Jak na rýmu

Jak na rýmu
Sdílet

Přemýšleli jste někdy co je rýma a jak vzniká? Zda rýma trápí více muže nebo ženy? Jak rýma působí na děti? Nebo potřebujete poradit, jak naučit děti smrkat? Poradíme vám, jak se s rýmou vypořádat.

Co je rýma a jak vzniká

V noci se probudíte, protože nemůžete dýchat. Zkoušíte smrkat, ale máte ucpaný nos. Nezbývá než dýchat ústy a překonávat nepříjemné osychání rtů a bolest v krku. Nepříjemný pocit, který zažil každý z Vás. Dostavuje se při rýmě. Téměř každý člověk jí trpí jednou nebo vícekrát do roka.

Jedná se o běžný důsledek nachlazení, virové onemocnění, odborně nazývané „akutní virová rinitida“. Naproti tomu je „alergická rinitida“ (např. senná rýma) vyvolaná vdechnutím látek vyvolávajících alergickou reakci (např. pylu). Reakce je v obou případech obdobná, tj. zduří nosní sliznice a vytváří se zvýšené množství hlenu. V naprosté většině případů jde o neškodné onemocnění, které však zatěžuje organizmus a znepříjemňuje život. Většina pacientů nenechává nic náhodě a používá léky určené k léčbě rýmy.

Rýma, nebo-li rinitida, je odborně definována jako zánět nosní sliznice, která oteče a vytváří zvýšené množství hlenu. Pacient má rýmu a pocit ucpaného nosu. Nejčastější příčinou je virová infekce, ale původci rýmy mohou být i bakterie, plísně nebo alergeny.

Jak vzniká rýma?

Akutní rýma

Zánět nosní sliznice může být vyvolán mnoha různými příčinami. Nejčastějším původcem jsou viry ze skupiny tzv. rhinovirů. Jsou velmi rozšířené, existuje jich dokonce více než 200. Při nádechu pronikají do nosu a usazují se na sliznici, kde se množí a vyvolávají místní zánět. Vydatně k tomu přispívá oslabení organizmu.

Chronická rýma

Pokud není akutní rýma dostatečně léčena, může přejít v rýmu chronickou. Znamená to, že je dlouhodobá a neustále se vrací. Imunitní systém je oslabený a nedokáže útokům virů odolat.

Alergická rýma

Kromě infekce může být příčinou zánětu nosní sliznice také alergická reakce. Tu způsobují alergeny z vnějšího prostředí, jako jsou pyly nebo traviny. Kromě nich se na vzniku rýmy mohou podílet i další látky, se kterými člověk přichází denně do styku – peří, prach, zvířecí srst nebo roztoči. Alergická rýma může být sezónní nebo celoroční.

Jak se nakazíte?

Lidé s rýmou jsou nakažliví během prvních dvou až čtyř dnů. Přenos z jedné osoby na druhou může probíhat několika způsoby:

  • ze vzduchu (nakažená osoba kašle nebo kýchá a rozšiřuje nákazu do ovzduší)
  • přímým kontaktem

Příznaky rýmy: otok sliznice, překrvení sliznice, ucpaný nos, výtok z nosu, porucha čichu, kýchání, svědění, dráždění v nose, bolesti hlavy nebo tlak v obličeji a čelních dutinách, svědění a pálení očí, pálení v krku, celková únava, zvýšená tělesná teplota.

Rýma a my

Rýma u žen a mužů

Rýma je jedno z nejběžnějších onemocnění, a i když neléčená může způsobit i vážnější zdravotní problémy, většinou přijde a odejde bez větších obtíží. Existuje však rozdíl mezi mužskou a ženskou rýmou?

Říká se, že když je nachlazen muž, smrká, má červený nos a je nutné, aby ho příslušnice něžného pohlaví náležitě opečovávala, jinak umře. Ke všemu se u toho tváří jako kakabus a zásadně není spokojen s úrovní péče. Mírné zlepšení nastává, pokud dávají v televizi hokej nebo fotbal :-)

Na druhou stranu, když má rýmu žena, pouze smrká a má červený nos, který ovšem efektně zakryje make-upem, oproti normálu se tedy vlastně nic nemění. Dlouho se tradovalo, že muži jsou pěkné bábovky a ženy ty statečné. Je tomu ale doopravdy tak?

