Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Jak na klíšťata

Jak na klíšťata

Klíšťata a ochrana před nimi patří mezi tradiční letní témata. Letos se ale zdá, že výskyt klíšťat je větší než kdykoliv dříve. Nejenže se stěhují do stále vyšších nadmořských výšek a setkat se tak s nimi můžeme i na českých horách, ale i stupeň jejich aktivity dosahuje rizikových hodnot. Jak se před klíšťaty chránit?

Jak na klíšťata

Ochranu před klíšťaty řešíme především u dětí. Myslet bychom ale měli i na sebe. Ostatně, základní pravidla ochrany před klíšťaty jsou pro všechny stejná.

Klíšťata jsou přenašeči celé řady nemocí. Nejznámější z nich jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Proti encefalitidě se dá očkovat a odborníci očkování doporučují všem věkovým kategoriím. Proti dalším nemocem se dá bránit jen prevencí a odpovědným chováním.

Na pozoru před klíšťaty se musíte mít nejen v lesích, ale i na loukách, u vody, v parcích a zahradách. Vyhýbejte se hustě zarostlým neudržovaným porostům, ať již travnatým či keřovitým. Nesedejte si do vysoké trávy, kde je riziko výskytu klíšťat vysoké. Zvolte vhodný oděv, s dlouhým rukávem a nohavicemi. Výhodou je, pokud má světlou barvu, klíště na něm dříve uvidíte a odstraníte je, než se stihne přisát.

Bez repelentu ani krok

Naprostým základem je používání repelentů. Tyto přípravky jsou dostupné v různých variantách, při výběru se řídíme podle druhu a množství účinných látek a potřebné délky působení.

Pro děti od již od tří měsíců je vhodný Predator Junior, který je založený na látce IR 3535. Ta vyhovuje i lidem s citlivou pokožkou, která na jiné repelenty může reagovat podrážděním. Repelent kromě toho obsahuje minerální oleje, vitaminy a UV filtr, který chrání před negativními účinky slunečního záření. Také jeho jemná parfemace je příjemná a neruší.

Pro dospělé i děti od 2 let jsou určeny další repelenty: Predator a Predator Forte. Obsah účinné látky DEET o síle 16 a 25 % zaručuje účinnost minimálně 5, resp. 6 hodin. Působí nejen proti klíšťatům, ale fungují i na další obtížný hmyz – komáry, vosy, mouchy.

I když používáte repelenty, nezapomeňte po návratu z výletu do přírody důkladně prohlédnout nejen děti, ale i sebe. Klíšťata se ráda schovávají ve vlasech, za ušima, v podpaždí a v podkolenních jamkách.

Související články:

Nedejte hmyzu šanci!
Nedejte klíšťatům šanci

Redakce, 18. červenec 2011

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám