Lékárna.cz

Jak si hlídat dlouhý cukr při diabetu typu 1 i 2

Diabetem typu 1 nebo 2 trpí v Česku statisíce lidí. Cukrovka je vážná nemoc, ale dá se regulovat. Každý pacient ale musí udělat větší či menší změny ve svém životním stylu a chodit na pravidelné kontroly takzvaného dlouhého cukru. Dozvíte se, jaké jsou jeho ideální hodnoty a proč je váš dlouhý cukr možná vyšší, než by měl být.

Jak si hlídat dlouhý cukr při diabetu typu 1 i 2
ACCU-CHEK Performa 50 testovacích proužků

ACCU-CHEK Performa 50 testovacích proužků

Diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (IVDR)

Testovací proužky pro glukometr EasyGluco 50 ks

Testovací proužky pro glukometr EasyGluco 50 ks

Diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (IVDR)

EASYGLUCO Glukometr 25 kusů testovacích proužků a 25 kusů lancet

EASYGLUCO Glukometr 25 kusů testovacích proužků a 25 kusů lancet

Diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (IVDR)

Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Příznaky cukrovky a její paradoxy

Příznaky cukrovky doprovází paradoxy. Máte žízeň, ale přesto často močíte? Jíte, ale přesto ubýváte na váze? Bolí vás břicho, zvracíte nebo máte občas rozmazané vidění a trpíte na infekce močových cest a kůže? Pak můžete trpět diabetem typu 1 nebo 2.

Důležitý inzulín

Cukrovka je onemocnění, při němž slinivka břišní částečně nebo úplně přestane produkovat hormon zvaný inzulin. Ten tělo potřebuje k regulaci cukru v krvi a pokud ho nemá dost, cukr začne nekontrolovaně stoupat. To se projeví výše popsanými příznaky, nedostatkem energie a může vyústit v závažnější komplikace jako je poškození nervů (nejčastěji dolních končetin), postižení očí, infarktem nebo selháním ledvin.

Tipy, jak předejít případným vážným následkům (pro pacienty s cukrovkou typu 1 a 2)

 • změňte svoje zvyky a stravovací rutinu,
 • začněte žít příkladně zdravým životem,
 • buďte aktvní,
 • nejezte průmyslově zpracované, tučné nebo doslazované jídlo
 • pravidelně si měřte hodnoty glykovaného hemoglobinu ("dlouhého cukru")

"Dlouhý cukr"

Hemoglobin je bílkovina v červených krvinkách a poté, co na sebe naváže cukr, nazývá se glykovaný hemoglobin. Pacienti a lékaři ji znají pod názvem „dlouhý cukr“.

Jak to funguje a jak se měří "dlouhý cukr"

Krevní cukr se v těle navazuje na bílkoviny a hemoglobin je bílkovina žijící v červených krvinkách. Ty žijí v průměru 3 měsíce a pořád se v těle tvoří nové a nové. Hemoglobin v čerstvě vytvořených krvinkách je ještě čistý a glykovaným se stává až v průběhu života krvinky.

Lékaři tedy měří množství glykovaného hemoglobinu z celkového počtu hemoglobinu v krvi. Výsledné jednotky se vyjadřují v jednotkách mmol/mol. Nejčastěji se hodnoty měří jednou za tři měsíce.

Hodnoty "dlouhého cukru"

Při dobrém životním stylu by měl být glykovaný hemoglobin maximálně 47mmol/mol. Jakákoli vyšší hodnota než 53 mmol/mol ukazuje na špatné stravování a pokud je číslo vyšší, tj. 80 mmol/mol a více, jde o velmi špatné výsledky.

Jak vybalancovat hladinu cukru v krvi (tipy pro cukrovkáře)

 • vylučte z jídelníčku potraviny s obsahem jednoduchých cukrů,
 • omezte živočišné tuky a tučná jídla,
 • nekuřte, abstinujte,
 • pijte minimálně dva litry tekutin denně,
 • více se hýbejte, méně se stresujte,
 • zbavte se přebytečných kil,
 • jezte pravidelně a menší porce,
 • nevynechávejte vlákninu

Měřte si cukr v krvi

Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa.

Zdroj: cukrovka.cz

Náš tip

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnujeme na našem speciálním webu cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace a tipy o cukrovce.


Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.
Navštivte související produktové kategorie
Diabetologické přístoje Potraviny s nízkým obsahem cukru

Přečtěte si také

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.