Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Neštovice - inkubační doba, příznaky a léčba

Neštovice - inkubační doba, příznaky a léčba

Děti Léčivé přípravky Bolest

Neštovice jsou vysoce nakažlivé onemocnění a patří mezi běžné choroby dětského věku. Většina dětí je prodělá, ještě než nastoupí do školy. Jak zmírnit projevy a úmorné svědění? Jak dlouho jsme infekční? Co když neštovice dostane dospělý? Na tyto a další otázky se vám pokusím odpovědět v našem článku.

Neštovice - inkubační doba, příznaky a léčba

Plané neštovice způsobuje lidský herpes virus – Varicella zoster. Virus se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo přímým kontaktem s nakaženým. Nejkritičtějším obdobím je konec zimy a začátek jara. Plané neštovice mají u jinak zdravých dětí většinou lehký průběh. Komplikace se vyskytují pouze zřídka.

U dětí v pubertálním věku, u dospělých, těhotných žen, novorozenců a lidí s oslabenou imunitou bývá průběh neštovic komplikovanější. Může se objevit bakteriální kožní infekce, encefalitida nebo zápal plic.

Inkubační doba, tedy doba od nakažení po vypuknutí prvních projevů nemoci, je 2 až 3 týdny. Nemocný je infekční již 1 až 2 dny před výsevem vyrážky a dále až do zaschnutí posledního puchýřku.

Jaké jsou příznaky neštovic?

U nemocného bývá zvýšená teplota nebo zimnice a bolest hlavy. V některých případech se může vyskytnout i průjem, nechutenství, rýma nebo kašel. 1-2 dny před výsevem neštovic může pacient trpět bolestí hlavy a horečkou, mnohdy sahající až ke 40 °C. A právě v tomto období začíná být infekční. Proto by od prvních příznaků měl zůstat v izolaci.

Poté dochází k plnému propuknutí nemoci. Nejprve se objeví malé červené skvrnky velké několik milimetrů. Ty se v průběhu několika hodin mění na puchýřky, které se objevují postupně v několika výsevech po sobě. Obvykle jich bývá 200 až 300, někdy jen pár desítek, občas i přes tisíc. K výsevu dochází nejprve v oblasti hlavy (vlasy, obličej, víčka), později na hrudníku, někdy na celém těle. Puchýřky jsou zpočátku naplněny čirou tekutinou, která se poté mění na mléčnou a zakalenou. Tekutina je infekční a obsahuje choroboplodné zárodky.

Většinou 4. až 5. den začínají puchýřky zasychat a hojit se stroupkem. Zvýšená teplota obvykle trvá po celou dobu výsevu a postupně klesá. Vyrážka velmi silně svědí. Je důležité zabránit pacientovi ve škrábání. Škrábáním může dojít k rozvoji bakteriální infekce a vzniku jizviček. Puchýřky se mohou také objevovat na sliznicích. V ústech vypadají jako afty. Pokud se objeví v oblasti genitálií a očí, je třeba věnovat výsevu zvýšenou pozornost. Vyrážka zcela vymizí po asi po 3 týdnech.

Jak je to s imunitou?

Pokud jsme jednou prodělali neštovice, vytvoří si naše tělo protilátky, které nás chrání před opětovnou nákazou celý život. Virus planých neštovic patří do skupiny herpes virů. Ty mají tendenci přecházet do stádia tzv. latentní infekce. Virus se usadí v nervových uzlinách. Není tedy zlikvidován imunitním systémem, ale nevyvolává žádné známky své přítomnosti. Jen v některých případech může dojít k probuzení viru, což se nejčastěji projeví vznikem pásového oparu.

Kdy kontaktovat lékaře?

Pokud se jedná o dítě mladší 6 měsíců, horečka je vyšší než 39 °C, neklesá ani po 3 až 4 dnech, kůže kolem vyrážky je zarudlá, horká a velmi citlivá, případně při známkách postižení nervového systému (zvracení, zmatenost, ztráta rovnováhy, křeče) je nutné ihned kontaktovat lékaře. Při těchto komplikacích bývá nutná hospitalizace.

Jak probíhá léčba?

Jelikož jsou neštovice virového původu, nelze k jejich léčbě použít antibiotika. Na snížení teploty můžeme podat antipyretika s účinnou látkou paracetamol. Důležitý je klidový režim, pobyt venku se nedoporučuje. Puchýřky můžeme namazat tekutým pudrem nebo antiseptickou mastí. Puchýřky se rychleji vysuší a nebudou tolik svědit. Pro zmírnění svědění může lékař předepsat léky (např. proti svědění či alergiím obsahující dimetinden) nebo můžeme sami použít  Psilo-balzám. Abychom zabránili zanesení infekce, je důležité udržovat ruce nemocného v čistotě a s krátkými nehty. Vhodné je bavlněné oblečení, které tolik nedráždí už tak citlivou pokožku.   

Koupání neštovicím a podrážděné pokožce nesvědčí. Lepší je rychlá sprcha. Pokožku osušíme pouze přikládáním ručníku, abychom nestrhli puchýřky.

Jak dlouho být doma?

Dítě by mělo zůstat doma až do zaschnutí posledního puchýřku, což je zpravidla asi 14 dní. Vždy záleží na intenzitě výsevu. V zimních a jarních měsících je vhodné nespěchat s návratem do kolektivu. Imunita je oslabená a je zvýšené riziko, že dítě onemocní jinou virózou.

Riziko v těhotenství

Plané neštovice jsou u těhotných žen velmi nebezpečné. Hrozí hlavně ženám, které toto onemocnění ještě neprodělaly. U těchto žen se doporučuje očkování. V 1. trimestru může virus způsobit poškození zraku, sluchu, končetin a mozku plodu. Nakazí-li se žena v období mezi 2. trimestrem a porodem, získá dítě od matky protilátky a nemoc se u něj projeví jen velmi mírně nebo vůbec. Vysoké riziko hrozí, pokud se žena nakazí od 5 dnů před porodem do 2 dnů po porodu. Nestihne si tak rychle vytvořit protilátky, které by předala dítěti. Až u 30 až 40% novorozenců má onemocnění smrtelný průběh.

Je možná prevence?

Proti planým neštovicím existuje očkování. Obsahuje živé oslabené viry Varicella zoster. Očkovat lze děti od 9. měsíce věku. a dospělé. Očkování se provádí dvěma dávkami. Důležitá je i izolace nakažené osoby.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám