Lékárna.cz

Jak si hlídat dlouhý cukr při diabetu typu 1 i 2

Jak si hlídat dlouhý cukr při diabetu typu 1 i 2
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Diabetem typu 1 nebo 2 trpí v Česku statisíce lidí. Cukrovka je vážná nemoc, ale dá se regulovat. Každý pacient ale musí udělat větší či menší změny ve svém životním stylu a chodit na pravidelné kontroly takzvaného dlouhého cukru. Dozvíte se, jaké jsou jeho ideální hodnoty a proč je váš dlouhý cukr možná vyšší, než by měl být.

Příznaky cukrovky a její paradoxy

Příznaky cukrovky doprovází paradoxy. Máte žízeň, ale přesto často močíte? Jíte, ale přesto ubýváte na váze? Bolí vás břicho, zvracíte nebo máte občas rozmazané vidění a trpíte na infekce močových cest a kůže? Pak můžete trpět diabetem typu 1 nebo 2.

Důležitý inzulín

Cukrovka je onemocnění, při němž slinivka břišní částečně nebo úplně přestane produkovat hormon zvaný inzulin. Ten tělo potřebuje k regulaci cukru v krvi a pokud ho nemá dost, cukr začne nekontrolovaně stoupat. To se projeví výše popsanými příznaky, nedostatkem energie a může vyústit v závažnější komplikace jako je poškození nervů (nejčastěji dolních končetin), postižení očí, infarktem nebo selháním ledvin.

Tipy, jak předejít případným vážným následkům (pro pacienty s cukrovkou typu 1 a 2)

 • změňte svoje zvyky a stravovací rutinu,
 • začněte žít příkladně zdravým životem,
 • buďte aktvní,
 • nejezte průmyslově zpracované, tučné nebo doslazované jídlo
 • pravidelně si měřte hodnoty glykovaného hemoglobinu ("dlouhého cukru")

"Dlouhý cukr"

Hemoglobin je bílkovina v červených krvinkách a poté, co na sebe naváže cukr, nazývá se glykovaný hemoglobin. Pacienti a lékaři ji znají pod názvem „dlouhý cukr“.

Jak to funguje a jak se měří "dlouhý cukr"

Krevní cukr se v těle navazuje na bílkoviny a hemoglobin je bílkovina žijící v červených krvinkách. Ty žijí v průměru 3 měsíce a pořád se v těle tvoří nové a nové. Hemoglobin v čerstvě vytvořených krvinkách je ještě čistý a glykovaným se stává až v průběhu života krvinky.

Lékaři tedy měří množství glykovaného hemoglobinu z celkového počtu hemoglobinu v krvi. Výsledné jednotky se vyjadřují v jednotkách mmol/mol. Nejčastěji se hodnoty měří jednou za tři měsíce.

Hodnoty "dlouhého cukru"

Při dobrém životním stylu by měl být glykovaný hemoglobin maximálně 47mmol/mol. Jakákoli vyšší hodnota než 53 mmol/mol ukazuje na špatné stravování a pokud je číslo vyšší, tj. 80 mmol/mol a více, jde o velmi špatné výsledky.
 

Jak vybalancovat hladinu cukru v krvi (tipy pro cukrovkáře)

 • vylučte z jídelníčku potraviny s obsahem jednoduchých cukrů,
 • omezte živočišné tuky a tučná jídla,
 • nekuřte, abstinujte,
 • pijte minimálně dva litry tekutin denně,
 • více se hýbejte, méně se stresujte,
 • zbavte se přebytečných kil,
 • jezte pravidelně a menší porce,
 • nevynechávejte vlákninu

Měřte si cukr v krvi

Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řšení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa.

Zdroj: cukrovka.cz

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

13. květen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.