Lékárna.cz
Hledat

Není goji jako goji. Jak poznáte kvalitu nabitou antioxidanty?

O goji toho bylo napsáno již mnoho. Víme, že se řadí mezi superpotraviny a přezdívá se jí elixír mládí. Jak si ale vybrat mezi dnešní poměrně širokou nabídkou trhu, abychom z goji neboli kustovnice vytěžili co nejvíc? 

Není goji jako goji. Jak poznáte kvalitu nabitou antioxidanty?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Čínská medicína je využívána už tisíce let. U nás se staly plody kustovnice čínské, goji, hitem v posledních letech. Začali jsme objevovat jejich super účinky na lidské zdraví. Příroda koncentrovala desítky prospěšných látek do bobulek tohoto čínského keře, který miluje vysokou nadmořskou výšku, slunce a sucho.

Nabídka trhu je poměrně bohatá, to ale neznamená, že všechny plody goji jsou stejně kvalitní. Běžně se setkáte s goji, které je špatně sušené a skladované nebo obsahuje různé syntetické přísady. Takové plody ztrácejí svoje účinky a pro tělo mohou být dokonce toxické. Nehledě na to, že většinou mají i špatnou chuť - bývají nahořklé.

Jak poznat kvalitní goji

Kvalitu poznáme podle barvy, chuti, ale také velikosti. Kvalitní plody goji jsou ve velikosti 180. To znamená, že na 50 g plodů bude odpovídat maximálně 180 kusům plodů. Toto je ukazatel špičkové kvality. Většina běžně dodávaných plodů je menší, o velikosti 280.

Kde se nachází kvalitní plody goji

Z úpatí Himálaje, z provincie Ningxia, pochází to nejkvalitnější goji na světě. Tamní obyvatelé ji ručně sbírají, a poté ji buď suší na slunci, nebo ještě za studena lisují. Pěstování probíhá daleko od průmyslových oblastí a kustovnice se neošetřuje žádnými pesticidy. Je tedy 100% bio. Dodavatelem goji z provincie Ningxia je Himalyo. Odebírá pouze plody třídy A, které jsou velké, ručně tříděné a především nesířené. Varianta Exclusive dokonce patří mezi nejkvalitnější goji v celé Číně!

V jakých formách je k dostání goji

  • Sušené plody – ručně sbírané, tříděné a sušené na slunci. Exkluzivní plody poznáte tak, že jsou všechny stejně velké, mají neporušenou slupku a vynikající nasládlou chuť.
  • 100 % juice – Lisovaný džus z Goji za studena. Plody neprochází žádnou tepelnou úpravou a šťáva tak neztrácí svoje prospěšné látky. Džus je stáčený v ochranné atmosféře bez konzervace, zahušťovadel a dalších přidaných látek. Na váš stůl se dostane ve skleněné lahvi, nikoliv v plastu.
  • čaj - můžete si z kustovnice uvařit čaj nebo zakoupit již směs lahodné chuti a barvy
  • v kosmetice se kustovnice uplatňuje v krémech na pleť, pleťových mlécích i mycích gelech

Co obsahuje goji

Kustovnice obsahuje velké množství karotenoidů včetně beta-karotenu, dále desítky minerálních látek, jako je vápník, fosfor, měď, zinek, železo nebo selen. Bobule jsou také bohaté na obsah vitamínů C, B a E. 

Kupujte jen kvalitní goji

Pokud nemáte s kustovnicí zrovna nejlepší zkušenosti, pravděpodobně to bude tím, že jste si nekoupili kvalitní plody. Poznáte je na první pohled třeba tak, že mají příliš tmavou barvu a jsou velmi tvrdé. Na takové goji si můžete vylámat zuby. A určitě si nepochutnáte.

Jak využít goji v kuchyni

Sušené plody kustovnice můžete zobat jen tak, na chuť jsou vynikající. Nebo je přidávat do hlavních jídel, moučníků, marmelád či do müsli nebo jogurtu k snídani. Goji džus si pak dejte klidně hned po probuzení, aby vám dodal energii do celého dne. Stačí vypít 25 ml.

Navštivte související produktové kategorie
Potraviny a hubnutí Bio potraviny
% Výhodné nabídky a akce rovnou do e-mailu
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Pokud nevíte, co…

více

Jak poznat, že máte angínu a jak se angína léčí? Jaké jsou druhy angíny a jak se angíně vyhnout? Prozradíme v našem článku.

více

Přidala se k příšerné bolesti v krku ještě vyrážka? Může se jednat o spálovou angínu. Jak s ní zatočit si povíme v na…

více

Přečtěte si, co je to roztroušená skleróza, jaká je diagnostika roztroušené sklerózy, jaké jsou její nejčastější projevy,…

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.