Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak na klíšťata

Jak na klíšťata

Péče o tělo Kosmetika Kůže

Klíšťata a ochrana před nimi patří mezi tradiční letní témata. Letos se ale zdá, že výskyt klíšťat je větší než kdykoliv dřív. Nejenže se stěhují do stále vyšších nadmořských výšek a setkat se tak s nimi můžeme i na českých horách, ale i stupeň jejich aktivity dosahuje rizikových hodnot. Jak se před klíšťaty chránit?

Jak na klíšťata

Ochranu před klíšťaty řešíme především u dětí. Myslet bychom ale měli i na sebe. Ostatně, základní pravidla ochrany před klíšťaty jsou pro všechny stejná.

Klíšťata jsou přenašeči celé řady nemocí. Nejznámější z nich jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Proti encefalitidě se dá očkovat a odborníci očkování doporučují všem věkovým kategoriím. Proti dalším nemocem se dá bránit jen prevencí a odpovědným chováním.

Na pozoru před klíšťaty se musíte mít nejen v lesích, ale i na loukách, u vody, v parcích a zahradách. Vyhýbejte se hustě zarostlým neudržovaným porostům, ať již travnatým či keřovitým. Nesedejte si do vysoké trávy, kde je riziko výskytu klíšťat vysoké. Zvolte vhodný oděv, s dlouhým rukávem a nohavicemi. Výhodou je, pokud má světlou barvu, klíště na něm dříve uvidíte a odstraníte je, než se stihne přisát.

Bez repelentu ani krok

Naprostým základem je používání repelentů. Tyto přípravky jsou dostupné v různých variantách, při výběru se řídíme podle druhu a množství účinných látek a potřebné délky působení.

Pro děti od již od tří měsíců je vhodný Predator Junior, který je založený na látce IR 3535. Ta vyhovuje i lidem s citlivou pokožkou, která na jiné repelenty může reagovat podrážděním. Repelent kromě toho obsahuje minerální oleje, vitaminy a UV filtr, který chrání před negativními účinky slunečního záření. Také jeho jemná parfemace je příjemná a neruší.

Pro dospělé i děti od 2 let jsou určeny další repelenty: Predator a Predator Forte. Obsah účinné látky DEET o síle 16 a 25 % zaručuje účinnost minimálně 5, resp. 6 hodin. Působí nejen proti klíšťatům, ale fungují i na další obtížný hmyz – komáry, vosy, mouchy.

I když používáte repelenty, nezapomeňte po návratu z výletu do přírody důkladně prohlédnout nejen děti, ale i sebe. Klíšťata se ráda schovávají ve vlasech, za ušima, v podpaždí a v podkolenních jamkách.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám