bazénů a veřejných sprch choďte v botách, ani si nepůjčujte sportovní obuv. Noste vzdušnou obuv. V uzavřených botách mějte bavlněné ponožky a v zimě se snažte přezouvat, ať netrávíte celý den v zateplených botách.

Podpořte imunitu!

"Při plísňových onemocněních těla je vhodné podpořit svou imunitu vnitřně. Vsaďte na pomocníky stimulující naši imunitu, jako je vitamín C, echinacea, rakytník, zelené potraviny (mladý ječmen, chlorella, spirulina), vitamin D, omega 3 mastné kyseliny (rybí olej), imunoglukany z hub (hlíva ústřičná a další).

Jak poznáte, že máte plíseň nohou

Začínající plíseň ve většině případů zpozorujete mezi prsty - kůže je zarudlá, svědí a pálí. Napadá také nehty a může se rozšířit i na chodidla. Čím dříve plíseň nohou začnete léčit, tím lépe. Jedná se totiž nejen o zdravotní problém, ale i o problém společenský. Plíseň na nehtech rozhodně nevypadá dobře v otevřených lodičkách nebo sandálech. Snažíme se ji proto skrývat, čímž plísni jenom nahráváme.

Plíseň nohou je mykotické onemocnění, a tak je nutné vybírat takové přípravky, které likvidují houby, tzv. antimykotika. Nejčastěji je koupíte ve formě krému nebo masti, účinné jsou také roztoky a gely. Přinášejí úlevu od svědění a pálení, ale nemusejí působit dlouhodobě. Pokud se plíseň nohou stále vrací, navštivte dermatologa, který určí další léčbu.

Domácí léčení plísní na nohou

Zaznamenali jste svědění nohou, kůži mezi prsty máte zhrublou a odlupují se z ní bílé šupinky? Pak vás pravděpodobně navštívila plíseň. První pomoc můžete najít doma - připravte si například koupel nohou z octa, nehty klidně potírejte i samotným octem. Na plíseň nehtů pomáhá také potírání česnekem.

Jak na plíseň přírodní cestou

Plíseň na nohou lze léčit přírodní cestou pomocí propolisové tinktury, kterou dvakrát denně potíráme postižené místo. 

.

Co ještě pomáhá

Zatočit s plísněmi pomáhá převážně zásaditá strava s dostatkem

 • čerstvé zeleniny,
 • ovoce,
 • luštěnin,
 • mořských řas a semínek.

Plísně nemají rády aromatickou zeleninu jako je

 • česnek,
 • cibule,
 • křen a
 • bylinky typu oregano, bazalka, bobkový list,
 • a koření jako je kurkuma, zázvor, pepř, skořice a nebo kardamon.

Další babské rady:

 • Připravte si odvar z přesličky - celou přesličku povařte ve slunečnicovém oleji, a potom nohy potírejte.
 • Koupel nohou v zeleném čaji.
 • Nohy zasypte jedlou sodou, která nohy vysuší.
 • Koupel nohou v odvaru z levandule a šalvěje.

Trápí vás plíseň nohou? Buďte ohleduplní ke svému okolí - na veřejných místech (bazény, sauny) noste boty, ani doma nechoďte na boso a používejte pouze svůj ručník, nepůjčujte ho. Plíseň se velmi snadno šíří, a tak ji může chytit i další člen vaší rodiny. Přejeme vám, abyste svůj boj s plísní nohou rychle vyhráli! 

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Léky na plísně Plíseň na nohou Léky na kožní problémy

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.