Lékárna.cz

Jak na teplotu u dětí?

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

Jak na teplotu u dětí?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Jak je to s teplotou u dětí

Teplota u dětí se mění s věkem, denní dobou a tělesnou aktivitou. Kojenci mají většinou o něco vyšší tělesnou teplotu než starší děti. Během dne je teplota nejnižší ráno a naopak nejvyšší k večeru. Za zvýšenou teplotu se považuje teplota v rozmezí 37-38 °C. Za horečku je považována tělesná teplota vyšší než 38 °C. Pokud má dítě zvýšenou teplotu, nejeví jiné známky nemoci a vypadá a chová se jako obvykle, není potřeba ve většině případů zvýšenou teplotu srážet.

Jak změřit teplotu u dětí

 • U novorozenců a kojenců je nejpřesnější měření teploty v konečníku. Od této teploty odečítáme 0,5 °C, tzn. když v konečníku naměříme 37,5 °C, reálná tělesná teplota dítěte je 37 °C.
 • U starších dětí se již preferuje měření teploty v podpaží.

Horečka – nebezpečí nebo pomocník?

Horečka je signál, že organismus reaguje na nemoc. Dochází při ní k aktivaci imunitního systému. Bílé krvinky, které jsou přední linií obrany těla, jsou při horečce pohyblivější a tím mají větší šanci vypořádat se s „nepřítelem“. Při teplotě nad 39 °C se snižuje i schopnost patogenů množit se a rychleji hynou. Zároveň jsou požírány armádou nabuzených bílých krvinek.

Viry, bakterie a horečka

Velmi často se horečka vyskytuje při virovém onemocnění. U bakteriálního onemocnění je méně častá. 

Horečku můžeme rozdělit do dvou fází:

 • 1. fáze - teplota stoupá (poté, co patogeny vstoupí do těla, začne správně fungující imunitní systém teplotu zvyšovat). Dítě může mít studené ruce a nohy, může mít zimnici a třást se a také může citlivěji vnímat bolest. Právě tyto symptomy naznačují, že se teplota bude ještě zvyšovat. V této fázi je potřeba dodat teplo zvenku. Dítěti dáme teplé ponožky a svetr nebo ho přikryjeme dekou.
 • 2. fáze - teplota se udržuje na účinné hladině. Druhá fáze horečky nastupuje po několika hodinách či další den. Teplota kulminuje (většinou i přes 39 °C). Organismus už teplotu nezadržuje, ale začíná ji posílat ven. Dítě sálá, má horké ruce, nohy, obličej či celé tělo. Pokud se dítě cítí dobře a nic ho nebolí, horečku nesrážíme a necháme ji pracovat. Tím se tělo s nemocí rychleji vypořádá.

Kdy vyhledat lékaře

 • Pokud horečkou trpí kojenec do 6 měsíců věku či pokud má dítě do 1 roku horečku vyšší než 39 °C.
 • U starších dětí je vhodné navštívit lékaře pokud je dítě apatické, málo močí, nechce pít, zvrací, je zmatené, neklidné, má bolesti ucha, hlavy nebo krku, má vyrážku či mramorovanou kůži.
 • S lékařem konzultujte i horečku trvající déle než 3 dny a vysokou neklesající horečku (39-40 °C).
 • Pokud teplota překročí 40 °C a při výskytu febrilních křečí urychleně kontaktujeme lékaře či záchrannou službu.

Jak a kdy ulevit od horečky

 • U dětí, které mají tendence ke vzniku febrilních křečí, je vhodné podat léky ke snížení teploty již při prvních příznacích horečnatého onemocnění. Pozor bychom si v tomto případě měli dát na možný rychlý vzestup teploty po pominutí účinku léků. 
 • U dětí, které netrpí na vznik febrilních křečí, není většinou potřeba teplotu do 38 °C nijak snižovat. Při horečce nad 38 °C se pro snižování rozhodujeme na základě celkového stavu dítěte. Pokud dítě normálně jí, pije, hraje si, spí a nic ho nebolí, není nutné horečku snižovat. Naopak je velmi vhodné ji nechat pracovat a pomoci tělu se rychleji vypořádat s onemocněním. Pokud se však dítě necítí dobře, je unavené či podrážděné, něco ho bolí, je snížení horečky na místě.