Nemusí být. Jak je známo, nachlazení mužům způsobuje mnohem více problémů a jejich organizmy se s ním daleko hůře vyrovnávají. Také trvá déle. Na vině je slabší imunitní systém u mužů. Podle vědců za to paradoxně může jejich odvěká touha po dobrodružství.

Naproti tomu, když viry způsobující nachlazení zaútočí na ženský organizmus, jejich obranné mechanizmy odpoví mnohem silnější imunitní reakcí. Ženy mají i jiná specifika. Výzkumy prokázaly, že rýmu u žen mohou, kromě obvyklých důvodů, způsobit i hormony. Jmenovitě estrogen během dospívání, menstruačního cyklu, těhotenství a klimakteria bouřlivě ovlivňuje fyzický a psychický stav ženy. To se pak projevuje reakcí nosní sliznice, která se stává citlivou a díky silné imunitní odpovědi dochází k vylučování hlenu a zhoršení průchodnosti dýchacích cest.

Děti a rýma

Každý rodič ví, že u dětí je třeba být permanentně ve střehu - nachladí se, než řeknete švec. Není na tom nic divného, jejich imunitní systém není v takto nízkém věku ještě připraven čelit ani těm nejběžnějším infekcím. Právě proto nelze dětskou rýmu brát na zcela lehkou váhu, může totiž přerůst v mnohem závažnější zdravotní obtíže. Záněty vedlejších nosních dutin nebo středního ucha mohou být velmi nepříjemné a děti je špatně snáší. Aby toho nebylo málo, zařídila to příroda tak, že děti rýmou trpí mnohem častěji než dospělí. V průměru se u nich objevuje 6 – 10 x do roka, do té doby, než jejich imunita posílí.

Když už zjistíte, že vaše dítě má rýmu, nezapomeňte také, že malé děti většinou neumí smrkat. A to je problém, protože děti neumí dýchat ústy a naučí se to až později. Svou ratolest byste proto měli naučit smrkat co nejdříve.

Samotné smrkání je vlastně dlouhý výdech nosem, pusa je při tom samozřejmě zavřená. Správně se musí smrkat nejdříve jednou a poté druhou nosní dírkou. Jinak hrozí zánět středního ucha. Také se doporučuje v pokoji nepřetápět, udržovat optimální vlhkost vzduchu a při rýmě dětskou postýlku polohovat.

Jak naučit dítě smrkat? Máme pro vás pár tipů:

  • Předvádějte zvíře! - Naučte dítě „jak dělá ježeček“ a klidně spolu s ním napodobte smrkání ježkova čenichu. Pak už jen stačí, třeba i při menší rýmě, přiložit kapesník dítěti k nosu a říct, ať udělá ježečka. Samozřejmě můžete použít i fňukání králíka, troubení jelena nebo slona apod. Abyste si pojistili, že dítě bude ochotno spolupracovat, použijte kapesníky se zvířátky.
  • Foukejte do balónku nosem! Položte balónek na stůl a dítěti řekněte, ať do něj foukne nosem. Zažijete spolu spoustu legrace a dítě se to naučí rychleji.
  • Jděte příkladem! Je známo, že děti rádi napodobují své vrstevníky, ale i dospělé. Ve školce se tak mohou učit smrkat od svých kamarádů a doma to odkoukají od vás.
  • Vyfukujte bubliny! Až bude dítě ve vaně, naučte ho foukat bubliny do vody.
  • Sfoukávejte svíčky nosem! V zájmu bezpečnosti použijte raději malé narozeninové svíčky.
  • Foukejte nosem do zrcadla! Dětem se líbí zamlžený efekt na zrcadlové ploše.
  • Odfukujte papírové kuličky na stole! Můžete si zahrát i hru, kdo odfoukne kuličku do větší vzdálenosti.

Jak předcházet rýmě

Jako u každého onemocnění, i pro rýmu platí totéž – prevence je nejlepší lék. Přestože jde o jedno z nejrozšířenějších onemocnění, kterému se málokdo vyhne, většina lidí má o tom, co rýmu způsobuje, velmi málo informací. Vůbec nejrozšířenějším mýtem je, že k nakažení dochází pouze venku. Opak je pravdou, drtivá většina lidí se nakazí v uzavřených prostorách, kde se virům, díky příznivé teplotě a vlhkosti, daří nejlépe. Největší nebezpečí tak hrozí, když jste namačkáni jako sardinky v prostředích městské hromadné dopravy spolu s kýchajícími spolucestujícími.

