Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Příznaky cukrovky a její paradoxy
Příznaky cukrovky doprovází paradoxy. Máte žízeň, ale přesto často močíte? Jíte, ale přesto ubýváte na váze? Bolí vás břicho, zvracíte nebo máte občas rozmazané vidění a trpíte na infekce močových cest a kůže? Pak můžete trpět diabetem typu 1 nebo 2.
Důležitý inzulín
Cukrovka je onemocnění, při němž slinivka břišní částečně nebo úplně přestane produkovat hormon zvaný inzulin. Ten tělo potřebuje k regulaci cukru v krvi a pokud ho nemá dost, cukr začne nekontrolovaně stoupat. To se projeví výše popsanými příznaky, nedostatkem energie a může vyústit v závažnější komplikace jako je poškození nervů (nejčastěji dolních končetin), postižení očí, infarktem nebo selháním ledvin.
Tipy, jak předejít případným vážným následkům (pro pacienty s cukrovkou typu 1 a 2)
- změňte svoje zvyky a stravovací rutinu,
- začněte žít příkladně zdravým životem,
- buďte aktvní,
- nejezte průmyslově zpracované, tučné nebo doslazované jídlo
- pravidelně si měřte hodnoty glykovaného hemoglobinu ("dlouhého cukru")
"Dlouhý cukr"
Hemoglobin je bílkovina v červených krvinkách a poté, co na sebe naváže cukr, nazývá se glykovaný hemoglobin. Pacienti a lékaři ji znají pod názvem „dlouhý cukr“.
Jak to funguje a jak se měří "dlouhý cukr"
Krevní cukr se v těle navazuje na bílkoviny a hemoglobin je bílkovina žijící v červených krvinkách. Ty žijí v průměru 3 měsíce a pořád se v těle tvoří nové a nové. Hemoglobin v čerstvě vytvořených krvinkách je ještě čistý a glykovaným se stává až v průběhu života krvinky.
Lékaři tedy měří množství glykovaného hemoglobinu z celkového počtu hemoglobinu v krvi. Výsledné jednotky se vyjadřují v jednotkách mmol/mol. Nejčastěji se hodnoty měří jednou za tři měsíce.
Hodnoty "dlouhého cukru"
Při dobrém životním stylu by měl být glykovaný hemoglobin maximálně 47mmol/mol. Jakákoli vyšší hodnota než 53 mmol/mol ukazuje na špatné stravování a pokud je číslo vyšší, tj. 80 mmol/mol a více, jde o velmi špatné výsledky.
Jak vybalancovat hladinu cukru v krvi (tipy pro cukrovkáře)
- vylučte z jídelníčku potraviny s obsahem jednoduchých cukrů,
- omezte živočišné tuky a tučná jídla,
- nekuřte, abstinujte,
- pijte minimálně dva litry tekutin denně,
- více se hýbejte, méně se stresujte,
- zbavte se přebytečných kil,
- jezte pravidelně a menší porce,
- nevynechávejte vlákninu
Měřte si cukr v krvi
Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa.
Zdroj: cukrovka.cz
Náš tip
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnujeme na našem speciálním webu cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace a tipy o cukrovce.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.