Na snížení horečky a bolesti můžeme podat léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.

 • čípky a sirupy - jsou vhodné pro nejmenší děti,
 • tablety a žvýkací pastylky - jsou vhodné pro starší děti.

Pro správné dávkování se řídíme hmotností dítěte. Pokud si nejste jisti, jak léky dítěti podat, vždy se obraťte na lékaře nebo lékárníka, kteří vám s dávkováním poradí.

Jednotlivé dávky léku je možné podávat v intervalu po 6-8 hodinách od předchozí dávky.

Lze střídat léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu?

Ano. Pokud horečka po použití léku neklesá, je možné střídat léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu v kratším časovém intervalu, a to po 4 hodinách. Například podáme lék s paracetamolem, po 4 hodinách můžeme podat medikaci s ibuprofenem a po dalších 4 hodinách opět paracetamolové léčivo.

Klid a tekutiny

Pokud má dítě horečku, zvyšuje výdej enegie a je důležité, aby dostatečně pilo, a doplnilo tak pocením ztracené tekutiny. Neméně důležité je pak dodržování klidového režimu.

Jak ještě ulevit od horečky

Ke snižování teploty můžeme použít i zábaly a vlažnou sprchu. Zábaly provádíme pouze tehdy, má-li dítě již teplé ruce a nohy. Při studených končetinách se zábaly a sprcha nedoporučují.

Jak správně provést zábal

 • prostěradlo namočte do do vlažné vody (25-35 °C, dle stáří dítěte - malé děti a kojenci potřebují vodu teplejší, ti starší snesou i studenější),
 • vyždímejte ho a zabalte do něj dítě,
 • na tento zábal dejte ještě jednu vrstvu, tj. zabalte dítě do suchého ručníku nebo deky,
 • zábal ponechte 5-10 minut, poté sundejte,
 • pokud nedojde k potřebnému snížení teploty, po dalších 30 minutách zábal opakujte.

Alternativou pro malé děti jsou místo zábalů celého těla pouze zábaly zápěstí, kotníků nebo lýtek. U nejmenších kojenců, lze aplikovat metodu tzv. tělo na tělo, tj. na své nahé tělo položte svlečené miminko, přikryjte se lehčí dekou a nechte působit svou nižší teplotu těla.

Febrilní křeče - kdo je ohrožen a jak probíhají

Mnoho rodičů se bojí nechat horečku proběhnout, aby dítě nedostalo febrilní křeče. Horečka sama o sobě febrilní křeče nevyvolává. Ve většině případů se vyskytují při souhře více faktorů - jde o genetické dispozice, anomálie nervových buněk či nízký věk.

Křeče se nejčastěji objevují u dětí od 6 měsíců do 5 let (nejčastěji pak ve věku kolem 2 let). V tomto věku ještě mozek není zcela zralý a je citlivý na náhlý „skok“ teploty.  Křeče postihují  3-4 % dětí. Křeče se vyskytují obvykle na počátku horečnatého onemocnění, když teplota rychle stoupá.

Dítě při křeči obvykle nejprve ztuhne, prohne se do oblouku a poté se začne nekontrolovatelně třást. Může upadnout i do bezvědomí. Tento stav může trvat okolo 5 minut, ve výjimečných případech dokonce až 15 minut. Jakmile se tělesná teplota ustálí (kolem 39 °C), vznik křečí již nehrozí.

Kdy přivolat záchranku

Záchrannou službu volejte ihned, pokud má dítě horečku vyšší než 40 °C nebo při výskytu febrilních křečí! 

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Děti Imunita
Navštivte související produktové kategorie
Teplota u dětí Děti a maminky

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.