Pokud se už rýma vetře do domácnosti, je dobré poučit všechny členy rodiny, aby omezili kontakt s nemocným. K přenosu totiž dochází nejen kapénkovou infekcí (tedy vzduchem), ale i dotykem. Zdravý člen rodiny by neměl pít ze stejné sklenice jako nemocný a určitě pomůže i pravidelné mytí rukou.

Dále je důležité zajistit, aby nedocházelo k vysušování sliznice, které způsobuje především pobyt v přetopených místnostech. Dostatečné výměny a správné vlhkosti vzduchu ve své domácnosti dosáhnete pravidelným větráním. Ulevíte tak dýchacím cestám, především nosu, který je vstupní branou nejen pro vzduch, ale i pro všechno ostatní, co je v něm obsaženo. Nos tak může plnit svou funkci filtru, který vzduch čistí, ohřívá a zvlhčuje. Nemusíte dýchat ústy, která tuto funkci postrádají. Výhodné je nosem i vydechovat, tím zajistíte sliznici také přísun vlhkosti. je dobré se však vyvarovat prudkých změn teplot, při horkém vzduchu se hlen usazuje a tvoří krusty.

Také určitě neuškodí otužovat se procházkami nebo střídáním teplé a studenější vody při sprchování. Zvýšíte tak odolnost těla vůči podchlazení i virům. I přesto byste z domu měli vycházet vždy jen teple oblečeni. Abyste pro své zdraví a prevenci proti rýmě udělali skutečně vše, nezapomínejte na stravu, která by měla být vyvážená a bohatá na vitamíny a další, pro tělo příznivé látky.

Prim hraje ovoce, zelenina, šťáva z aloe vera, šípkové a lipové čaje. Skutečně zázračnými potravinami jsou v tomto ohledu tzv. přírodní antibiotika, jako jsou např. česnek nebo cibule. K jejich dalším kladným stránkám patří, že svou pikantností a „ostrostí“ zahřívají tělo, zvyšují činnost trávicí soustavy a dodávají plicím potřebnou energii. Sáhnout můžete i po speciálních vitamínových přípravcích, které celkově posilují imunitu. Oblíbené jsou i východoasijské alternativní kúry, jako například vyplachování nosní sliznice slanou vodou.

Léčba rýmy

Kupodivu mnoho lidí vůbec nemá ponětí o tom, nejen jak rýmě předcházet, ale ani jak ji léčit. Stává se tak mnohdy, že ji nemocný člověk jednoduše přechází. To může způsobit další zdravotní obtíže i značně prodloužit dobu jejich trvání. Dlouhodobě neléčená rýma způsobuje špatnou artikulaci, nedoslýchavost, vadné držení těla nebo dokonce noční pomočování.

Mnoho lidí také neví, že nosní kapky se kupříkladu smí používat maximálně 5 – 7 dní. Abyste se rýmy zbavili rychle a bezpečně, odborníci doporučují kombinovat používání nosních kapek a vyplachování nosní sliznice slanou vodou. To zaručí, že budete díky šetrnému odstranění sekretu lépe dýchat. Slaná voda rovněž zajistí lepší kontakt kapek s tkání a předchází vzniku komplikací, jako jsou bolestivé strupy v nose, záněty vedlejších nosních dutin, záněty středouší a vracející se rýmy. je samozřejmě také nezbytně nutné vyhýbat se nadměrné fyzické námaze, dopřát si dostatek spánku a zásobovat tělo tekutinami a dostatkem stravy bohaté na vitamíny.

Mýty o rýmě

Jakmile rýma udeří, budete se cítit opravdu „pod psa“. V hlavě se vám spustí kolotoč nejrůznějších možností, jak s ní zatočit. Co ale platí a co ne? Čemu můžete věřit, aby se vám konečně ulevilo?

Rýmu vyléčí minerály a mořské soli
NE.
Nosní spreje s minerály a mořskými solemi slouží především jako prevence pro zvlhčení sliznice. Na rozdíl od nosních sprejů (léčivých přípravků) neobsahují léčivou látku, která při dodržování pokynů uvedených v příbalové informaci rýmu léčí.

