Lékárna.cz

Parcha saflorová aneb maralí kořen

Parcha saflorová neboli maralí kořen je bylinka podobná bodláku, která obsahuje látky, které prospívají správné funkci imunitního systému i normálnímu stavu duševního zdraví. Jaké jsou vlastnosti a jak můžete tuto bylinku využít, prozradíme v našem článku.

Parcha saflorová aneb maralí kořen
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Parcha saflorová - Maralí kořen - Rhaponticum carthamoides - Leuzea rhapontica

Tato rostlina, pocházející z oblastí jižní Sibiře, konkrétně Kazachstánu a Mongolska. Původními obyvateli byla a je používána po několik stovek let s velkým úspěchem. Její lidový český název – maralí kořen (nebo leuzea) – vychází z pozorování, že jelen maral vyhrabává zjara ze sněhu zbytky rostliny, které mu umožňují přežít krutou sibiřskou zimu a zajišťují do určité míry jeho dobrou reprodukci. Lidé se z těchto poznatků poučili a hlavní obsahové látky se stávají běžnou součástí řady potravních doplňků.

Parcha je nenápadná trvalka, kterou si můžete pěstovat také na vlastní zahradě. Je podobná bodláku a dorůstá do výšky cca 1,5 m. Původně divoce rostoucí rostlina ze Sibiře a oblasti Bajkalu rostla na loukách a lesích ve vyšších nadmořských výškách, tímto si parcha zachovává svou vyšší odolnost. Kořen parchy můžete vykopávat na konci třetího roku nejlépe během podzimu nebo velmi brzy na jaře.

Co obsahuje parcha saflorová

Kořen parchy saflorové obsahuje především ekdysteroidy, flavonoidy, terpeny, alkaloidy, saponiny, třísloviny, silice, minerální látky a další. Ekdysteroidy jsou hlavní účinnou látkou: zvyšují nespecifickou odolnost organismu, mají tedy adaptogenní aktivitu. Při jejich používání je organismus regenerován přirozeněji. Tyto látky působí stimulačně na centrální nervový systém. Maralí kořen se tedy řadí mezi adaptogeny, neboli antistresory, což jsou látky, které umožňují tělu lépe zvládat stres a životní tempo.

Účinky parchy saflorové

O tom, že je parcha prospěšná se můžeme přesvědčit také sami. Tataři ji například užívali jako afrodiziakum. Z dosud známých a potvrzených účinku můžeme jmenovat:

  • osvěžení těla při únavě
  • podporuje přirozené fungování imunitního systému
  • udržuje naše mentální zdraví
  • podporuje správné fungování srdce a cév

Ekdysteroidy mají také ochranný vliv na játra a působí ochranně i na srdce a cévy. Flavonoidy biologický účinek ekdysteroidů doplňují, mají ochranný účinek na cévní stěnu. Vliv polyacetylenů není dosud vyjasněn.

Využití parchy, maralího kořenu

  • standardizovaný extrakty z kořenů ve formě kapek nebo spreje
  • sušený kořen na přípravu čaje
  • doplňky stravy ve formě tablet

Čaj z maralího kořene 

1 - 2 čajové lžičky kořene namočíme na chvíli do 250 ml vody a následně přivedeme k varu, mírně povaříme 1-2 minuty, necháme 2 minuty stát a následně slijeme. Čaj lze připravit i klasicky zalitím kořene vroucí vodou a ponechat 10 minut stát.

Možná rizika

Na rozdíl od některých jiných adaptogenních rostlin jsou rizika minimální. Nemusí být vhodná pro lidi s nízkým krevním tlakem. Parcha je silně stimulující, a proto ji na večer raději neužíváme.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Pokud si nejste jisti ohledně užívání bylinek či doplňků stavy, poraďte se s lékařem či lékárníkem v naší poradně.

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.