Lékárna.cz

Parcha saflorová aneb maralí kořen

Parcha saflorová aneb maralí kořen
Sdílet

Parcha saflorová neboli maralí kořen je bylinka podobná bodláku, která obsahuje mimo jiné ekdysteroidy, které zvyšují odolnost organismu a stimulují centrální nervový systém. Jaké jsou její účinky a jak můžete tuto bylinku využít, prozradíme v našem článku.

Parcha saflorová - Maralí kořen - Rhaponticum carthamoides - Leuzea rhapontica

Tato rostlina, pocházející z oblastí jižní Sibiře, konkrétně Kazachstánu a Mongolska. Původními obyvateli byla a je používána po několik stovek let s velkým úspěchem. Její lidový český název – maralí kořen (nebo leuzea) – vychází z pozorování, že jelen maral vyhrabává zjara ze sněhu zbytky rostliny, které mu umožňují přežít krutou sibiřskou zimu a zajišťují do určité míry jeho dobrou reprodukci. Lidé se z těchto poznatků poučili a hlavní obsahové látky se stávají běžnou součástí řady potravních doplňků.

Parcha je nenápadná trvalka, kterou si můžete pěstovat také na vlastní zahradě. Je podobná bodláku a dorůstá do výšky cca 1,5 m. Původně divoce rostoucí rostlina ze Sibiře a oblasti Bajkalu rostla na loukách a lesích ve vyšších nadmořských výškách, tímto si parcha zachovává svou vyšší odolnost. Kořen parchy můžete vykopávat na konci třetího roku nejlépe během podzimu nebo velmi brzy na jaře.

Co obsahuje parcha saflorová

Kořen parchy saflorové obsahuje především ekdysteroidy, flavonoidy, terpeny, alkaloidy, saponiny, třísloviny, silice, minerální látky a další. Ekdysteroidy jsou hlavní účinnou látkou: zvyšují nespecifickou odolnost organismu, mají tedy adaptogenní aktivitu. Při jejich používání je organismus regenerován daleko rychleji. Tyto látky působí stimulačně na centrální nervový systém. Maralí kořen se tedy řadí mezi adaptogeny, neboli antistresory, což jsou látky, které umožňují tělu lépe zvládat stres a životní tempo.

Účinky parchy saflorové

O tom, že je parcha léčivá se můžeme přesvědčit také sami. Traduje se, že je účinná až na 14 druhů nemocí. Tataři ji například užívali jako afrodiziakum. Z dosud známých a potvrzených účinku můžeme jmenovat:

  • osvěžuje tělo, zahání únavu
  • podporuje přirozené fungování imunitního systému
  • udržuje naše mentální zdraví
  • podporuje správné fungování srdce a cév

Ekdysteroidy mají také ochranný vliv na játra a působí ochranně i na srdce a cévy. Flavonoidy biologický účinek ekdysteroidů doplňují, mají ochranný účinek na cévní stěnu. Vliv polyacetylenů není dosud vyjasněn – zdá se, že budou mít určitý antimikrobiální účinek.

Využití parchy, maralího kořenu

  • standardizovaný extrakty z kořenů ve formě kapek nebo spreje
  • sušený kořen na přípravu čaje
  • doplňky stravy ve formě tablet

Čaj z maralího kořene 

1 - 2 čajové lžičky kořene namočíme na chvíli do 250 ml vody a následně přivedeme k varu, mírně povaříme 1-2 minuty, necháme 2 minuty stát a následně slijeme. Čaj lze připravit i klasicky zalitím kořene vroucí vodou a ponechat 10 minut stát.

Možná rizika

Na rozdíl od některých jiných adaptogenních rostlin jsou rizika minimální. Nemusí být vhodná pro lidi s nízkým krevním tlakem. Parcha je silně stimulující, a proto ji na večer raději neužíváme.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

28. březen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.