Nosní spreje způsobují závislost
NE.
Nejde o reálnou lékovou závislost, ale o důsledek špatného používání nosních kapek. Vždy je nutné řídit se informacemi uvedenými v příbalové informaci a používat kapky pouze po předepsanou dobu.

Vše co můžete při rýmě dělat, je čekat, až přejde
NE.
Rýma způsobuje otok nosní sliznice. Usilovné smrkání a nicnedělání ji nevyřeší. Mnohem účinnější je použít nosní sprej, které obsahují léčivé látky, jež dokáží otok zmírnit. Správným používáním dle příbalové informace docílíte úlevy. Bude se vám lépe spát i dýchat a rýmy se zbavíte rychleji.

Rýma není vážná nemoc, chodit s ní mezi lidi nevadí
NE.
Rýma se přenáší kapénkovou infekcí a zejména v prvních třech dnech můžete nakazit spoustu lidí ve svém okolí. Lepší je proto rýmu léčit. Stálá pokojová teplota, dostatek tekutin a tělesný i duševní odpočinek nastartují obranné mechanizmy a tím pomohou při léčbě. Klidem se navíc vyhnete možným komplikacím v podobě závažnějších onemocnění.

Spreje do nosu nezabírají, nevyplatí se je používat
NE.
Správným užíváním dle příbalové informace docílíte úlevy. Léčivá látka obsažená v nosních kapkách uvolní ucpaný nos a pomůže vám lépe dýchat i spát. Pomocné látky obsažené v některých nosních sprejích nebo nosních kapkách mají navíc na nosní sliznici další pozitivní vlivy (např. regenerace, zvlhčení).

Běžnou rýmu vyléčí antibiotika
NE.
Antibiotika zabírají jen na bakteriální infekce. Při léčbě nekomplikované akutní rýmy nepomohou.

Užívání vitamínů rýmu vyléčí
NE.
Tedy ne tak docela. Užívání vitamínů posiluje odolnost organizmu, může tedy pomoci rýmě předejít, nikoliv však vyléčit.

Pobyt venku v zimě způsobí onemocnění rýmou
NE.
Bylo by jednoduché vše svést na matku přírodu, ale úplně tomu tak není. Virům způsobujícím rýmu se nejlépe daří ve vytopených a uzavřených místnostech.

Rýma se přenáší líbáním
NE.
Z rodiny virů jsou největší příčinou rýmy rinoviry, které se do těla nejčastěji dostávají sliznicí očí a nosu. K přenosu ústy dochází velmi zřídka.

Při rýmě sport nevadí
NE.
Při rýmě je oslabený imunitní systém. Velká fyzická námaha může vést k závažnějším a komplikovanějším onemocněním, jako jsou například angína nebo zánět průdušek. V době nachlazení je tedy lepší sport zcela vynechat, věnovat se více odpočinku a dopřávat si dostatečný spánek, který posílí obranné mechanizmy.

Nejlepší prevencí rýmy je dostatečně teplé oblečení
NE.
I když nás maminky a babičky celé dětství a dokonce i v dospělosti nabádaly k tomu, abychom „vrstvili“ a pořádně se oblékali, nemá rýma s pobytem v chladu nic společného. Nicméně teplé oblečení napomáhá před prochladnutím organizmu. A jak víme, prochladnutý organizmus znamená oslabenou imunitu a tím pádem větší náchylnost k nachlazení.

Smrkání uvolní ucpaný nos
NE.
Důvodem, proč se nám při rýmě špatně dýchá, není pouze zahleněný nos, ale i zduření nosní sliznice.

25. leden 2014
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Výplach nosu patří k osvědčeným metodám již po celá staletí. Nosní výplachy jsou vhodné jako součást každodenní ranní hygieny. Jsou tak účinnou prevencí akutních a chronických zánětů nosních dutin,…

více

Zelený ječmen patří mezi oblíbené zelené potraviny, které se podílejí na celkovém povzbuzení organismu díky obsahu přírodních vitamínů a minerálů. Do skupiny zelených potravin řadíme i řasu chlorellu…

více

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

více

Crohnova choroba dokáže toho, kdo jí trpí, pořádně potrápit. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby prozradíme v našem článku.

více
Lékárna.cz

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více