Lékárna.cz

Jak na klíšťata

Jak na klíšťata
Sdílet

Poradíme vám, jak zabránit klíšťatům, aby parazitovala na vašem těle.

Nedovolte klíšťatům, aby napadla právě vás nebo vaše děti. Budete-li dodržovat tato pravidla, vyhnou se vám obloukem:

1. Vyhýbejte se hustě zarostlým neudržovaným porostům, ať již travnatým či keřovitým. Nesedejte si do vzrostlé trávy, kde je riziko výskytu klíšťat vysoké.

2. Zvolte vhodný oděv! Ideálně s dlouhým rukávem a nohavicemi (nebojte se je zastrčit do ponožek). Výhodou je, pokud má oblečení světlou barvu, klíště na něm dříve uvidíte a odstraníte je, než se stihne přisát.

3. Bez repelentu ani krok! Tyto přípravky jsou dostupné v různých variantách, při výběru se řídíme podle druhu a množství účinných látek a potřebné délky působení:

  • Pro děti od tří měsíců je vhodný Predator Junior, který je založený na látce IR 3535. Ta vyhovuje i lidem s citlivou pokožkou, která na jiné repelenty může reagovat podrážděním. Repelent kromě toho obsahuje minerální oleje, vitaminy a UV filtr, který chrání před negativními účinky slunečního záření. Také jeho jemná parfemace je příjemná a neruší.
  • Pro dospělé i děti od 2 let jsou určeny další repelenty: Predator a Predator Forte. Obsah účinné látky DEET o síle 16 a 25 % zaručuje účinnost minimálně 5, resp. 6 hodin. Působí nejen proti klíšťatům, ale funguje i na další obtížný hmyz – komáry, vosy, mouchy.

4. Kontrola je nezbytná! I když používáte repelenty, nezapomeňte po návratu z výletu do přírody důkladně prohlédnout nejen děti, ale i sebe. Klíšťata se ráda schovávají ve vlasech, za ušima, v podpaždí, v podkolenních jamkách a také v oblasti genitálií.

5. Neprodleně odstranit! V případě, že přeci jen na svém těle najdete přisáté klíště, bez váhání jej odstraňte za pomoci speciálních pomůcek k tomuto procesu určených. Čím dříve se vám podaří parazita zbavit, tím více snížíte riziko infekce.

Pozor: Klíšťata jsou přenašeči celé řady nemocí. Nejznámější z nich jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Proti encefalitidě se dá očkovat a odborníci očkování doporučují všem věkovým kategoriím. Proti dalším nemocem se dá bránit jen prevencí a odpovědným chováním!

18. červenec 2011
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více