Lékárna.cz
Hledat

Lecitin jako "potrava pro mozek"

Lecitin jako "potrava pro mozek"
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Lecitin je v našem těle součástí téměř každé buňky, proto je velmi nezbytný pro správné fungování životně důležitých funkcí. Bývá označován jako "potrava pro mozek".

Co je lecitin a jak působí

Lecitin je přirozeně obsažený v každé živé buňce. Bývá označován jako "potrava pro mozek". Podílí se na tvorbě a obnovování buněčných membrán. Hlavní složka lecitinu je cholin, kerý je v těle přeměňován na acetylcholin, což je látka, která přenáší nervové impulsy. S věkem se zvyšuje nedostatek acetylcholinu.

Lecitin je hlavní složkou buněčných membrán. Řadí se mezi fosfolipidy mezi které patří - fosfatidylcholin (lecitin), fosfatidylinositol a fosfatidylethanolamin. Jako komerčně vyráběný lecitin je označována směs těchto fosfolipidů v oleji. Hlavním zdrojem lecitinu pro jeho výrobu je sójový a slunečnicový olej.

Co je cholin a jak v organismu působí

Cholin je klíčovou složkou mozkového přenašeče acetylcholinu. Acetylcholin hraje významnou roli v řízení paměti a svalové činnosti

Cholin se podílí se na:

  • normálním metabolickém procesu tuků v těle.
  • na udržení hladiny homocysteinu.
  • na udržení normální činnosti jater.

Kde najít lecitin

Lecitin najdeme v mnohých potravinách rostlinného i živočišného původu – játrech, vaječných žloutcích, sójových bobech a sójovém oleji, různých ořeších a semenech slunečnice.

Lecitin najdeme i v doplňcích stravy - sójový lecitin, slunečnicový lecitin.

Účinky lecitinu

Lecitin využívají často studenti nebo starší lidé, kteří chtějí podpořit a ochránit mozkové buňky, udržovat správnou hladinu tuků v krvi a normální činnost jater.

Lecitin v potravinách

V potravinářském průmyslu se využívá jako antioxidant a emulgátor pod značkou E322. Plní zde mnoho pozitivních funkcí - např. zabraňuje oddělení vody od oleje. Lecitin je především důležitá pomocná látka při pečení. Ulehčuje hnětení těsta a umožňuje používat bezlepkové těsto. Neméně důležitá je schopnost lecitinu oddalovat tvrdnutí pečiva.

Lecitin je přirozená součást mnoha potravin a pro lidské zdraví je přínosný a v potravinách naprosto neškodný.
Velmi často se přidáva do potravin, kde pomáhá rozpouštět nebo emulgovat (rozptylovat) tuky, například při výrobě čokolády.

Lecitin v kosmetice

Lecitin ve formě fosfolipidu se využívá také v kosmetice. Reguluje propustnost ostatních látek buněčnými stěnami a zlepšuje jejich vstřebatelnost. V krémech a jiných pečujících přípravcích pomáhá ostatním látkám dostat se do hlubších vrstev pokožky. Zamezuje vysoušení kůže po umytí, a proto bývá součástí řady krémů na pleť nebo šampónů. Fosfolipidy regulují pH hodnotu kůže a podporují přirozený ochranný plášť odolný proti agresivním vlivům prostředí.

Doporučení denní dávka lecitinu

Doporučovaná dávka lecitinu jsou přibližně 3 g. Lecitin je součástí běžné stravy. Pokud se rozhodneme jej doplňovat ve formě potravního doplňku je vhodní jej užívat rozděleně do 3 denních dávek a užívat s jídlem. 

Kdy je potřeba lecitinu vyšší

Vyšší potřeba lecitinu nastává při

  • nadměrné tělesné a psychické námaze a únavě,
  • při rekonvalescenci,
  • zvýšené hladině cholesterolu,
  • vyšší konzumaci alkoholu,
  • různých chronických onemocněních a poruchách vstřebávání  a
  • při nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové. 

Zdroje: 

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Témata článku
Trávení Tuky
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.